10 najlepszych dokumentów o inwestorach i inwestowaniu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 sty 2017, 07:07

10 najlepszych dokumentów o inwestorach i inwestowaniu

„Becoming Warren Buffett” – film dokumentalny o najważniejszym inwestorze naszych czasów będzie miał premierę 30 stycznia w amerykańskiej stacji HBO. Nie będzie to pierwszy dokument o znanym inwestorze i inwestowaniu. Naszym zdaniem, są także inne produkcje tego typu godne polecenia.

Nie możecie się doczekać? My też! Na razie, by zaspokoić apetyt, można zerknąć na trailer „Becoming Warren Buffett”. Autorami dokumentu o posiadającym majątek o wartości ponad 70 mld USD inwestorze są członkowie „klanu Kunhardtów”. Reżyseruje Peter Kunhardt (laureat nagrody Emmy za wyprodukowanie “Jim: The James Foley Story”); producentami są Teddy Kunhardt i George Kunhardt.

Wiadomo, że dokument opowiada zarówno o życiu prywatnym, jak i zawodowym właściciela i prezesa Berkshire Hathaway. Problem w tym, że mówi o nim głównie... sam Buffett.

Film będzie miał premierę w USA 30 stycznia. Niestety, HBO Polska poinformowało nas, że przynajmniej do końca lutego br. produkcja nie będzie dostępna po polsku. I że na razie nie wiadomo, czy w ogóle trafi do oferty HBO Polska.

Jeśli nabraliście ochoty na ambitne dzieła dokumentalne o inwestorach i inwestowaniu, to poniżej znajdziecie 10 naszych propozycji.

“The World's Greatest Money Maker: Warren Buffett” (reż. Charles Miller, 2009)

Nie chcemy zapeszać, ale trudno będzie HBO przebić dokument BBC sprzed kilku lat. O Buffecie wypowiadają się tutaj wszyscy najważniejsi ludzie z jego otoczenia, oraz wiele znanych postaci które się z nim zetknęły, m.in. Bill Gates. Czy HBO uniknie powtórzeń, wtórności?

“Wall Street Warriors” (reż Scott J. Gill i Sean Skelton, 2006/08)

„Big Brother” na Wall Street. 16-odcinkowy serial typu reality show (dwa sezony) zrealizowany przez kanał MOJO HD. Traderzy i maklerzy dają się podglądać, podczas pracy i w życiu prywatnym. Pokazują ludzkie oblicze.

“How to Win the Loser's Game” (reż. Robin Powell, 2014)

W jaki sposób funkcjonuje współczesny rynek giełdowy? Jak się na nim odnaleźć? Porad udzielają m.in. Jack Bogle, założyciel grupy Vanguard, legenda brytyjskiego rynku inwestycyjnego David Booth oraz kilku ekonomistów nagrodzonych Noblem. Najtrudniejsze kwestie objaśniane są na tablicy, jak w szkole. Film wyprodukowany przez SensibleInvesting.tv można w całości obejrzeć na YouTube:

“Trader” (PBS, 1987)

Wycieczka w zamierzchłą już przeszłość. Legenda rynku inwestycyjnego, Paul Tudor Jones, opowiada o tym, jak trudno zarabiać na kontraktach futures oraz – uwaga, uwaga – przewiduje krach z października 1987 roku. Mordercza walka, wykańczający stres – to jego codzienność. Ciekawostka: Jones bardzo nie lubi tego filmu - podobno wykupił niemal cały nakład kaset VHS. Od lat trudno znaleźć produkcję w sieci – po opublikowaniu natychmiast znika. Czemu tak jest? Kilka pomysłów jakiś czas temu przedstawił portal Business Insider.

„Million Dollar Traders” (reż. Anthony Philipson, 2009)

12 młodych ludzi, nie posiadających doświadczenia w inwestowaniu, dostaje 1 mln GBP. I ma go znacząco pomnożyć. Czy okażą się lepsi od rynku i od specjalistów? Niezwykle ciekawy eksperytment brytyjskiego zarządzającego Lexa van Dama sfilmowany przez BBC. Trzy wciągające odcinki. Jak to się mówi: must-see! Serial w całości można obejrzeć w sieci:

„Szwindel: anatomia kryzysu” („Inside Job”, reż. Charles Ferguson, 2010)

Na dokument próbujący przedstawić „kuchnię” kryzysu z lat 2007-09 składają się wywiady z przedstawicielami wielkich instytucji finansowych, prywatnych i publicznych. Przed kamerą stają m.in. Christine Lagarde, Daniel Alpert, William Ackman, Dominik Strauss-Kahn. Warto podkreślić, że film jest krytykowany za agitację polityczną przeprowadzaną w końcówce, co zburzyło jego bezstronność i obiektywizm.

Zobacz także: „Szwindel”, czyli jak zaczął się kryzys finansowy z 2008 roku

„Władca wszechświata” („Der Banker: Master of the Universe”, reż. Marc Bauder, 2013)

Wywiad-rzeka z Rainerem Vossem, który swego czasu był wiodącym bankierem inwestycyjnym w Niemczech. Voss objaśnia w filmie twarde reguły obowiązujące na rynku giełdowym i finansowym. Dokonuje także rachunku sumienia – uważa, że często w swojej pracy postępował nieetycznie. Scenerią dla jego zwierzeń są kilometry pustych korytarzy i wielkie opuszczone biura typu open-space, zwolnione przez upadłe instytucje finansowe.

Madoff, czyli jak ukraść 65 miliardów dolarów („Madoff, l'homme qui valait 65 milliards”, reż. Jean-Louis Perez, 2014)

Francuski dokument stacji Planete o mechanizmie budowania i funkcjonowania piramidy finansowej Bernarda Madoffa. Z filmu można wyłowić kilka podstawowych cech podejrzanych funduszy inwestycyjnych. Do obejrzenia po polski w sieci:

“25 Million Pounds” (reż. Adam Curtis, 1996)

Historia Nicka Leesona, tradera który doprowadził do upadku banku Barings. Bo stracił na przeprowadzanych transakcjach 830 mln GBP. Zawiera unikalny wywiad z Leesonem, pozwalający zgłębić jego psychikę. Film dostępny w sieci, ale w marnej jakości:

„Sold! The Lewis Borsellino Story” (reż. Tony Vitale, 2016)

„Evolve or die” – czyli zmieniaj się lub giń. A poza tym „Buy low, sell high” czyli kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Oto kilka rad od Lewisa Borsellino, jednego z najlepszych traderów, sportretowanego w produkcji portalu TastyTrade.

Zobacz także: 7 najlepszych książek dla inwestorów giełdowych według Grzegorza Zalewskiego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.