Kategoria:
Terminal gazowy w Gdańsku ze zgodą wojewody [briefing]
Informacja dnia
12 lipca br. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji dotyczącej Terminalu FSRU (tzw. decyzja lokalizacyjna), który powstanie w Zatoce Gdańskiej. Decyzja lokalizacyjna obejmuje nabrzeże postojowo - cumownicze oraz gazociąg podmorski, który będzie łączył Terminal z krajowym systemem przesyłowym gazu.
- Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej jest jednym z najważniejszych kamieni milowych Programu FSRU, którego celem jest budowa pierwszego w Polsce pływającego terminalu regazyfikacyjnego. Jeszcze w tym roku planujemy uzyskanie kolejnej kluczowej dla komponentu morskiego Programu FSRU decyzji administracyjnej, czyli pozwolenia na budowę – powiedział Sławomir Hinc, Prezes Zarządu Gaz-System.
Terminal FSRU będzie zlokalizowany w południowej części Zatoki Gdańskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od brzegu morza. Do nabrzeża będzie zacumowana na stałe jednostka regazyfikująca (FSRU – ang. Floating Storage Regasification Unit), czyli statek przystosowany do procesowego magazynowania gazu (LNG) odbieranego z metanowców i zmiany jego stanu skupienia z ciekłego na gazowy. W tej postaci gaz będzie następnie przesyłany, poprzez gazociąg podmorski, do krajowej sieci przesyłowej.
Nagłówki warte uwagi
- 11 lipca br. premier Donald Tusk powierzył pełnienie obowiązków prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Janowi Rajchelowi. Akt powierzenia funkcji został wczoraj wręczony nowemu p.o. prezesa RARS przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka.
- PKB Chin wzrósł o 4,7 proc. — najwolniej od pierwszego kwartału 2023 r., nie spełniając prognoz analityków, które zakładały 5,1 proc. To też gorszy wynik w porównaniu ze skalą ekspansji w poprzednim kwartale (o 5,3 proc.).
- W 2023 roku Google i Microsoft zużyły po 24 TWh energii elektrycznej. Taka ilość prądu odpowiada rocznemu zużyciu Azerbejdżanu, kraju liczącego ponad 10 milionów mieszkańców. To więcej niż zużywają Islandia, Ghana, Republika Dominikańska czy Tunezja.
X files
III plenum KPCh posłuży jako sygnał, w jakim kierunku będą podążać Chiny w ciągu najbliższych 10 lat. Celem Pekinu jest dalsze pogłębianie reform Xi Jinpinga i promowanie tzw. modernizacji w stylu chińskim.
https://x.com/DGPrawna/status/1812844782168818115