Podwyżki cen abonamentów w Play sprawiają, że spółkę stać na wypłatę dywidendy i inwestycję w 5G
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
24 sty 2020, 06:55

Akcje Play najwyżej w historii. Podwyżka cen abonamentów sprawia, że spółkę stać na dywidendę i inwestycje w 5G

Kurs akcji Play w ostatnich dniach ustanawia kolejne, historyczne maksima i wyszedł zdecydowanie powyżej ceny z debiutu w 2017 roku, czyli 36 zł. Kapitalizacja spółki wynosi obecnie 9,7 mld zł i wielkimi krokami zbliża się do okrągłej bariery 10 mld zł. Pod koniec 2018 roku kurs akcji znajdował się na 60% minusie od ceny z IPO. Dopiero perspektywa podwyżek cen abonamentów w Play odwróciła na trwałe trend na akcjach spółki i wyniosło kurs na historyczne maksima.

Perspektywa spadającej dywidendy prowadzi Play do piekła

Play zadebiutował na GPW w lipcu 2017 roku. Akcje w ofercie publicznej były sprzedawane po 36 zł i jak się później okazało, był to do tej pory jeden z wyższych poziomów cen, które akceptowali kupujący. Sam debiut nie był udany, bo podczas pierwszej sesji akcje traciły kilka procent od ceny emisyjnej. Kolejne miesiące przyniosły już tylko spadki. W niewiele ponad rok od debiutu, akcje spadły nawet poniżej poziomu 14 zł. Co prawda spółka była postrzegana przez inwestorów jako dywidendowa, choć poziom wypłacanej dywidendy spadł z 2,57 zł na akcję za rok 2017 do 1,45 zł rok później. Patrząc od strony fundamentalnej, „skazą” na bilansie były i nadal są bardzo niskie kapitały własne, które potrafiły nawet spaść na ujemne wartości.

Aktywa spółki są w dużym stopniu finansowane przez kredyty, które na koniec września 2019 r. miały wartość blisko 6,8 mld zł. Jednak Play utrzymuje wysoką zyskowność oraz bardzo dużą zdolność do generowania gotówki (te cechy są bardzo lubiane przez inwestorów giełdowych). To pozwala zarówno na realizowanie dużych wydatków inwestycyjnych, płacenie wysokich dywidend oraz pokrywanie niemałych kosztów odsetkowych. Spadek poziomu ostatniej dywidendy najmocniej przyczynił się do zniżki cen akcji szczególnie pod koniec 2018 roku.

Zobacz także: Play zaczął spłacać gigantyczne zadłużenie i pozbywa się gotówki. 3 powody dlaczego dywidenda w 2019 roku będzie o wiele niższa

Podwyżki cen abonamentów wynoszą akcje Play do nieba

Diametralna zmiana postrzegania podejścia do wyceny spółki nastąpiła w czerwcu 2019 roku. Wówczas to Play ogłosił podniesienie cennika swoich usług, co również uczynił jeden z głównych konkurentów – Orange Polska. Inwestorzy mogli odebrać to jako oznakę zakończenia trwającej przez kilka lat wyniszczającej wojny cenowej w branży.

Kurs akcji Play Communications od debiutu na GPW

Play

W zaledwie kilkanaście dni od ogłoszenia podwyżek, kurs akcji Play wzrósł z poziomu 25 zł do 35 zł, co jak na tak dużą spółkę jest rzadko spotykane. Po krótkiej korekcie spadkowej, akcje Play powróciły do trendu wzrostowego i w ostatnich dniach wyznaczyły nowe, historyczne maksima. O wskazanie czynników wzrostowych dla akcji Play w ostatnim czasie, poprosiliśmy analityka Haitong Banku Konrada Księżopolskiego:

- Kurs akcji Play jest w trendzie wzrostowym przez cały 2019, z lekką korekta związana ze sprzedażą akcji w ABB. Jest to przede wszystkim wynik poprawy wyników który spowodował dwukrotną rewizję w gore prognozy zarządu na 2019. Dodatkowo, cały sektor telko doświadczył tzw. reratingu w górę w związku z podwyżkami cen usług mobilnych w połowie 2019 roku. To spowodowało zmianę nastawienia inwestorów do telekomów. Kontynuacja wzrostów jaka ma miejsce w ostatnim czasie to konsekwencja tych czynników. Dodatkowo Play jest telekomem z najwyższą dywidendą. Czynnikiem, który może pomagać wzrostom kursu akcji, może być także napływ środków związanych z PPK, a także brak podaży ze strony TFI – powiedział Konrad Księżopolski.

Zobacz także: Wycena telekomów rośnie jak na drożdżach. Abonentów czeka podwyżka cen, która umożliwi pozyskanie kapitału na sieć 5G w Polsce

Play stać na inwestycje w 5G i wypłatę dywidendy

Analityk Haitong Banku prognozuje osiągnięcie przez Play w 2020 r. zysku netto na poziomie 855 mln zł, przychodów w kwocie 7,2 mld zł oraz zysku EBITDA 2,5 mld zł. Spodziewany przez niego poziom dywidendy przypadającą na jedną akcję za 2019 r. to 1,55 zł.

Dynamiczne wzrosty cen akcji Play w ostatnich tygodniach do poziomu 38 zł, wyczerpały już zasięg wzrostów wskazywany wcześniej przez instytucje finansowe w rekomendacjach. Ostatnia i zarazem najwyższa rekomendacja pochodzi od Haitong Banku i wskazuje cenę docelową akcji Play na poziomie 37,9 zł (wydana 17.12.2019). W połowie listopada ub. r. DM mBanku wycenił akcje na 36 zł, a DM BOŚ na początku października ub. r. wskazał cenę docelową na poziomie 32,2 zł.

Analitycy jako szanse dla Play wskazują na poprawę sytuacji kredytowej, spodziewaną poprawę rynku mobilnego w Polsce oraz możliwość kolejnych podwyżek cen usług. Najważniejszym wydarzeniem dla branży w 2020 roku będzie aukcja częstotliwości 5G, na co operatorzy już szykują środki w swoich budżetach na ten rok. Nowa technologia już zaczyna wchodzić do Polski, choć jej temat budzi wiele kontrowersji.

- 5G jest nową technologią, która może być wykorzystana w bardzo szerokim zakresie. Natomiast aby komercjalizacja tej technologii była wysoka potrzebna jest infrastruktura oraz popyt na takie usługi. W chwili obecnej wydaję się że krańcowa korzyść posiadania internetu mobilnego z prędkością 400-500MB/s w 5G wobec 40Mb/s w 4G wydaję się być mała, ponieważ dla statystycznego konsumenta na każdym dostępie będzie można w pełni korzystać z live streamingu treści video. Jedną z możliwości wykorzystania 5G jest przy samobieżnych (autonomicznych) samochodach lub w przypadku eMedycyny lub Smart Cities. Są to rozwiązania na bardzo wczesnym etapie rozwoju I ich większa komercjalizacja to ciągle pieśń przyszłości. Dlatego nie uważam, aby technologia 5G była dziś konieczna, tak tak jak była 4G kilak lat temu. Na pewno zaletą 5G będzie wyraźne zwiększenie pojemności sieci mobilnej która przy rosnącej konsumpcji danych, coraz bardziej się zapycha – powiedział Konrad Księżopolski.

Zobacz także: Play Communications SA - Dywidendy

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.