Nowe kroki notowań na GPW już od 4 marca 2019. Giełda wprowadza notowania z dokładnością do setnych grosza
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 sty 2019, 10:16

Cena akcji 0,1234 zł?! Czemu nie, od 4 marca GPW wprowadza notowania z dokładnością do setnych grosza

Już 4 marca GPW wprowadzi nowe kroki notowań. Będzie można handlować akcjami i funduszami typu ETF z dokładnością nawet do czterech miejsc po przecinku, czyli do jednej setnej grosza. Za trzy miesiące cena za akcję Getin Holding równa 0,1725 zł, czy za akcję Orange 5,192 zł będzie jak najbardziej możliwa. Zmiany dotkną także kontrakty terminowe. Wyjaśniamy na przykładach o co chodzi w nowych krokach notowań i co one oznaczają dla inwestorów.

Drugi etap zmian kroków notowań

Rok temu Giełda wprowadziła ważne zmiany w krokach notowań dostosowując się do regulacji MIFID II. Od tamtej pory nie można już było składać zlecenia na dowolną kwotę, lecz tylko z odpowiednimi końcówkami. Mogliśmy ustalać kwoty transakcji z dokładnością zależną od wysokości tej kwoty i, by było trudniej, od średniej dziennej liczby transakcji na danym walorze. Tak więc od stycznia 2018 roku już nie był możliwy zakup akcji za 100,01 zł, lecz trzeba było tę kwotę zaokrąglić do 100,00 zł lub do 100,10 zł.

Zobacz także: Jak składać zlecenia na GPW od 3 stycznia 2018 - tabela kroków notowań po zmianach MiFID II

Teraz GPW ogłosiła drugi etap, czyli wprowadza "większą granularność kroków notowań" Niestety nie oznacza to zniesienia obostrzeń nałożonych rok wcześniej, lecz jedynie umożliwienie handlowania z większą dokładnością akcjami o niskiej cenie i małej płynności. Zmienią się więc kroki notowań tylko dla spółek, których akcje i tak już miały do tej pory najmniejszy możliwy krok wynoszący 1 grosz.

Od marca, po raz pierwszy w historii naszej giełdy, będzie można więc składać zlecenia na akcje po cenach z dokładnością mniejszą niż 1 grosz. W niektórych przypadkach nawet z dokładnością do jednej setnej grosza. Oznacza to, że będzie można złożyć zlecenie na akcję za kwotę np. 1,2345 zł. Według szacunków GPW, zmiany mogą dotyczyć około 30% akcji na rynku głównymi oraz około 65% na NewConnect.

Tabela kroków notowań dla spółek w zależności od ich średniej dziennej ilości transakcji

tabela kroki notowań

Spółki groszowe poprawią płynność

Podstawowym celem zmian jest zwiększenie płynności na spółkach, których kurs spadł tak nisko, że jego zmiana zaledwie o jeden grosz oznacza zmianę o kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt procent. Przykładowo, w obecnym systemie kroków notowań kurs spółki notowanej ostatnio po cenie 4 grosze za akcję może nagle wzrosnąć lub spaść aż o 25% gdy akcje zmienią się o najmniejszą możliwą wartość, czyli o jeden grosz.

Po wprowadzeniu nowych kroków notowań spółki groszowe nie będą już doznawały tak gwałtownych zmian procentowych kursu, gdyż będą mogły być notowane z dokładnością do setnej części grosza. Dzięki tym zmianom GPW oczekuje zwiększenia płynności obrotu i zwiększenia głębokości arkusza zleceń notowanych instrumentów.

Uwaga! Cena akcji nie będzie mogła spaść poniżej 1 grosza! Niestety, ale zwiększony krok notowań nie pomoże urealnić wycen najgorzej prosperujących spółek. Wciąż będą one wyceniane minimalnie po groszu za akcję mimo, że ich realna wartość sięgnęła znacznie niżej. GPW nie rozważa też zmiany tej zasady w najbliższej przyszłości.

Jak będą rozliczane transakcje z ułamkami groszy?

Pierwszym pytaniem jakie się nasuwa jest: jak takie transakcje będą rozliczane, skoro biura maklerskie nie mogą przelewać ułamków groszy między rachunkami. Otóż najzwyczajniej w świecie, końcowa wartość transakcji będzie zaokrąglana według reguł matematycznych.

Przykład 1: Kupiono 2530 akcji jednej spółki w cenie 0,7338 zł za akcję. Czyli wartość transakcji wyniesie 2530 X 0,7338 zł = 1856,514 zł. Po zaokrągleniu wyniesie więc 1856,51 zł i taką właśnie kwotę zapłaci kupujący.

Przykład 2: Następnie sprzedano te same 2530 akcji w cenie 0,8065 zł za akcję. Czyli wartość transakcji wyniesie 2530 X 0,8065 zł = 2040,445 zł. Po zaokrągleniu wyniesie więc 2040,45 zł i taką właśnie kwotę otrzyma sprzedający.

Zysk na inwestycji wyniesie więc 2040,45 zł – 1856,51 zł = 183,94 zł

Kroki notowań na kontraktach terminowych

Nie tylko akcje notowane na GPW i NewConnect oraz ETF będą miały zmienione kroki notowań. Nowe przepisy będą też dotyczyły kontraktów terminowych na kursy akcji i na kursy walut. Będą one notowane z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku.

Kursy kontraktów terminowych będą więc ustalane z większą dokładnością. Nie będzie już dwóch poziomów kroku notowań lecz tylko jeden niezależnie od kursu kontraktu.

Także kurs kontraktów terminowych na kursy walut będzie określany z dokładnością do 0,0001 zł (obecnie jest to 0,01 zł) i będzie wyrażany za 1 jednostkę (!) danej waluty (obecnie za 100 jednostek waluty). Nie zmienią się wartość kontraktu ani mnożnik, lecz tylko i wyłącznie sposób prezentacji danych.

Te zmiany mają zwiększyć spójność między rynkiem kontraktu terminowego, a rynkiem instrumentu bazowego.

Na koniec dwie istotne informacje

Zmiany będą obowiązywać od poniedziałku 4 marca 2019 r. Wiąże się z nimi konieczność wyczyszczenia arkuszy zleceń. Wszystkie zlecenia zostaną więc usunięte po sesji 1 marca 2019 r. ! Należy o tym pamiętać, gdyż wygasną także wszystkie zlecenia obronne typu Stop Loss. Po sesji 1 marca (piątek) będzie można złożyć nowe zlecenia, ale należy się upewnić czy nasze biuro maklerskie je przyjmie i przetrzyma do poniedziałku, bo dopiero wtedy Giełda je zaakceptuje.

Giełda rozpoczęła kampanię informacyjną. Szczegółowe informacje dotyczące zapowiadanych zmian są dostępne na stronie GPW. Ponadto GPW zapowiedziała też, że udostępni darmowe narzędzie edukacyjne roboczo nazwane "symulator limitów" przed 4 marca.

Zobacz także: GPW rozpocznie publikację trzech nowych indeksów dywidendowych. Komu się one przydadzą?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.