Polityka Trumpa uderza w Chiny. Akcje z rynków wschodzących najtańsze od 15 lat.
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 lis 2018, 14:31

Akcje z rynków wschodzących najtańsze od 15 lat. Taniej chyba nie będzie – mówią eksperci


Akcje z rynków wschodzących są najtańsze w relacji do walorów amerykańskich od 15 lat! Wszystko za sprawą polityki Donalda Trumpa. Czy mogą być jeszcze tańsze? Raczej nie – odpowiadają eksperci z firm inwestycyjnych.


W tym roku rynki wschodzące generalnie słabo się spisują. Po dwóch tłustych latach przyszedł rok chudy. Akcje rynków rozwijających się pozostają pod presją.
 

1. Notowania MSCI Emerging Market Index – 5 lat

emi5


Nie zdawaliśmy sobie jednak sprawy, że akcje z rynków wschodzących są najtańsze w relacji do akcji amerykańskich od... 15 lat! W tej chwili średnia wartość wskaźnika C/Z (cena do zysku) to 0,7 wartości C/Z spółki z USA. W stosunku do wartości księgowej C/WK jest jeszcze taniej 0,5 średniej wartości wskaźnika w USA. Poniżej wykres, o którym była mowa.

2. Waluacja wskaźników MSCI Emerging Markets do S&P 500 (na tle średnich)

2


Jak analitycy tłumaczą to zjawisko?

Napięcia w handlu międzynarodowym były w tym roku duże. Odegrały rolę w osłabieniu rynków wschodzących. Szczególnie negatywną rolę odegrała tu zaczepna, w stosunku do Chin, polityka USA. Chiny są w końcu największym i najważniejszym rynkiem wschodzącym i partnerem wielu innych ważnych emerging markets. Inwestorzy wraz z pogarszaniem się perspektyw rynków wschodzących odchodzili od nich, jak od ryzykownego aktywa, w kierunku bardziej bezpiecznych przystani – napisała analityk Gabriela Santos na łamach bloga J.P.Morgan AM.

Należy również pamiętać o szeregu różnych innych negatywnych zjawisk, np.:

  • utrzymującym się napięciu na linii Rosja – Ukraina;
  • niejasnej sytuacji politycznej i gospodarczej Turcji;
  • kulejącej sytuacji gospodarczej i politycznej Brazylii.

Zobacz także: Uran hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy. Popyt na surowiec rośnie, a wydobycie wprost przeciwnie

Przyszłość rynków wschodzących maluje się pozytywnie

Co dalej z rynkami wschodzącymi w 2019 roku?

Zdaniem Gabrieli Santos z J.P.Morgan AM rynki wschodzące mogą się podnieść z kolan, o ile dojdzie do „zawieszenia broni” między USA a Chinami.

- Przydałoby się odwieszenie wielu nałożonych ostatnio ceł oraz optymistyczne dane z chińskiej gospodarki. Wiele też zależy od tego, czy w gospodarce amerykańskiej będzie spodziewane „delikatne lądowanie” w związku z trwającym cyklem podwyżek stóp, czy wręcz przeciwnie. Dolar powinien słabnąć w relacji do walut rynków wschodzących, by te rynki i ich giełdy zaczęły odczuwać poprawę sytuacji – uważa Santos.

Santos przypomina, że rynki wschodzące wciąż mają wielkie pole do wzrostu i mogą w kolejnych latach rosnąć o wiele szybciej, niż rynki rozwinięte.

- W nadchodzących 10 czy 15 latach lot do Rio czy Szanghaju wciąż będzie długi i wyczerpujący. Tym niemniej, warto będzie na niego rezerwować bilety – podsumowała Santos.

Rynki wschodzące już teraz odpowiadają za 60% światowej produkcji i 70% globalnego PKB. Konsumują większość ropy i miedzi i odpowiadają za połowę światowego handlu (a jeszcze w 1990 roku odpowiadały tylko za 20%). Te liczby robią wrażenie, a mogą być za 10 lat jeszcze bardziej imponujące.

Zmieniają się również giełdy emerging markets. Oczywiście, na korzyść. Przede wszystkim rośnie płynność parkietów. To zachęca inwestorów do inwestowania.
 

3. Roczna wartość obrotów na giełdach (w bln USD)

plyn


Według raportu UBS Wealth Management, za 10 lat, przy neutralnym scenariuszu dla koniunktury na globlanym rynku akcji, kapitalizacja giełd rynków wschodzących może sięgnąć 132% aktualnej kapitalizacji giełd rynków rozwiniętych. Przy optymistycznym scenariuszu – nawet 354%, co będzie oznaczać kapitalizację akcji emerging markets na poziomie około 320 bln USD!
 

4. Prognoza dla kapitalizacji giełd rynków wschodzących w 2028 roku (w bln USD)*

cap

*procenty nad słupkami oznaczają relację do aktualnej wartości giełd rynków wschodzących


Można z tego wysnuć tylko jeden wniosek: niskokosztowe fundusze ETF pozwalające przybierać ekspozycję na rynki wschodzące mogą być obecnie doskonałym wyborem w perspektywie emerytalnej. W długim horyzoncie indeksy emerging markets nie powinny bowiem iść w innym kierunku, jak tylko na północ. Tak przynajmniej wynika z prognoz ekspertów.

Źródła wykresów: 1. Financial Times, 2. J.P. Morgan Asset Management, 3 I 4. UBS Wealth Management

Zobacz także: Napływy do TFI październik 2018. Fundusze akcji na minusie 9 miesiąc z rzędu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.