Elon Musk jest już bogatszy niż Warren Buffett - Tesla najwyżej w historii!
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 lip 2020, 12:42

Elon Musk jest już bogatszy niż Warren Buffett. Akcje spółki Tesla rosną, a wartość shortów przekroczy zaraz 20 mld USD

70,5 mld USD – na tyle Bloomberg szacuje majątek Elona Muska. To oznacza, że twórca Tesli jest już bogatszy od Warrena Buffetta. Wszystko dzięki ciągłym wzrostom wyceny spółki produkującej auta elektryczne.

Elon Musk znajduje się obecnie na 7. pozycji, jeśli chodzi o ranking najbogatszych ludzi świata, opracowywany przez agencję informacyjną Bloomberg. Wyprzedza już m.in. Warrena Buffetta czy współtwórcę Google Sergeya Brina.

Ranking najbogatszych ludzi świata wg Bloomberga

EcmGB5tWoAEZbOo
Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Notowania Tesli wyszły na historyczne maksima. Wiara w spółkę Elona Muska jest wielka

Tesla jest już najdroższym koncernem motoryzacyjnym na świecie

Elon Musk pnie się szybko w rankingu najbogatszych ludzi na świecie dzięki niesamowitemu byczemu rajdowi na akcjach spółki Tesla. Wycena producenta aut elektrycznych poszła w górę od początku tego roku o około 270%. Jeszcze w I połowie 2019 roku akcja Tesli była warta mniej niż 200 USD, a dziś jest warta około 1 544 USD.
 

Tesla - AT

tesla
Źródło: MarketScreener.com

Tesla jest obecnie najdroższą firmą motoryzacyjną na globie. Jest warta około 286 mld USD, zostawiła daleko w tyle kolejną w zestawieniu Toyotę (170 mld USD).
 

Koncerny motoryzacyjne o największej kapitalizacji (mld USD)

tesla cap
Źródło: MarketScreener.com


Powodów, dla których Tesla rośnie jak na drożdżach jest wiele, ale podstawowym, jak się wydaje, jest zapowiedź pokazania światu we wrześniu tego roku nowej baterii, opracowanej we współpracy z chińską firmą technologiczną. Bateria ta miałaby być bardzo wytrzymała i miałaby pozwolić obniżyć cenę aut marki Tesla do cen aut benzynowych z porównywalnych segmentów rynkowych. To mogłoby z kolei oznaczać prawdziwą rewolucję w motoryzacji: Tesla stanęłaby przed możliwością nie tylko zdominowania segmentu aut elektrycznych, ale też schrupania wielkiego kawałku globalnego tortu, jakim jest rynek motoryzacyjny.

Co ciekawe, akcje Tesli urosły już o ponad 100% od 1 maja, gdy Elon Musk powiedział, że jest ona zbyt wysoko wyceniona przez inwestorów.
 

too high
 

Szortów na Tesli coraz mniej, ale zaraz będą warte więcej niż 20 mld USD

Powodem niebotycznego tempa wzrostu ceny akcji Tesli może być też tzw. short squeeze. Jak pamiętamy, jeszcze kilka miesięcy temu Tesla była jedną z najpopularniejszych spółek wśród inwestorów, którzy lubią grać na spadek ceny akcji. Obecnie liczba akcji szortowanych jest najniższa od początku roku – inwestorzy uciekają z krótkich pozycji, co dodatkowo winduje wycenę Tesli. Ponieważ spółka ma coraz wyższą wycenę, to mimo iż liczba szortowanych akcji spada, to wartość szortów rośnie, niedługo może przekroczyć 20 mld USD – tak wynika z szacunków firmy S3 Partners.
 

s3 tesla short
 

Inna sprawa, że wskaźniki finansowe dla akcji Tesli są już po prostu w kosmosie. Wskaźnik C/Z = 6 384, a C/Z dla prognozowanych wyników finansowych za 2021 jest na poziomie 166. C/WK = 20 według serwisu Bloomberg, lub 30 według serwisu FinViz.com. Jednak na dzisiejszym rynku, podczas koronahossy i w okresie zachwytów nad spółkami technologicznymi, to chyba nie ma żadnego znaczenia…
 

tesla wskaźniki
 

Zobacz także: George Soros zrealizował zyski na Tesli i zaczął kupować akcje Activision Blizzard

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.