Mocny argument za tym, że akcje KGHM wzrosną do 160 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 sty 2017, 06:45

Mocny argument za tym, że akcje KGHM wzrosną do 160 zł

Na początku października 2016 zwracaliśmy uwagę na to, że coś ciekawego dzieje się na KGHM. Z notowań miedziowego konglomeratu wyłaniał się pozytywny obraz, zarówno dla spółki, jak i całego naszego rynku kapitałowego. Od tamtego czasu kurs akcji KGHM wzrósł z 73,5 do 109 zł, a notowania WIG20 z 1750 pkt do 2000 pkt. Zaraz przekonamy się, że to wcale nie musi być koniec wzrostów.

KGHM wciąż silniejszy niż WIG20

Zasada jest prosta. Silny KGHM to dobry sygnał dla polskiej giełdy, a słabość producenta miedzi zły.

Wykres 1: Kurs akcji KGHM (góra) vs WIG20 (dół), lata 2008 – 2017.
Wykres 1: Kurs akcji KGHM (góra) vs WIG20 (dół), lata 2008 – 2017.

W październiku 2016 roku zwracaliśmy uwagę na siłę #KGH względem #WIG20 (Wykres 1). Kurs producenta miedzi wyznaczał sekwencję wyższych dołków i szczytów, podczas gdy indeks największych spółek zachowywał się bardzo słabo. W przeszłości z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2009 roku (koniec kryzysu subprime) i w 2012 roku (koniec kryzysu PIIGS). To sugerowało, że rozpoczęty w 2015 roku kryzys rynków rozwijających się również zbliża się ku końcowi.

Wykres 2: Kurs akcji KGHM (góra) vs WIG20 (dół), lata 2015 – 2017.
Wykres 2: Kurs akcji KGHM (góra) vs WIG20 (dół), lata 2015 – 2017.

Ostatecznym potwierdzeniem sygnału kupna na KGHM było wybicie, w listopadzie 2016, przez kurs akcji lokalnych maksimów notowań KGHM z sierpnia 2016 (Wykres 2, czerwona strzałka). W tym momencie naszą uwagę zwraca fakt, że spółka produkująca miedź wciąż pozostaje silna. Jej kurs akcji dotarł już do poziomów, przy których była w maju 2015 roku, podczas gdy WIG20 wciąż znajduje się w okolicy maksimów z 2016 roku (Wykres 2). To oczywiście pozytywny sygnał dla naszego rynku i świadectwo dalszych potencjalnych wzrostów.

Zobacz także: Uwaga na KGHM - zaczyna się dziać coś ciekawego

Miedź wycenia KGHM na 160 zł

Jeżeli porównamy notowania akcji KGHM z notowaniami surowca, który jest najmocniej skorelowany z wynikami spółki, czyli miedzią w polskiej walucie, to przekonamy się, że akcje KGHM powinny być przynajmniej 50 zł więcej warte niż teraz.

Wykres 3: Miedź w PLN (góra) vs KGHM (dół), lata 2011 – 2017.
Wykres 3: Miedź w PLN (góra) vs KGHM (dół), lata 2011 – 2017.

Kiedy miedź w polskiej walucie była ostatnio notowana po tej cenie co teraz, jedna akcja KGHM była warta 160 zł , czyli około 50 zł więcej niż dzisiaj (Wykres 3). Wtedy obowiązywał już podatek od kopalin w Polsce, a kopalnia Sierra Gorda w Chile jeszcze nie działała. To najlepiej pokazuje, że obecne wyceny KGHM na giełdzie są dość ostrożne i papier prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Szanse i zagrożenia dla KGHM

Dzisiaj KGHM jest dużo bardziej efektywną pod względem kosztowym spółką niż w 2013 roku. Zmusiły ją do tego okoliczności rynkowe. Dodatkowo, w swoim portfolio posiada kopalnię Sierra Gorda, której produktywność wydobycia jest dużo wyższa niż aktywów zlokalizowanych w Polsce. Z tego punktu widzenia akcje KGHM, przy obecnym poziomie cen miedzi, powinny być wyżej wyceniane niż w 2013 roku. Dlaczego tak nie jest? Najprawdopodobniej dlatego, że inwestorzy dość sceptycznie podchodzą do scenariusza, że cena miedzi na świecie utrzyma się na obecnych poziomach przez dłuższy okres. Jeżeli ich wątpliwości zaczną znikać, to cena akcji KGHM będzie rosła, nawet bez wzrostu cen miedzi. W wariancie pozytywnym, że miedź będzie dalej rosła, to kurs akcji czeka spirala dynamicznych wzrostów i dostosowanie do nowych oczekiwań. Niewykluczone, że w długim terminie realny jest nawet powrót wzrostów w okolice historycznych maksimów, czyli 200 zł za akcję, wszystko zależy od cen miedzi i amerykańskiej waluty.

Zobacz także: Byliśmy w KGHM, zeszliśmy 1100 metrów pod ziemię - relacja

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.