Rekordowy popyt na złoto pompuje ceny, kupują głównie fundusze ETF | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 maj 2016, 07:01

Rekordowy popyt na złoto pompuje ceny, kupują głównie fundusze ETF

Wraz ze wzrostem ryzyk politycznych i ekonomicznych na świecie, do łask inwestorów zawsze wraca złoto. Traktowany jako oaza bezpieczeństwa metal, uznawany jest za pewną przystań w niepewnych czasach. Konflikt na Bliskim Wchodzie, niepewność związana z Brexitem i gospodarką Chin sprawiają, że złoty krszec znowu pojawił się na radarze inwestorów. World Gould Council poinformowało, że w I kwartale 2016 roku popyt na złoto osiągnął rekordowe poziomy.

Popyt na złoto wyższy niż w rekordowym 2011 roku

Jak podaje World Gold Council, organizacja monitorująca rynek złota, popyt na złoto w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł 1290 ton.

Wykres 1: Notowania złota w USD (góra), popyt na złoto w tonach (dół, kolor zielony), lata 2006 - 2016.
Wykres 1: Notowania złota w USD (góra), popyt na złoto w tonach (dół, kolor zielony), lata 2006 - 2016.

To o około 5% więcej niż w rekordowym III kwartale 2011 roku, kiedy to rynek złota wyznaczył swój szczyt (Wykres 1). Wtedy popyt na złoto napędzały obawy związane z kryzysem PIIGS w Europie. Dzisiaj, prawie pięć lat później, cena złota jest wciąż 32,5% niżej. Optymiści powiedzą, że rekordowy popyt zapowiada dalsze wzrosty, a pesymiści, że spadki, bo trudno będzie o jeszcze więcej chętnych na zakup złota.

Rekord dzięki silnym zakupom złota przez fundusze ETF

Jednymi z najważniejszych podmiotów, odpowiadających za nagłe zmiany cen na rynku złota, wywoływane przez skokowe zmiany popytu, są fundusze typu ETF. Kupują one fizyczne złoto w celach inwestycyjnych.

Wykres 2: Notowania złota w USD (góra), popyt na złoto od funduszy ETF w tonach (dół, kolor czerwony), lata 2009 - 2016.
Wykres 2: Notowania złota w USD (góra), popyt na złoto od funduszy ETF w tonach (dół, kolor czerwony), lata 2009 - 2016.

Zarówno zapoczątkowana w tym roku zwyżka jak i silna wyprzedaż na przełomie 2012 i 2013 roku były wywołane aktywnością funduszy ETF na rynku złota. Według danych, w I kwartale 2016 roku fundusze kupiły 363 tony złota (Wykres 2). W 2013 roku natomiast sprzedawały, pozbywając się w II kwartale 2013 r. nawet 400 ton tego kruszcu. Historycznie rzecz biorąc, wyższy popyt na złoto niż teraz, ze strony ETF, był jedynie w I kwartale 2009 roku. Dopóki fundusze nie zaczną pozbywać się zakupionego obecnie złota, metal ma szansę rosnąć. A fundusze ETF zaczną sprzedawać, gdy ryzyko polityczne i ekonomiczne zacznie się zmniejszać, tak jak w 2013 roku.

Do szczytów z 2011 roku wciąż daleko

Z punktu widzenia cen złota do rekordów z 2011 roku kruszcowi wciąż jest bardzo daleko.

Wykres 3: Notowania złota w USD (góra), notowania indeksu spółek wydobywających złoto HUI (dół), lata 2004 – 2016.
Wykres 3: Notowania złota w USD (góra), notowania indeksu spółek wydobywających złoto HUI (dół), lata 2004 – 2016.

Dzisiaj, pomimo wzrostu o 23,5%, od minimów z 2015 roku, metal jest notowany 32% poniżej historycznych szczytów z 2011 roku. Prawdziwy dramat ma jednak miejsce na notowaniach akcji spółek zajmujących się wydobywaniem złota. Indeks HUI, skupiający właśnie takie spółki, pomimo zwyżki o 134,5% od minimum z 2015 roku, wciąż pozostaje prawie 64% poniżej maksimów z 2011 roku (Wykres 3). To oznacza, że obecne ceny nie są wystarczająco wysokie, aby kopalnie generowały duże zyski. To oznacza też, że na razie inwestorzy na rynku akcji dość ostrożnie podchodzą do przyszłych wycen, gdyby było inaczej kupowaliby akcje kopalń „jak szaleni”.

Dopiero na podstawie korekty na rynku złota i indeksie HUI, jaka powinna wcześniej czy później nastąpić oraz danych za II kwartał 2016 o popycie na ten kruszec, będzie można stwierdzić czy trend wzrostowy na metalu ma szansę się utrzymać. Pomimo silnych wzrostów z dna, rekordowy popyt na złoto bez rekordowych cen kruszcu sugeruje ostrożność. Książkowo wydaje się bowiem, że mamy do czynienia z korektą przed dalszą przeceną. Czas pokaże czy tak będzie, kluczowe będą dane za II kwartał 2016 i to czy popyt będzie jeszcze mocniej rósł.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.