Rząd nie chce inwestować w Złoczew. Koniec węgla coraz bliższy [Briefing]
Informacja dnia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że zakończyło postępowanie ws. ewentualnego udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew spółce zależnej Polskiej Grupy Energetycznej – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Nieoficjalnie wiadomo, że to koniec rozmowy o nowych inwestycjach w węgiel brunatny.
Jak informuje DGP: Nieoficjalnie z kręgów rządowych słyszymy, że budowa nowej jednostki byłaby więc wysoce problematyczna, bo zamiast tego miliardy złotych mogłyby zostać wydane na inwestycje, np. w źródła odnawialne czy atom, a ponadto zewnętrzni inwestorzy obecnie nie chcą słyszeć o nowych „brudnych” inwestycjach w energetykę.
Nagłówki warte uwagi
- Niemiecki sektor prywatny znalazł się w głębszej recesji, a firmy zwalniają pracowników w tempie nieobserwowanym od czasu pandemii COVID-19 - a z pominięciem tego okresu od 15 lat. Eksperci zwracają uwagę na dramatyczną sytuację w przemyśle wytwórczym i obawy o przyszłość całej gospodarki.
- Trwają negocjacje dotyczące stanowiska rządu na temat przyszłości funduszu sprawiedliwej transformacji. Joanna Pauly z Ministerstwa Przemysłu powiedziała w czwartek, że „ścierają się” poglądy związane z jego utrzymaniem lub nieutrzymaniem w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
X files
Dr Paweł Gajda obejmie stanowisko dyrektora Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie energetyki jądrowej, wykładowcą Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz wiceprezesem European Nuclear Society.
https://x.com/MPgovpl/status/1838196978246635851