Sala notowań zmieni się w salę kinową, oczywiście w repertuarze tylko filmy o giełdzie
GPW uruchomiła projekt pod tytułem Giełdowa Akademia Filmowa. Co miesiąc, począwszy od 20 lutego, giełdowa Sala Notowań zamieni się w salę kinową. Pokazom filmów będzie towarzyszył komentarz znanego eksperta. Pomysł ciekawy, ale jaka będzie realizacja?
To na nas spadło jak grom z jasnego nieba. GPW wpadła na pomysł, by zmienić Salę Notowań w... salę kinową. Świetnie! 20 lutego rusza Giełdowa Akademia Filmowa. Trwają już zapisy na pierwsze seanse.
Co ważne, projekcje będą poprzedzone komentarzem zaproszonego eksperta. A po seansie będzie można z nim podyskutować i zadawać mu pytania. Jak przekonuje GPW, „dla widzów będzie to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania z osobowościami rynków finansowych, w niektórych przypadkach legendami. Będą też mieli unikalną możliwość zadania pytań gościom i wymiany poglądów.”
Giełdowa Akademia Filmowa na początku bardzo rozrywkowa
Na pierwszy ogień idzie kultowy obraz w reżyserii Olivera Stone’a z 1987 roku, z Michaelem Douglasem w roli Gordona Gekko. Postać grana przez Douglasa przeszła do historii kina m.in. dzięki powiedzonku „Chciwość jest dobra” („Greed is good”). Gościem specjalnym będzie dr Wiesław Rozłucki, pierwszy i wieloletni prezes GPW.
Równo miesiąc później inwestorzy będą mogli obejrzeć drugą część przygód Gordona Gekko z 2010 roku, w której obok Douglasa wystąpili m.in. Shia LaBeouf i Susan Sarandon. „Dwójka” jest powszechnie oceniana przez krytyków i widzów za o wiele słabszą od „jedynki”. Na razie nie wiadomo, kto będzie gościem specjalnym.
17 kwietnia ma się odbyć pokaz filmu który - naszym skromnym zdaniem - jest pozycją obowiązkową nie tylko dla wszystkich inwestorów, ale i dla fanów kina w ogóle. Christian Bale jako błyskotliwy dr Michael Burry, zarządzający funduszu Scion Capital, obstawiający nadejście krachu na amerykańskim rynku nieruchomości, to niezapomniana rola. Na razie brak informacji kto pojawi się jako gość specjalny.
GPW informuje za to, że jeszcze w kwietniu odbędzie się pokaz specjalny. Ale na razie to tajemnica, o co w ogóle chodzi z tym pokazem specjalnym...
Przypominamy, że ponad roku temu stworzyliśmy listę 10 najlepszych filmów o inwestowaniu. Może GPW potraktuje ją jako ściągawkę?
Zobacz także: De Niro jako Madoff, czyli 10 najlepszych filmów fabularnych o inwestorach
Warto, by Giełdowa Akademia Filmowa poszła w kierunku edukacji
Nie wątpimy, że filmy wybrane na początek działalności Giełdowej Akademii Filmowej to są dobre i znane obrazy. Podejrzewamy również, że goście specjalni zapraszani na pierwsze seanse będą mieli znakomite i rozpoznawalne nazwiska.
Pytanie jednak, co dalej? Nie wydaje nam się bowiem dobrym pomysłem kontynuowanie Giełdowej Akademii Filmowej tylko na bazie filmów fabularnych, rozrywkowych. Nie wątpimy, że z takich obrazów też można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków, jednakże świat filmu jest olbrzymi, powstaje wiele dokumentów o giełdzie, inwestowaniu. Wiele z nich zapewne jest trudno dostępnych w Polsce, a wartych obejrzenia i skomentowania.
Ponad rok temu stworzyliśmy listę 10 najlepszych dokumentów o inwestorach i inwestowaniu. Z pewnością są na niej wartościowe pozycje, które warto by zaprezentować szerszemu gronu. Dajcie znać co byście chcieli zobaczyć na ekranie sali notowań?
Zobacz także: 10 najlepszych dokumentów o inwestorach i inwestowaniu
Rusza więc Giełdowa Akademia Filmowa, w skrócie GAF. Mamy nadzieję, że to nie będzie gafa, czyli pomyłka. Mamy nadzieję, że zapraszani będą znamienici eksperci, którzy przedstawią ciekawe spojrzenie na emitowane obrazy, a po seansie będą mieli czas na dyskusję. Liczym też na to, że z biegiem czasu w ramach GAF-y pojawią się filmy dokumentalne.