Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook 2018: Po okresie niskich stóp procentowych akcje mogą zawieść nadzieje inwestorów

Udostępnij

Gdy realne stopy procentowe są tak niskie, jak teraz, nie należy się spodziewać dorodnych zysków z inwestycji w akcje i obligacje - wynika z raportu „Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook 2018”, do którego zaglądamy jako pierwsi w Polsce, a być może i na świecie.

Dziś, dosłownie przed chwilą, został opublikowany cykliczny raport „Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook”. Jest on uważany za jeden z najciekawszych bezpłatnych dokumentów tego typu, wydawanych w świecie inwestycyjnym. Dane z raportu dotyczą ponad 20 najważniejszych rynków kapitałowych na świecie, obejmują lata 1900-2017. Zaglądamy do niego jako pierwsi w Polsce, a może i na świecie. Przypominamy, że rok temu też nam się to udało.

Zobacz także: Raport Credit Suisse Global Investment Yearbook 2017. Po latach chudych, na giełdzie znów powinny przyjść lata tłuste

Przyszłość dla rynku akcji nie wygląda różowo

Autorzy raportu Elroy Dimson, Paul Marsh i Mike Staunton zwracają uwagę, że historia uczy, iż po okresie super-niskich realnych stóp procentowych (a od dłuższego czasu w takim okresie funkcjonujemy) nie należy się spodziewać sowitych zysków z inwestycji w akcje i obligacje. A dokładniej rzecz biorąc: zyski będą niższe od spodziewanych, i od tych sprzed okresu super-niskich realnych stóp.

Z analizy Dimsona, Marsha i Stauntona wynika również, że w nadchodzących latach premia na akcjach (zysk ponad realne stopy) w nadchodzących latach będzie niższa od śreniej z minionych 118 lat. Wyniesie około 3,5% średniorocznie. W latach 1999-2017 premia z akcji sięgała 3,4%.

Zobacz także: Jak skutecznie oszczędzać na emeryturę, wykorzystując IKE, akcje i obligacje? | 21% Rocznie | Podcast | Jak inwestować

W każdym razie, inwestowanie w akcje w długim terminie popłacało i będzie popłacać. Skumulowany średnioroczny zysk z inwestycji w akcje na rynkach rozwiniętych w latach 1900-2017 sięgał 8,4%, a na rynkach rozwijających się 7,4%. To oznacza, że 1 dolar zainwestowany na rynku rozwiniętym w 1900 roku jest obecnie wart 12877 USD.
 

Skumulowany zwrot z inwestycji 1 USD w rynki rozwinięte i rozwijające się

1

Źródło: Credit Suisse

Realna średnioroczna stopa zwrotu w okresie 1900-2017 z inwestycji w indeks akcji światowych wyniosłaby 5,2%, a z inwestycji w indeks obligacji 2%. Warto zwrócić uwagę, że ostatnie kilkanaście lat nie jest zbyt dobre dla akcji, za to znakomite dla obligacji.
 

Średnioroczne urealnione stopy zwrotu z inwestycji w akcje, obligacje i bony (1900-2017)

2

Źródło: Credit Suisse
 

Średnioroczne urealnione stopy zwrotu z inwestycji w akcje, obligacje i bony w wybranych okresach

3

Źródło: Credit Suisse

Aktywa alternatywne dają zarobić, chronią przed inflacją

Po raz pierwszy w historii „Credit Suisse Global Investment Returns Yearbook” zawiera obliczenia dotyczące aktywów alternatywnych.

- Ludzie zamożni inwestują nie tylko w aktywa finansowe, typu akcje i obligacje. Uwielbiają kolekcjonować złote monety, znaczki, dzieła sztuki, auta klasyczne, instrumenty muzyczne. Nasze badanie wykazało, że większość z tych aktywów daje ochronę kapitału przez inflacją, a poza tym daje również dywidendę emocjonalną, czyli przyjemność płynącą z ich posiadania, co jest bardzo ważne dla wielu ludzi zamożnych – podkreślają autorzy raportu.

Patrząc na długi termin, bardzo dobrze zachowują się auta klasyczne (prawie tak dobrze, jak akcje) oraz wino. Słabo wypadają książki oraz... malarstwo.
 

Notowania indeksów aktywów alternatywnych na tle indeksu akcji światowych (1900-2017)

4

Źródło: Credit Suisse

Generalnie, zamożni z całego świata tylko 25% majątku trzymają w aktywach finansowych (akcje, obligacje). Około 24% ich portfela to nieruchomości inwestycyjne, a około 16% to domy i drugie domy. Około 23% to firmy. A około 6% to aktywa alternatywne, takie jak dzieła sztuki.

Prawdziwymi miłośnikami aktywów alternatywnych są Rosjanie. Tamtejsi bogacze trzymają w nich około 89% majątku. Z kolei Amerykanie wierzą w akcje, a w aktywach alternatywnych mają tylko około 23% kapitału.

Zobacz także: Czy warto inwestować w samochody klasyczne i jak to robić z głową? - rozmowa z Patrykiem Mikiciukiem, ekspertem motoryzacyjnym

Udostępnij