4 powody dla których akcje spółki Tesla w 2022 roku mogą dalej rosnąć
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
23 gru 2021, 08:52

4 powody dlaczego Tesla w 2022 roku wciąż może pozostać na fali, a jej akcje mogą dalej rosnąć

Akcje Tesli wzrosły w dwa lata ponad 1100%, a  kapitalizacja rynkowa spółki w 2021 roku przekroczyła 1 bilion dolarów. Wygląda na to, że rok 2022 będzie równie interesujący jak dwa poprzednie lata. Od ataku na ostatni szczyt, kurs akcji wchodzi w konsolidację. To może dać inwestorom czas na złapanie oddechu i zastanowienie się co dalej.

Tesla ma około 70% rynku EV (elektrycznych aut) w USA, ale nie może tego utrzymać w nieskończoność. Ważną rzeczą dla byków w 2022 roku będzie to, aby każdy samochód, który Tesla produkuje, został sprzedany, niezależnie od tego, jak radzą sobie inne modele. 

Zamówienie 100 000 Tesli przez Hertza do swojej floty oznacza, że pojazdy elektryczne są już w głównym nurcie, a nie technologiczną zabawą najbogatszych. Umowa z Hertzem wysłała kapitalizację rynkową spółki daleko na północ, aż po 1 bilion USD. To nie koniec jednak współpracy i spółka zapowiada w przyszłości kolejne zamówienia również w celu, aby upowszechniać również samochody elektryczne w flotach Ubera. To kolejny krok ku kolejnym zmianom w branży motoryzacyjnej. Kurs cen akcji maszerował, aż do 1243 USD.

Przyszłość rynku EV w 2022 roku

TESLA-AKCJE

Zobacz także: Producenci aut i branża motoryzacyjna odżyje w 2022 roku, liczą analitycy i rekomendują aby obserwować akcje Volkswagena

Nowym punktem wyjścia dla byków są cztery katalizatory, które będą istotne dla wzrostów cen akcji. 

Na początek, dostawy i zyski zawsze mają znaczenie. W pierwszych dniach stycznia Tesla przedstawi dane dotyczące dostaw w czwartym kwartale. Konsensus na wynik ostatniego raportu dostaw to 270 000 sztuk. Tesla potrzebuje łącznie około 900 000 dostaw w całym 2021, aby zaprezentować, że bez większych problemów realizują założenia i nie wywołać popłochu na kursie akcji.

Kiedy wyniki za czwarty kwartał zostaną opublikowane, inwestorzy oczekują, że Musk pojawi się na kwartalnej konferencji telefonicznej; pominął rozmowę za trzeci kwartał. To może oznaczać, że zbliża się zapowiedź jakiegoś produktu. Ogłoszenie może dotyczyć terminów dostaw ciężarówek Cybertruck lub Semi. Musk może mówić o kolejnym modelu - tańszym samochodzie EV dla kompaktowego segmentu rynku samochodowego.

Po tym wszystkim, inwestorzy będą śledzić rozwój produkcji w nowych zakładach montażowych firmy w Niemczech i Teksasie. Niemiecki zakład da Tesli możliwość produkowania na miejscu większej liczby crossoverów Model Y na rynek europejski. Zakład w Teksasie będzie produkował pojazdy typu crossover Model Y, a także samochód Cybertruck.
 

tesla-gigafactory-4-europe

Nowa giga fabryka Tesli w Niemczech

Zobacz także: Rząd Zjednoczonej Prawicy może przegrać kolejne wybory, przewidują analitycy DM Millenium i rekomendują zakup Agory

Czwartym ważnym wydarzeniem, na które będą zwracać uwagę byki, jest aktualizacja informacji na temat baterii 4680. Są to większe baterie, które zdaniem Tesli pozwolą obniżyć koszty. Akumulatory te powinny zacząć trafiać do pojazdów Tesli w 2022 roku.

Natomiast co dla niedźwiedzi. Akcje Tesli są przewartościowane w obliczu nowej konkurencji. W 2022 roku na amerykańskim rynku pojawi się rekordowa ilość modeli EV co jest wyzwaniem dla Tesli pod względem udziału w rynku.

Powolne tempo sprzedaży było problemem dla akcji, które osiągnęły maksima wszech czasów na początku listopada, ale od tego czasu spadły o 23%. Jeśli rzeczywiście sprzedaż akcji dobiegła końca, to jest to wczesny prezent świąteczny dla inwestorów Tesli.

Komentarze Muska mogą sygnalizować koniec tego szczególnego rozdziału w historii Tesli i pozwolić inwestorom spojrzeć w przyszłość na rok 2022, który prawdopodobnie będzie kolejnym pełnym akcji.

Musk, który nie stroni od światła reflektorów, sam powróci do rozmowy o wynikach firmy - a kiedy jest zaangażowany, nigdy nie ma nudnego momentu.

Zobacz także: Akcje Twittera od szczytu spadły prawie o 50%. Coraz więcej inwestorów i analityków widzi w tym okazję inwestycyjną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.