Kurs akcji Berkshire Hathaway, spółki Warrenna Buffeta, powyżej 250 000 USD | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 lut 2017, 00:21

Kurs akcji Berkshire Hathaway, spółki Warrenna Buffeta, powyżej 250 000 USD

Wczoraj, po raz pierwszy w historii, cena za jedną akcję Berkshire Hathaway na zamknięcie dnia przekroczyła ćwierć miliona dolarów. Kurs akcji spółki Buffetta jest na historycznych maksimach i kontynuuje zapoczątkowany w 2015 roku trend wzrostowy . Wygląda też na to, że to nie koniec wzrostów. Sprawdziliśmy co ma w portfelu najbogatszy inwestor.


Wybory pozwoliły przebić ostatnie szczyty

Duży wkład we wzrost kursu akcji Berkshire Hathaway miała wygrana Trumpa w ostatnich wyborach prezydenckich. Spektakularny wzrost wartości zanotowała druga pod względem wielkości pozycja w portfelu Buffetta, czyli bank Wells Fargo. Jego akcje wzrosły po zapowiedziach nowego prezydenta dotyczących złagodzenie zasad bezpieczeństwa finansowego dla banków i przez spodziewany wzrost stóp procentowych.

BRK

Kurs akcji Berkshire Hathaway lata 2015 - 2016

Aż 17% portfolio Berkshire Hathaway to bank Wells Fargo, ale to nie jedyny bank w portfelu. Kursy dwóch dużych banków także wzrosły: Goldman Sachs Group i Bank of New York.

Zobacz więcej o inwestycjach w banki Warrena Buffetta „Warren Buffet zarabia dzięki zwycięstwu Trumpa. Wartość jego majątku właśnie przekroczyła 80 mld USD.”

W portfelu Berkshire Hatthaway już ponad sto spółek

Portfolio Berkshire Hathaway jest obecnie warte około 129 mld dolarów, zaś sama spółka przekroczyła 407 miliardów dolarów kapitalizacji. W portfelu spółki Buffetta jest ponad 100 spółek. W 64 spółkach, Berkshire Hathaway ma większościowy udział (ponad 80% akcji). Wśród nich jest znana na całym świecie spółka Duracell produkująca baterie, którą Buffett kupił od Procter & Gamble w 2014 roku.

Wśród spółek, w których Berkshire Hathaway nie ma większościowego udziału, znajdziemy takie znane korporacje jak Kraft Heinz Company (27% akcji), American Express czy 9% akcji Coca-Cola Company (13% portfela).

W 2016 roku głośno też było o dokupywaniu przez Buffetta akcji Apple, choć wciąż udział w portfelu tej pozycji jest marginalny. Jednak jest to zmiana w podejściu do spółek technologicznych. Jeszcze kilka lat temu Buffett mówił, że nie będzie inwestował w spółki takie jak Apple. Teraz zmienia zdanie. Może to być oznaką, że Apple już nie jest postrzegana jako rosnąca, ale bardziej jako dojrzała spółka ze stabilnym przychodem. Nos Buffetta nie zawiódł i w tym przypadku – od początku roku akcje spółki Apple wzrosły aż o 17%.

Split akcji nie wchodzi w grę

Berkshire Hathaway jest notowany obecnie po 250 tys. dolarów za jedną akcję. Jest to rekord cenowy za jedną akcję na NYSE. Dlaczego Buffett nie podzieli akcji? Odpowiadał na to pytanie wielokrotnie. Chęć oddzielenia spekulantów od inwestorów jest powodem braku splitu:

Przez nie przeprowadzanie splitu przyciągamy najlepszych udziałowców - ludzi, których nie obchodzi, czy akcje są po 90 tysięcy czy po 9 dolarów. Poza tym akcje Bershire mają płynność rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów dziennie więc niewiele ludzi ma problem z ich sprzedażą.

Powiedział Warrenn Buffett na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w 2004 r.

Wtedy jeszcze kurs akcji oscylował wokół 100 tys. USD. Teraz jest 150% wyżej. Przyjęte przez Warrena Buffetta podejście sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na kupno choćby jednego waloru i znacząco ogranicza spekulacje na akcjach. Nic dziwnego, skoro jedna akcja w przeliczeniu na złotówki jest warta ponad milion. Za tę kwotę można kupić wszystkie akcje jednej z 36 spółek z najniższymi kapitalizacjami na naszej giełdzie (GPW i NC).

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.