Apple jest już warte tyle, co 30 największych niemieckich spółek. Akcje producenta iPhona to ukochany walor Millenialsów
Apple pokazało bardzo dobre wyniki sprzedażowe i finansowe za IV kwartał 2019 roku. Jest ulubioną spółką analityków i - jak się okazuje - również inwestujących Milenialsów. Wydaje się, że trend wzrostowy na tej spółce jest nie do zatrzymania - niczym mknący pociąg - mimo że jest już ona warta 1,4 bln USD, czyli tyle, co 30 największych giełdowych firm niemieckich.
Spółka Apple – producent iPhone’ów, Mac’ów i iPadów – jest już warta na giełdzie 1,4 bln USD. Czyli tyle, ile 30 największych niemieckich spółek zgrupowanych w indeksie DAX czyli głównym benchmarku niemieckiej giełdy w skład którego wchodzą takie przedsiębiorstwa, jak Daimler, Bayer, Adidas, Allianz czy BASF – mikrusy biznesu to to nie są...
1. Kapitalizacja Apple na tle DAX 30 (w bln USD)
Zdaje się, że trend wzrostowy na Apple – mimo tak kosmicznej kapitalizacji – nie ma końca. Od początku roku walor podrożał o 8%, w trakcie 12 miesięcy o 106%, w ciągu ostatnich 3 lat o 173%. Nawet tak rączy indeks, jak Nasdaq Composite, na tle kursu Apple wygląda jak Góry Świętokrzyskie na tle Tatr.
2. Notowania Apple na tle Nasdaq Composite i S&P500 – 1 rok
Zobacz także: Fuzja SolarCity z Teslą uczy, że nie każdy biznes na fotowoltaice i panelach słonecznych przynosi zyski
Za Apple jeden z najlepszych kwartałów w historii
Lokomotywa Apple jest z pewnością napędzana głównie świetnymi wynikami finansowymi. Wczoraj spółka pokazała sprawozdanie za I kwartał roku obrotowego 2020, zakończony pod koniec grudnia 2019 roku. Okazało się, że miniony okres rozliczeniowy był drugim najlepszym w historii Apple, jeśli chodzi o sprzedaż iPhone’ów. Bardzo dobrze wyglądała również sprzedaż akcesoriów oraz usług. Pod koniec 2019 roku na całym świecie było aktywnych 1,5 mld urządzeń z jabłuszkiem – podał prezes spółki Tim Cook podczas konferencji wynikowej.
Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to Apple pokazało przychody rzędu 91,8 mld USD (wzrost o 9% r/r, w tym 79,1 mld USD ze sprzedaży produktów, a 12,7 mld USD ze sprzedaży usług), a także znaczny wzrost zysku na akcję, bo o 19% r/r, do 4,99 USD. Co ważne, spółka dzieli się z akcjonariuszami zyskami: w omawianym kwartale skupiła akcje za 20 mld USD i wypłaciła 3,5 mld USD w dywidendach. Pod koniec 2019 roku firma miała 39,8 mld USD gotówki. Skrócone sprawozdanie Apple za I kwartał 2020 roku (czyli IV kwartał 2019 roku) jest dostępne TUTAJ.
3. Wyniki finansowe Apple w ujęciu rocznym (w mln USD)
Akcje Apple mogą rosnąć również z uwagi na nadchodzącą rewolucję 5G. Większość analityków jest zdania, że firma produkująca iPhone’y będzie umiała świetnie wykorzystać fakt pojawienia się nowej generacji telefonii komórkowej do tego, by zarobić więcej pieniędzy.
Analitycy bardzo lubią i szanują spółkę założoną przez Steve’a Jobsa i wieszczą dalszy wzrost jej wyceny. Spośród 42 ekspertów monitorowanych przez FactSet aż 25 daje Apple rekomendację “buy”, 12 daje “neutralnie”, a 5 “trzymaj”. Średnia cena docelowa akcji Apple jest ustalona przez analityków na 315,85 USD, czyli niewiele więcej, niż obecnie.
4. Rekomendacje dla Apple wydane w 2020 roku
Zobacz także: Akcje Play najwyżej w historii. Podwyżka cen abonamentów sprawia, że spółkę stać na dywidendę i inwestycje w 5G
Apple to ulubiony walor inwestujących Millenialsów
Wyniki finansowe Apple są bardzo atrakcyjne, ale to z pewnością nie jest jedyny magnes przyciągający kapitał do spółki założonej przez śp. Steve’a Jobsa. Okazuje się, że akcje Apple są wśród Millenialsów – czyli ludzi urodzonych między 1982 a 1996 rokiem – niemal równie popularne, co produkty tejże firmy. Tak wynika z badania Millennial 100 przeprowadzanego cyklicznie przez Apex Clearing. Badanie Millennial 100 jest bardzo wiarygodne, bo polega na monitorowaniu około 734 tys. portfeli inwestorów o średniej wieku wynoszącej 31 lat.
W zestawieniu Apex za IV kwartał 2019 roku drugim najpopularniejszym papierem jest Amazon, a trzecie miejsce okupuje Tesla. Tuż za podium znalazł się Facebook. Jak widać, Milenialsi inwestują w to, co znają i co jest według nich trendy. Wyraźnie widać też, że przedstawiciele tego pokolenia mają „przechył” w kierunku spółek technologicznych (cały skład FAANG znalazł się w pierwszej „10”). Zaskakiwać może jednak 6. pozycja Berkshire Hathaway – Milenialsi doceniają także mądrość Warrena Buffetta.
5. 10 najpopularniejszych spółek w portfelach Milenialsów (4Q19)
Apple to rozpędzona lokomotywa, której trudno stanąć na drodze. Jest marką kultową, robi bardzo dobre jakościowo produkty, a do tego świadczy w sprytny sposób usługi, na których dodatkowo zarabia. Steve Jobs zostawił po sobie maszynkę do zarabiania pieniędzy.
Źródła wykresów: 1. Refinitiv / Financial Times, 2-3. MarketScreener.com, 4. FinViz.com, 5. Apex