Mark Zuckerberg uważa, że regulacje i wyższe podatki dla firm technologicznych i Facebooka to konieczność
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 lut 2020, 07:30

Ścisłe regulacje i wyższe podatki dla dużych firm technologicznych to konieczność – twierdzi szef Facebooka, Mark Zuckerberg

Firmy technologiczne powinny zostać poddane ściślejszym regulacjom, szczególnie takim, które będą lepiej chronić użytkowników mediów społecznościowych – uważa Mark Zuckerberg, prezes Facebooka.

„Wierzę, że dobre regulacje pomogą Big Techom w długim terminie, choć mogą zaszkodzić ich biznesowi w krótkim terminie, także Facebookowi” – napisał w niedzielę na łamach Financial Timesa Mark Zuckerberg, założyciel i prezes spółki Facebook. Według niego, takie spółki jak Facebook muszą się cieszyć wysokim stopniem zaufania społecznego, a będzie tak mogło być tylko wtedy, gdy poddadzą się ostrzejszym regulacjom.

Prezes Facebooka jest za ściślejszymi regulacjami i wyższymi podatkami

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, po raz kolejny apeluje o objęcie ściślejszymi rządowymi regulacjami wielkich spółek technologicznych, zwanych potocznie Big Techami. Według niego, tego typu spółki – a szczególnie te prowadzące serwisy społecznościowe – powinny podlegać ścisłym regulacjom obowiązującym w trakcie wyborów. Powinny też być srogo karane za dawanie możliwości udostępniania niewłaściwych treści, za naruszenia prywatności oraz za przesyłanie danych wrażliwych.

„Nie sądzę, że prywatne firmy powinny mieć pełną swobodę w działaniu w zakresie, w którym dotykają podstawowych wartości demokratycznych. Należy zrównoważyć promocję innowacyjności z ochroną prywatności i ogólnie pojętym bezpieczeństwem” – stwierdził Zuckerberg.

Zuckerberg jest świadomy, że regulacje rządowe mogą uderzyć w biznes Big Techów. Jest też świadomy, że mogą uderzyć w małe biznesy internetowe. Według niego trzeba jednak zapłacić cenę za ochronę prywatności i wartości demokratycznych.

Założyciel Facebooka stwierdził także, że nie widzi powodów, dla których Big Techy powinny unikać płacenia większych podatków, niż w tej chwili. „Myślę, że akceptujemy w branży ten fakt, że podatki dla wielkich spółek technologicznych pójdą w górę w wielu państwach, podczas wprowadzania nowego ładu regulacyjnego” – stwierdził.

Co ciekawe, list Zuckerberga na łamach Financial Timesa ukazał się w dzień po tym, jak prezes Facebooka wygłosił przemówienie na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa w internecie w Monachium. I dzień przed jego spotkaniem z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, że w I połowie 2018 roku Facebookiem wstrząsnęła afera Cambridge Analytica, która ciągnie się za nim do dziś. W lipcu 2019 roku Amerykańska Federalna Komisja Handlu nałożyła 5 mld USD kary na spółkę Zuckerberga za wykorzystywanie przez nią bezprawnie danych osobowych użytkowników – to jest pokłosie m.in. afery Cambridge Analytica.

social-media-763731__340
 

Zobacz także: Apple jest już warte tyle, co 30 największych niemieckich spółek. Akcje producenta iPhona to ukochany walor Millenialsów

Hossa na Facebooku trwa

Podczas wczorajszej sesji kurs Facebooka zachowywał się neutralnie. Inwestorzy nie przestraszyli się słów Marka Zuckerberga. Generalnie można mieć wrażenie, że tylko całkowity kolaps internetu może sprowadzić bessę na akcje Big Techów. Wyceny wielkich spółek technologicznych rosną od 11 lat i końca hossy nie widać. Podobnie jest z Facebookiem, którego wycena od IPO w 2012 roku poszła w górę już o około 460% (Nasdaq Composite urósł w tym czasie o +246%). W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs tej spółki urósł o 31%, tyle samo co Nasdaq Composite.

1. Notowania Facebooka od IPO na tle Nasdaq Composite

facebook-nasdaq-notowania
 

W 2019 roku Facebook zanotował przychody rzędu 70,7 mld USD (+26% r/r). Zarobił 18,5 mld USD (-16,2% r/r), co dało 6,43 USD zysku na akcję. Konsensus prognoz ekspertów zakłada, że w tym roku spółka Marka Zuckerberga będzie miała sprzedaż na poziomie 85,6 mld USD, a zarobi 26 mld USD.

Analitycy postrzegają akcje Facebooka jako dobrą inwestycję. Uważają, że jest on spółką wzrostową o wysokiej rentowności, jak najbardziej godną miejsca w portfelu. Spośród 52 aktualnych rekomendacji 32 mówią „kupuj”, 9 „przeważaj”, a 7 „trzymaj”. Tylko 1 radzi „niedoważaj”, 2 podpowiadają „sprzedaj”. Co ciekawe, 1 opinia analityczna została pozostawiona bez jasnej rekomendacji. Tak wynika z danych portalu Market Screener.

Trzeba jednak zauważyć, że dwa najnowsze raporty analityczne o Facebooku zakończyły się obniżką rekomendacji. Pivotal Research Group najpierw pod koniec stycznia obniżyła rekomendację z „kupuj” do „trzymaj”, a 11 lutego z „trzymaj” do „sprzedaj” – mówią dane portalu FinViz.com.

2. Rekomendacje dla Facebooka od połowy 2019 roku

facebook-rekomendacje
 

Ciekawe, jak zareagują kursy Big Techów, w tym Facebooka, gdy ostre regulacje już się pojawią. Z pewnością wielu inwestorów postanowi wtedy zrealizować zyski.

Źródła wykresów: 1. MarketScreener.com, 2. FinViz.com

Zobacz także: SpaceX szybko nie zadebiutuje na giełdzie jak Tesla. Ile jest warta firma kosmiczna Elona Muska?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.