Średnie oprocentowanie depozytów w bankach w pierwszej połowie 2017 mocno w dół – jest dużo niższe od inflacji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
31 paź 2017, 10:09

Średnie oprocentowanie depozytów w bankach w pierwszej połowie 2017 mocno w dół – jest dużo niższe od inflacji

Inflacja cały czas rośnie. To oznacza, że pieniądze trzymane na zwykłych kontach oszczędnościowych będą z czasem tracić na wartości. Średnie oprocentowanie trzymanych w niektórych bankach pieniędzy jest dużo poniżej inflacji. Według uzyskanych przez Strefę Inwestorów informacji, średnie oprocentowanie depozytów bankowych w pierwszej połowie roku istotnie spadło w stosunku do tego samego okresu 2016 roku. To o tyle dziwne, że w pierwszej połowie 2016 roku w Polsce była deflacja, a teraz jest inflacja.

Średnie oprocentowanie depozytów w bankach

Większość lokat bankowych występujących w ofercie polskich banków jest oprocentowana dużo poniżej 2%. W przypadku inflacji na poziomie 2,2%, na takiej lokacie realnie się traci, a nie zyskuje. Dlatego zanim ulokujesz kapitał na lokacie, dobrze przeanalizuj oferty polskich banków i staraj się jak najmniej środków trzymać na nieoprocentowanych rachunkach.

Zasada jest prosta. Im bardziej wiarygodny bank, tym niższe oprocentowanie środków może zaproponować swoim klientom. Średnie oprocentowanie depozytów ogółem w największym banku w Polsce, czyli w PKO BP, ukształtowało się na poziomie 0,8% za I półrocze 2017 r. Ten sam wynik był za I półrocze poprzedniego roku. Taką informację podała sama spółka w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego za I półrocze 2017 r.

rednie oprocentowanie depozytów PKO BP

Źródło: Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego za I półrocze 2017 r.

Natomiast z uzyskanych przez Strefę Inwestorów informacji od przedstawicieli banków, średnie oprocentowanie depozytów detalicznych za I półrocze 2017 r. w ING Banku Śląskim wyniosło 0,76% w porównaniu do 1,11% za analogiczny okres roku poprzedniego. W mBanku średnie oprocentowanie depozytów (rachunki bieżące i terminowe) ukształtowało się na poziomie 0,71% za I półrocze 2017 r. w porównaniu do 0,95% za I półrocze 2016 r.. W BOŚ Banku średnie oprocentowanie depozytów detalicznych było już znacznie wyższe, bo za I półrocze 2017 r. – 1,74%, a za ten sam okres poprzedniego roku – 2,18%. Reszta banków nie udzieliła odpowiedzi na zadane przez Strefę Inwestorów pytanie dotyczące tej kwestii.

Tabela nr 1 Średnie oprocentowanie depozytów w wybranych bankach w I półroczu 2016 r. i 2017 r.

 I półrocze 2016 r.I półrocze 2017 r.
PKO BP0,80%0,80%
ING Bank Śląski1,11%0,76%
mBank0,95%0,71%
BOŚ Bank2,18%1,74%

Biorąc pod uwagę powyższe, można pokusić się o dwa główne wnioski. Po pierwsze, średnie oprocentowanie depozytów jest dużo niższe niż aktualny wskaźnik inflacji. Po drugie widać także wyraźny spadek średniego oprocentowania za I półrocze 2017 r. w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla banków, ale nie powinna dawać powodów do zadowolenia klientom detalicznym. Z informacji jakie udało nam się uzyskać, średni spadek oprocentowania depozytów jaki notują banki, to efekt zmiany struktury lokowanych przez Polaków środków w bankach. Banki nie obniżyły swojego oprocentowania – coraz więcej środków jest lokowane na nisko oprocentowych rachunkach.

Według opublikowanego komunikatu przez GUS, inflacja we wrześniu wyniosła 2,2%. To aż 0,4% pp więcej niż w sierpniu. Występuje więc wyraźna tendencja do wzrostu cen za towary i usługi. Jeśli nie chcesz, żeby twoje pieniądze traciły na wartości, powinieneś rozważyć ich zainwestowanie.

Obligacje skarbowe – oprocentowanie

Jedną z bezpieczniejszych możliwości inwestowania są obligacje skarbowe. To szczególnie polecana propozycja dla bojących się ryzyka. Z jednym zastrzeżeniem. Oprocentowanie obligacji musi być wyższe niż wskaźnik inflacji. W innym wypadku nie zyskasz albo nawet stracisz. Niestety z dostępnych na rynku propozycji obligacji skarbowych, trudno jest wybrać dobrą opcję.

O zależności między oprocentowaniem obligacji, a inflacją na przykładzie oszczędnościowych trzymiesięcznych obligacji Skarbu Państwa już pisaliśmy:

Zobacz także: Oszczędnościowe obligacje skarbowe to nie jest sposób na pomnażanie pieniędzy. Bez trudu znajdziemy lepszą lokatę w banku

Ta sama zasada obowiązuje przy wyborze lokaty bankowej. Jeśli chcesz pomnożyć kapitał, musisz wybrać lokatę z oprocentowaniem wyższym niż aktualny wskaźnik inflacji, czyli najlepiej na poziomie 2,5 do 3%.

Oczywiście poszczególne oferty banków mogą się od siebie różnić. Nie zmienia to jednak faktu, że dla chcących oszczędzać pieniądze na lokatach bankowych nastał trudny okres. Średnio ulokowane w bankach przez obywateli środki tracą na wartości i to dużo. Sytuacja ekonomiczna nie sprzyja klientowi detalicznemu. To samo dotyczy obligacji skarbowych. Dlatego trzeba się dwa razy zastanowić, zanim powierzy się swój kapitał bankowi lub Skarbowi Państwa.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.