Wirtualna Polska czy Agora – akcje której spółki z sektora mediów warto posiadać? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 paź 2017, 10:05

Wirtualna Polska czy Agora – akcje której spółki z sektora mediów warto posiadać?

Wystarczyło nieco ponad 12 miesięcy, by walor WP z prymusa stał się popychadłem stojącym w kącie rynkowej klasy. Tymczasem formą zaskakuje Agora, która była już niemal spisana na straty i powstaje niczym Feniks z popiołów. Czemu tak się stało? Której z tych spółek pomoże, a której zaszkodzi zbliżająca się wielkimi krokami repolonizacja mediów? Zapytaliśmy analityków.

Jak to się wszystko może odwrócić, jak się może zmienić, proszę Państwa! – wołają zazwyczaj komentatorzy sportowi. A my wołamy tak na widok notowań dwóch największych spółek z sektora mediów, obecnych na warszawskiej GPW. Od początku 2017 roku wycena potentata polskiego internetu, grupy WP Holding, poszła w dół o 17,7%, a Agory – która jest obecna w wielu segmentach rynku: prasa, internet, radio, kina, outdoor - urosła o 31%. Ten, kto pamięta, że to Agora ma za sobą ciężki okres (-60% w 10 lat), a WP do niedawna uchodziło za bardzo dobrą inwestycję (wciąż +26% od debiutu w 2015 roku), zapewne przeciera oczy ze zdumienia...

Wykres 1. Notowania WP i Agory – 2 lata

1

Źródło: Stooq

Jak to się stało? Takie pytanie zadają sobie często sportowcy, którzy przegrali w ostatnich sekundach. My zadaliśmy podobne pytanie analitykom. Jak to się stało, że kurs akcji Agora zachowuje się tak dobrze w 2017 roku, a WP tak słabo?

Agora kinami stoi

Wiara inwestorów w Agorę, a więc i popyt na jej papiery, nie bierze się znikąd. Jak wskazuje analityk Haitong Banku Konrad Księżopolski, spółka wydająca „Gazetę Wyborczą” poprawia wyniki finansowe, głównie dzięki segmentowi kinowemu (jest właścicielem sieci kin Helios) oraz zdecydowanej restrukturyzacji.

- Kolejny rok z rzędu Agora zanotuje rekordową sprzedaż biletów do kin. Dodatkowo Agora przyspieszyła restrukturyzację segmentu prasy, co przyczyniło się do wyhamowania spadków wyniku operacyjnego. No i na koniec, Agora kontynuuje sprzedaż aktywów, które nie są jej niezbędne, co wspiera wyniki, a także jest dodatkowym źródłem gotówki na wypłatę dywidendy – wymienia Księżopolski.

Na jeszcze inne wytłumaczenie dobrej passy Agory wskazuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

- Różnica w trendzie między Agorą a WP jest zapewne pochodną wyceny z początku roku. Agora była wyceniana z dużym dyskontem, bazując na wskaźniku EV/EBITDA (wartość spółki do generowanych pieniężnych zysków). Mocne wyniki w kinach oraz sprzedaż udziałów w kanale telewizyjnym spowodowały poprawę nastawienia inwestorów do spółki – podkreśla Niszcz.

WP.TV nie wypaliła, wpływy z reklamy internetowej rozczarowują

Zarówno Niszcz, jak i Księżopolski są zgodni co do tego, że WP Holding ma natomiast za sobą nietrafioną inwestycję we własną telewizję internetową. Rynek mocno się tym rozczarował.

- Słabe wyniki operacyjne i finansowe kanału WP.TV biją w kurs. Już teraz można stwierdzić, że on nie będzie generował zakładanych wyników – mówi Księżopolski.

Inną przyczyną obaw inwestorów o przyszłość WP są słabe wpływy z reklamy internetowej.

- WP rozczarowała spadkiem przychodów z tradycyjnych kampanii wizerunkowych online w I półroczu tego roku, co przyćmiło sukces reklamy efektywnościowej, klasyfikowanej w ramach szeroko definiowanego segmentu e-commerce – wskazuje Przemyslaw Sawala-Uryasz, analityk Pekao Investment Banking.‎

- Wpływy WP z rynku reklamy internetowej zanotowały wyraźny spadek dynamiki, w II kwartale 2017 nawet lekko spadły rok do roku, co było zaskoczeniem. Cały rynek reklamy internetowej stale rośnie, w tempie bliskim 10% - wskazuje Konrad Księżopolski.

Warto jednak pamiętać, że to WP jest spółką regularnie przynoszącą zyski. Agora ma z tym wyraźny problem w ostatnich latach.

Repolonizacja mediów wisi nad Agorą, tymczasem WP może korzystać na rozwoju e-commerce

Pojawia się więc pytanie: walory której ze spółek powinien akumulować inwestor, który chciałby mieć ekspozycję na sektor medialny? Doświadczonej przez los Agory, czy giganta polskiego internetu WP Holding?

Haitong Bank dla obydwu spółek ma rekomendację „kupuj”. Cena docelowa akcji Agory ustalona została na 19,60 zł, a WP na 58,40 zł.

- Jednak większy potencjał wzrostu widziałbym w WP, na dzień dzisiejszy. Przede wszystkim dlatego, że WP jest na pewno mniej narażona na czynnik ryzyka w postaci nadchodzącej repolonizacji mediów – podkreśla Księżopolski.

Nieco odmiennego zdania jest Dominik Niszcz z Raiffeisen Centrobanku.

- Agora zapewnia najlepszą ekspozycję na sektor medialny, biorąc pod uwagę dywersyfikację pomiędzy różne segmenty rynku. Wydaje się, że ryzyko związane z repolonizacją mediów jest większe, jeśli chodzi o Agorę. Pojawiały się spekulacje o możliwych ograniczeniach nakładanych na podmioty, które jednocześnie są właścicielami kilku rodzajów mediów. Ale nie znamy jeszcze kształtu ustawy. Trzeba jednak przyznać, że nawet nie znając szczegółów projektu, część inwestorów może być zniechęconych niepewnością odnośnie przyszłych zmian regulacyjnych – mówi Dominik Niszcz.

- Odmienne drogi, obrane przez każdą ze spółek, sprawiają, że ich profil wzrostu i ryzyka różnią się istotnie. Agora jest stabilna dzięki segmentowi kinowemu i silnemu bilansowi. W dłuższej perspektywie rozważyłbym jednak przeważenie WP jako ekspozycji na dynamiczny rynek polskiego e-commerce. Punktem zwrotnym dla kursu WP mogą okazać się akwizycje i odwrócenie niekorzystnego trendu w kampaniach wizerunkowych. Co do działalności telewizyjnej, to zakładam docelowo dość racjonalny scenariusz, jakim może okazać się pójście w ślady Agory i odsprzedaż kanału WP.TV – podsumowuje Przemysław Sawala-Uryasz, analityk Pekao Investment Banking.

Tab. 1. Tegoroczne rekomendacje dla Agory

ag

Tab. 2. Tegoroczne rekomendacje dla WP

wp

Źródło: Strefa Inwestorów

Ze słów analityków wynika więc, że odrodzenie Agory może być tylko chwilowe, o ile ustawa o repolonizacji mediów (która ma się pojawić na jesieni br.) pokaże się w wersji „hard”. Wydaje się więc, że rozsądniej jest akumulować walory spółki WP Holding, która ma tylko (chyba) przejściowe problemy w niektórych segmentach biznesu, nie ma natomiast problemu z zarabianiem.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.