Sypią się rekomendacje kupuj dla spółek gamingowych z domów maklerskich
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 gru 2018, 13:03

Sypią się rekomendacje kupuj dla spółek gamingowych z domów maklerskich, chociaż ich kursy akcji idą w dół

W ciągu ostatnich 3 miesięcy tylko jedna spółka z GPW produkująca gry zachowała się lepiej niż rynek, czyli indeks WIG. Mimo to analitycy z biur i domów maklerskich sypnęli optymistycznymi rekomendacjami.

Ostatnie kilkanaście tygodni to nie był dobry czas dla producentów gier notowanych na GPW. Gdzie nie spojrzeć, tam słabość. W omawianym okresie tylko jedna (!) z nich zachowała się lepiej, niż indeks szerokiego rynku WIG.

Lider? Wycena CD Projekt poszła w ciągu 3 miesięcy w dół o 21%. Kurs 11bit studios, który jeszcze kilka miesięcy temu rwał na północ jak szalony po premierze „Frostpunka”, w omawianym okresie zniżkował o 22%. Jedynie PlayWay jako tako się trzyma (+2,5% w omawianym okresie). Liderem spadków jest Vivid Games, które w ciągu 12 tygodni straciło ponad połowę wyceny!
 

t1
 

Tymczasem słabym sentymentem do spółek gamingowych nie zrażają się analitycy domów maklerskich. W ciągu ostatnich kilkunastu dni pokazało się wiele bardzo pozytywnych rekomendacji dla producentów gier z GPW.

Zobacz także: Załamanie na akcjach zagranicznych spółek gamingowych. Mocne spadki notowań Activision Blizzard, Electronic Arts, a nawet Rovio

Super-optymistycznie o Ten Square Games

Trzeba zacząć od chyba najbardziej optymistycznej rekomendacji. Analitycy Haitong Banku w raporcie z 23 listopada podwyższyli cenę docelową akcji Ten Square Games do 119,2 zł z 110,1 zł i podtrzymali zalecenie „kupuj".

- Podwyższenie ceny docelowej to wynik podniesienia prognoz EBITDA spółki na 2018 rok o 11%, do 48,4 mln zł, dzięki lepszym niż zakładano wynikom gry Fishing Clash. Na aktualizację rekomendacji miały wpływ również wysokie i wciąż rosnące przychody wysokomarżowych gier Let’s Fish i Wild Hunt, które z nawiązką zrównoważyły niższe od oczekiwanych przychody z segmentu Game Factory i odpis w wysokości 0,6 mln zł na grę Fishing Battle, który nastąpi w IV kwartale 2018 r. – napisał autor raportu Konrad Księżopolski.

Analitycy Haitong Banku szacują, że w IV kwartale br. przychody Ten Square Games wyniosą 48,2 mln zł, a zysk netto będzie na poziomie 16,6 mln zł (w III kwartale br. było to odpowiednio 35,4 mln zł i 10,2 mln zł). Ma to być zasługa przychodów z gier Fishing Clash, Let’s Fish i Wild Hunt oraz obniżki wydatków na marketing.
 

Dotychczasowe rekomendacje dla Ten Square Games

tsg
 

11bit studios - może się zacząć gra pod Projekt 8

Optymizmem wieje także z raportów na temat 11bit studios. Noble Securities wznowiło wydawanie rekomendacji dla tej spółki w raporcie z 30 listopada, zalecając „kupuj”. Cena docelowa to 321,8 zł (wydana przy kursie 264 zł).

- Mimo braku kolejnego dużego tytułu do 2021 roku, widzimy szansę, aby kolejny rok, dzięki m.in. bogatemu portfolio mniejszych produktów, był równie dobry. Co więcej, spodziewamy się, że rynek w następnym roku zacznie już dyskontować kolejną dużą produkcję spółki Projekt 8. [...] Średni zysk netto spółki w latach 2018-2021 powinien być na poziomie 35,7 mln zł. [...] W 2018 roku przychody spółki wyniosą 76,4 mln zł, EBITDA 47,3 mln zł, a zysk netto jednostki dominującej 35 mln zł. W przyszłym roku sprzedaż może wzrosnąć do 79,8 mln zł, EBITDA do 48,3 mln zł, a zysk netto spaść do 33,2 mln zł – napisali analitycy Noble Securities w raporcie.

Santander Biuro Maklerskie również radzi „kupuj” 11bit studios. Ale ostatnio obniżyło znacząco (o 34%) cenę docelową, z 710 zł na 471 zł. Co i tak oznacza, że według analityków Santander BM walor ma potencjał do wzrostu o około 81%!

Rekomendacje dla 11bit studios w 2018 roku
 

11b
 

Jest nadzieja, że Cyberpunk 2077 pójdzie w ślady Red Dead Redemption 2

DM mBanku w raporcie z 23 listopada podwyższył rekomendację dla CD Projekt do „kupuj” i dał cenę docelową na poziomie 170,40 zł. Autor dokumentu Piotr Bogusz podkreślił, że sukces Red Dead Redemption 2 (sprzedaż 12 mln sztuk w ciągu 3 dni od premiery) pokazuje potencjał sprzedażowy Cyberpunka 2077. DM mBanku ocenia, że w pierwszym roku od premiery sprzedaż Cyberpunka może sięgnąć nawet 17,9 mln sztuk (prognoza podwyższona z poziomu 14,6 mln sztuk).

Jednocześnie analityk DM mBanku przyznał, że monetyzacja Gwinta i Wojny Krwi była niższa od oczekiwań, więc musiał obniżyć oczekiwania co do przychodów z tych gier w latach 2018-20 o około 50%. Prognozowany zysk netto dla CD Projekt na rok 2018 to 115 mln zł, na rok 2019 tylko 41,7 mln zł, a na rok 2020 aż około 1,3 mld zł.

- W październiku i listopadzie wycena CD Projekt spadła o około 27% kontra spadek o 29% dla największych spółek z sektora. Uwzględniając dobre perspektywy dla sektora [...] uważamy, że korekta ma charakter krótkoterminowy – podkreślił Bogusz.
 

Ostatnie rekomendacje dla CD Projekt

cdr

Źródło: InfoStrefa

Niektórzy mają wątpliwości nie tylko co do CI Games, ale także co do 11bit studios

Z tego trendu wyłamali się dwaj brokerzy. Santander Biuro Maklerskie w raporcie z 9 listopada, który został upubliczniony dopiero kilka dni temu, zaktualizowało rekomendacje i ceny docelowe dla małych i średnich spółek. Znalazła się tam rekomendacja „sprzedaj” dla CI Games z ceną docelową 0,70 zł. Na 47 spółek tylko 4 otrzymały rekomendację „sprzedaj”.

Z kolei Vestor DM w raporcie z 19 listopada obniżył cenę docelową dla akcji 11bit studios do 270 zł z 386 zł, podtrzymując jednak rekomendację "neutralnie".

- 11bit studios podjęło decyzję o istotnym podwyższeniu nakładów na prowadzone projekty. [...] Decyzje te oceniamy pozytywnie, biorąc pod uwagę solidną sytuację finansową spółki (60 mln zł w gotówce) i wysoki zwrot z realizowanych inwestycji. [...] Zwracamy jednak uwagę na wczesny etap prowadzonych projektów, których efektów spodziewamy się dopiero w latach 2020-21. Jednocześnie sprzedaż „Frostpunka” w IV kwartale 2018 r. będzie prawdopodobnie poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań, w związku z czym obniżamy nasze szacunki przychodów z gry także w kolejnych latach o odpowiednio 18% i 15%. Na naszych prognozach 2018-20 11 bit studios jest wyceniane na średniocyklicznym P/E 21.4x, co oznacza 16% premii do zagranicznych producentów gier premium – napisał w raporcie analityk Vestor DM Michał Wojciechowski.

Poza tym, Vestor DM w raporcie z 27 listopada obniżyli cenę docelową akcji PlayWay do 172 zł ze 177 zł, podtrzymując rekomendację „kupuj”. Obniżka jest kosmetyczna, a w dodatku analitycy podnieśli prognozę zysku netto na lata 2018-20 odpowiednio o 3%, 2% i 1%. Oczekują, że w 2019 roku zarobek PlayWay wzrośnie aż o 77% rok do roku.

Analitycy z biur i domów maklerskich widzą przyszłość branży gamingowej raczej w różowych barwach. Co do tempa rozwoju niektórych spółek są wątpliwości, ale generalnie liderzy polskiego gamingu powinni sobie radzić nieźle, więc obecna korekta na ich akcjach jest szansą na akumulację walorów po obniżonej cenie – zdają się mówić analitycy. Czy mają rację? Czas pokaże.

Zobacz także: Rusza Epic Games Store. Platforma cyfrowej dystrybucji, która zaoferuje rewolucyjnie niskie prowizje dla producentów gier

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.