Kurs dolara może zacząć rosnąć. 4 wykresy, które pozwalają postawić nam takie prognozy
Wykres dolara amerykańskiego dotarł do bardzo ważnego poziomu. Wszystko wskazuje na to, że kurs tracącej w ostatnich miesiącach na wartości amerykańskiej waluty może zwrócić. Oto 4 wykresy, na podstawie których stawiamy takie prognozy.
Wykres dolara dotarł do silnego wsparcia
Mocno tracący na wartości w ostatnim czasie amerykański dolar dotarł do okolic solidnego wsparcia.
Wykres 1: Kurs USDEUR, lata 2010 - 2017.
Czytelnie widać wsparcie na wykresie najważniejszej pary walutowej czyli USDEUR (dolar euro). Kurs amerykańskiej waluty dotarł do maksimów z 2012 i 2010 roku. Z technicznego punktu widzenia może się tutaj uaktywnić popyt (Wykres 1).
Zobacz także: Wykres Euro Dolar EURUSD
Wykres 2: Kurs USDPLN, lata 2010 - 2017.
Jeszcze czytelniej widać solidne wsparcie na wykresie USDPLN (dolar złoty). Tutaj kurs dotarł do okolic 3,5 zł gdzie przebiega roczne minimum z 2015 roku, dwa szczyty z 2012 roku oraz maksimum z 2010 roku. Wstępne odreagowanie sugeruje, że tutaj może pojawić się korekta nawet w okolic 3,8 zł.
Zobacz także: Wykres Dolar Złoty USDPLN
Inwestorzy na giełdzie zaczynają obstawiać spadki na dolarze
Prognozę wzrostu dolara w najbliższym czasie wydają się potwierdzać inwestorzy na giełdzie.
Wykres 3: Notowania Indeksu WIG20 (góra) vs kurs USDPLN (dół), lata 2014 - 2017.
Odwrotnie skorelowany z kursem USDPLN indeks WIG20 dotarł do silnego oporu (Wykres 3). Jeżeli dokładnie się przyjrzymy to są poziomy odpowiadające wsparciu na dolarze złoty z 2015 roku (czerwone linie). Z zachowania obydwu rynków wyłania się obraz bardzo prawdopodobnej korekty wzrostowej na dolarze i spadkowej na indeksie największych spółek z GPW wchodzących w skład indeksu WIG20.
Zobacz także: Wykres WIG20
Wykres 4: Notowania DAX (góra) vs WIG20 (dół), rok 2017.
Obrazu rosnącego ryzyka korekty na dolarze zdaje się dopełniać wykres indeksu DAX, czyli największych spółek niemieckich (Wykres 4). Jak wiadomo Niemcy to czołowy eksporter w Unii Europejskiej, przez co słaby kurs Euro sprzyja ich gospodarce. Z tego powodu ostatnie umocnienie europejskiej waluty powodowało wyhamowanie dynamiki wzrostów na tamtym rynku giełdowym.
Mowa o wyraźnej słabości. Od początku roku kurs indeksu DAX wzrósł o zaledwie 4,6% w czasie gdy WIG20 zyskał na wartości 29,5%. W ostatnich dniach odkąd kurs USD zaczął się stabilizować ten układ uległ wyraźnej zmianie. Od końca sierpnia kurs DAX rośnie podczas gdy WIG20 stabilizuje się (czerwone strzałki). Wygląda na to, że niemieccy inwestorzy zaczynają dyskontować korektę ostatniej przeceny na dolarze amerykańskim. Krótko mówiąc rośnie ryzyko korekty ostatnich spadków na dolarze co nie pozostanie bez wpływu na polską giełdę.