16 spółek które są na giełdzie warte mniej niż gotówka w kasie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 paź 2018, 06:30

16 spółek które są na giełdzie warte mniej niż gotówka w kasie

Okazuje się, że na naszej giełdzie są spółki, których wycena na giełdzie jest mniejsza, niż środki zgromadzone na rachunku bankowym. Przeszukaliśmy rynek i znaleźliśmy kilkanaście takich przypadków. Czy jednak są one okazją inwestycyjną, czy raczej pułapką na inwestorów?

Kapitalizacja mniejsza niż gotówka

Na GPW możemy znaleźć 16 spółek, których środki pieniężne i inne aktywa pieniężne zaraportowane w ostatnim sprawozdaniu finansowym są na tyle wysokie, że przekraczają nawet całkowitą kapitalizację (wartość) rynkową spółki. Niemal wszystkie te papiery są w długoterminowym trendzie spadkowym.

Czy w takim razie są to zapomniane przez inwestorów i rynek okazje inwestycyjne? W większości przypadków niekoniecznie. Warto spojrzeć krytycznie na każdą z nich z osobna i sprawdzić jeszcze kilka innych „parametrów”.

Zobacz także: Regularne dywidendy na NewConnect są jednak możliwe. 8 spółek z małej giełdy wypłacających regularnie zyski od 7 lat

Które spółki mają zyski i dzielą się nimi

Jak mawiał Benjamin Graham, mentor Warrena Buffetta, jednym z warunków dobrej inwestycji jest zabezpieczenie się przed najgorszym, czyli nawet przed likwidacją spółki. Graham starał się zawęzić poszukiwania do walorów bezpiecznych, czyli takich, których łatwo dostępne aktywa, w tym gotówka, są wyższe od całych zobowiązań. Z naszej listy przestawionej poniżej w tabeli 1 wynika, aż 10 spółek spełnia ten warunek, czyli w najgorszym przypadku byłyby w stanie spłacić całe zobowiązania z aktywów obrotowych.

Niestety, sam fakt posiadania gotówki - a nawet możliwości spłaty całego zadłużenia - nie świadczy jeszcze o tym, że spółka jest zdrowa i tym samym jej niska cena jest okazją inwestycyjną. Co z tego, że zakupimy akcje, jeśli w ciągu następnych miesięcy zgromadzona gotówka zostanie wydana na pokrycie generowanych strat, lub w inny sposób „przejedzona”?

Dlatego warto też zwrócić uwagę na to, czy spółka jest rentowna, tzn. czy przynosi zyski i czy ma dobre perspektywy na przyszłość. Dobrze też świadczy o spółce chęć wypłaty dywidendy. Z naszej listy 16 spółek 8 wciąż wykazuje zyski za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy. Dywidendę w tym roku wypłaciły 3 spośród nich.
 

Tabela 1. Spółki, których środki pieniężne i inne aktywa pieniężne przewyższają aktualną wartość na giełdzie

SpółkaTickerGotówka i środki pieniężneWartość rynkowaCzy aktywa obrotowe są większe od zobowiązańCzy spółka wykazuje zyskiCzy płaci dywidendę
ASBISASB171 mln zł137 mln złTAKTAKTAK
EDINVESTEDI36 mln zł24 mln złTAKTAKTAK
KDMSHIPNGKDM73 mln zł13 mln złTAKTAK 
XTBXTB499 mln zł485 mln złTAKTAK 
MARVIPOLMVP201 mln zł162 mln złTAKTAK 
IPOPEMAIPE81 mln zł40 mln złTAK TAK
MOSTALPLCMSP22 mln zł11 mln złTAK  
SOHODEVSHD86 mln zł44 mln złTAK  
PBSFINANSEPBF6 mln zł5 mln złTAK  
ITMTRADEITM10 mln zł7 mln złTAK  
KOPEXKPX54 mln zł22 mln zł TAK 
SWISSMEDSWD10 mln zł6 mln zł TAK 
ATLASESTATL74 mln zł45 mln zł TAK 
MOSTALWARMSW68 mln zł51 mln zł   
INTERBUDITB4 mln zł2 mln zł   
VISTALVTL26 mln zł12 mln zł   


W powyższym zestawieniu najlepiej wypadają spółki Asbis oraz ED Invest. Wykazują od lat zyski, płacą dywidendy, a ich przychody w ostatnich latach rosną. Warto też zwrócić uwagę na spółkę KDM Shipping, która mogłaby spłacić całe zadłużenie używając do tego tylko wykazanej na koniec półrocza gotówki i wciąż jej cena akcji byłaby większa, niż pozostałe środki pieniężne w przeliczeniu na jedną akcję.

Zobacz także: 7 spółek które od lat wypłacają dywidendę i wciąż są w trendzie wzrostowym

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.