Czy udane ICO Macro Games stanie się precedensem na polskim rynku kapitałowym?
Jeszcze wczoraj ICO było ciekawostką. Dzisiaj staje się głównym źródłem pozyskiwania kapitału dla startupów i nie tylko - do ofensywy przechodzą także spółki notowane na giełdzie. Macro Games z NewConnect już w 2018 r. chce przeprowadzić ICO i pozyskać 3 mln dolarów. Tutaj warto zadać przewrotne pytanie. Dlaczego spółki notowane na giełdzie, zamiast tradycyjnego SPO, wolą szukać alternatywnych form finansowania?
ICO (Inicial Coin Offerin) stało się dla startupów alternatywnym do venture capital sposobem pozyskiwania kapitału. Ze względu na duże ryzyko inwestycyjne i niską wiarygodność, często tylko w ten sposób mogą one pozyskać środki pieniężne na dalszy rozwój. Inicjatywa jest oddolna. Zero regulacji prawnych. Jako inwestor możesz wiele zyskać, ale też i stracić…
Zob. więcej: Czym jest ICO - Initial Coin Offering i czy może być w przyszłości alternatywą dla IPO?
Dlaczego zatem spółka notowana na NewConnect, mająca już swoją pozycję na rynku i prowadząca określoną działalność, decyduje się na przeprowadzenie ICO, skoro równie dobrze mogłaby zrobić emisję nowych akcji?
Nowa waluta MacroCoins
Spółka w ostatnio opublikowanym raporcie bieżącym poinformowała o chęci przeprowadzenia ICO w II kwartale 2018 r. MacroCoin, nowa kryptowaluta, ma stać się uniwersalnym środkiem płatniczym uznawanym w ramach GameDev oraz eSport.
„Chcemy aby MacroCoin w przyszłości stał się czołową krypotwalutą na niezagospodarowanym jeszcze na tej płaszczyźnie rynku e-sportowym. Nasze platformy gamingowe mają akceptować MacroCoin. Chcemy aby MacroCoin stał się akceptowalnym środkiem płatniczym przy kupowaniu gier, streamingu, czy na eventach e-sportowych.” - poinformowała Strefę Inwestorów Agnieszka Zemsta, Prezes Zarządu Macro Games
Właściwe ICO będzie poprzedzone 3-miesięcznym etapem pre-sale. W budowie jest specjalnie dedykowana strona internetowa, white paper wraz opisem rynku oraz dystrybucji.
„W sprawach technicznych prócz własnego sztabu ludzi odpowiedzialnych za projekt, jesteśmy w stałym kontakcie ze znanym rynkowi software-housem, który specjalizuje się również w blockchainie. Początkowo przewidujemy 3-miesięczny okres pre-sale, następnie ICO zgodne z naszymi celami i road-mapą projektu. Strona internetowa, na której przeprowadzimy proces ICO, będzie również portfelem pozwalającym zarządzać walutami oraz będzie zawierała pełny opis projektu.” - dodaje Agnieszka Zemsta, Prezes Zarządu Macro Games
Spółka wykonała już dużą część pracy związaną z ICO i realnie myśli o dalszym wykorzystaniu nowo powstałej kryptowaluty w swoim biznesie. Zapytaliśmy również o kwestie prawne ponieważ jak dotąd ICO jest oficjalnie legalne tylko w dolinie ZUG w Szwajcarii oraz w Singapurze. Spółka nie może zdradzić jeszcze szczegółów, ale obecnie współpracuje z kancelarią prawną specjalizującą się w dziedzinie przeprowadzenia procesu ICO.
ICO konkurencją dla IPO, ale jak widać dla SPO również
Pojawia się coraz więcej czynników, które skutecznie osłabiają popularność giełdy jako źródła pozyskiwania kapitału. Z tych podstawowych należy wskazać:
- Niskie stopy procentowe powodują, że obecnie spółki wolą korzystać z finansowania dłużnego niż przeprowadzać kolejne emisje akcji.
- Wciąż pojawiające się nowe regulacje prawne oraz konieczność wywiązywania się z obowiązków informacyjnych generują wysokie koszty związane z obsługą prawną.
- Perspektywa niskiej wyceny podczas emisji akcji nie jest warta późniejszego raportowania prawie każdej ważnej decyzji spółki i dzielenia się swoją strategią z konkurencyjnym rynkiem.
Nic dziwnego, że spółki szukają innych niż emisja akcji źródeł finansowania swojej działalności. Czy jednak ICO jest rzeczywistą alternatywą pozyskiwania kapitału wobec IPO?
„Dziś, pod względem wielkości możliwych do pozyskania środków, jeszcze nie. Ale w przyszłości - być może będzie silną alternatywą. Zależy to od szeregu czynników, w tym ew. kształtu przyszłych regulacji odnośnie ICO w Polsce lub na poziomie Unii Europejskiej." - powiedział Strefie Inwestorów Piotr Biernacki, Wiceprezes SEG oraz Prezes Zarządu Fundacji Standardów Raportowania
Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że już niedługo spółki będą wolały przeprowadzać ICO niż spędzać kilka miesięcy nad przygotowaniami do debiutu na giełdzie, co wiąże się później z kolejnymi kosztami finansowymi oraz obowiązkami prawnymi. Pierwszy krok już został wykonany przez Macro Games. Natomiast, co ciekawe, sama spółka wskazała, że nie traktuje ICO jako konkurencję dla IPO, tylko tańszy sposób pozyskania kapitału.
„W naszej opinii ICO nie jest konkurencją dla IPO. Jako spółka jesteśmy zobowiązani dostarczać wartość dla naszych akcjonariuszy. Jesteśmy przekonani, iż ICO jako tańszy sposób pozyskania kapitału wpłynie pozytywnie na wartość Spółki.” - wskazała Strefie Inwestorów, Agnieszka Zemsta, Prezes Zarządu Macro Games
Widać, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Skoro ICO jest tańsze od IPO, to realnie może stanowić konkurencję dla całej giełdy i rynku kapitałowego. Spółki zamiast pozyskiwać kapitał z rynku i za pośrednictwem giełdy będą wolały zdobyć środki pieniężne podczas ICO i zebrać je bezpośrednio od ludzi.
Istnieje także ryzyko, że w przypadku sukcesu ICO spółki Macro Games, inne spółki notowane na NewConnect czy GPW również będą chciały skorzystać z takiej formy finansowania. Na dużą skalę może to się wiązać ze znacznym odpływem kapitału z polskiej giełdy, a to już będzie problemem dla całego rynku kapitałowego.
Czy polski rynek kapitałowy oraz giełda są przygotowani na ewentualną konkurencję w postaci ICO?
„Dziś nie i każdy dzień opóźnień w przygotowaniach to strata dystansu do rynków kapitałowych, które rozwijają się patrząc przychylnie na nowe formy obrotu finansowego lub przynajmniej ich nie zabraniają i pozwalają eksperymentować. Bycie przygotowanym do nowych technologii i rozwiązań inwestycyjnych wymaga patrzenia na to, co aktualnie planują innowatorzy, a nie reagowania na to, co na świecie funkcjonuje już od pewnego czasu.” - powiedział Strefie Inwestorów Piotr Biernacki, Wiceprezes SEG oraz Prezes Zarządu Fundacji Standardów Raportowania
Zapytaliśmy również GPW, czy jako organizator alternatywnego systemu obrotu, widzi jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia przez spółkę notowaną na NewConnect procesu ICO?
„W naszej ocenie, aktywność spółek z ASO NewConnect w ww. obszarze działalności ma w chwili obecnej charakter incydentalny. Giełda zamierza na bieżąco monitorować poziom aktywności emitentów z ASO w powyższym zakresie oraz w przyszłości podejmować ewentualne działania adekwatne do zmian zachodzących w otoczeniu rynkowym ASO NewConnect, w szczególności z uwzględnieniem ryzyk, o których mowa w stanowisku Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego, wyrażonym we wspólnym komunikacie ww. instytucji z dnia 7 lipca 2017 r.” - poinformował Strefę Inwestorów, Zespół Prasowy GPW
Zob.: Komunikat Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie „walut” wirtualnych
Sama KNF, do czasu publikacji materiału, nie udzieliła odpowiedzi na zadane przez Strefę Inwestorów pytania dotyczące chęci przeprowadzenia ICO przez Macro Games.
Faktycznie to dopiero pierwsza spółka z giełdy, która chce skorzystać z ICO. Jednak czy jeszcze rok czy dwa lata temu którakolwiek spółka notowana na giełdzie pomyślałaby o skorzystaniu z takiej formy finansowania? Odpowiedź chyba jest prosta… nie. Dzisiaj to pierwsza taka sytuacja, pytanie co będzie za kolejne dwa lata.
Jeśli spółka publiczna chce pozyskać kapitał to w pierwszej kolejności, powinna raczej przeprowadzić emisję nowych akcji. To jest przecież istota rynku kapitałowego.
W obecnych czasach, w dobie Internetu, tempo zmian technologicznych i wprowadzania innowacji w biznesie, w tym szukania nowych źródeł finansowania, jest ogromne. Dlatego giełda jako centralna instytucja powinna z uwagą śledzić zmiany zachodzące na światowych rynkach finansowych, a jednocześnie stwarzać warunki rozwoju i pozyskiwania jak największego kapitału dla spółek poprzez obecność na polskim rynku kapitałowym. Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić dalszy rozwój wydarzeń na ICO Macro Games. Jeżeli okaże się sukcesem to możemy być pewni, że więcej spółek z giełdy i nie tylko może zainteresować się tym rozwiązaniem.