Płynność spółek na NewConnect - 7 z 10 najpłynniejszych to producenci gier
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 lut 2019, 12:39

Gaming rządzi NewConnect - 7 z 10 najpłynniejszych spółek to producenci gier

Zaledwie cztery spółki generują połowę tygodniowych obrotów na rynku NewConnect. Tylko 10 spółek przekracza 0,5 mln zł średnich obrotów tygodniowych. Wśród najbardziej płynnych papierów zdecydowanie królują deweloperzy gier.

Pozornie duży wybór, ale jest problem z płynnością

Na NewConnect jest notowanych 388 spółek. Patrząc na tą liczbę można odnieść wrażenie, że jest z czego wybierać. Jednak trzeba pamiętać, że jedną z podstawowych zasad zmniejszania ryzyka portfela akcyjnego jest możliwość szybkiego wejścia i wyjścia z inwestycji. Tego NewConnect niestety nie zapewnia. Jednym z największych problemów inwestowania na tym rynku jest jego płynność.

By zapewnić sobie szybkie zbycie udziałów należy inwestować w spółki, których obrót przekracza 200 tys. zł dziennie, czyli ok. 1 mln zł tygodniowo. Na NewConnect tylko 8 spółek spełnia to kryterium. Kolejne dwie mają obrót między 0,5 a 1 mln zł. To bardzo mało – stanowią one ledwo 2,6% wszystkich notowanych walorów. Dla porównania, na głównym rynku ten odsetek stanowi około 30%.

Zobacz także: Dywidendowe El Dorado na NewConnect. Oto 11 spółek z małej giełdy, które regularnie i hojnie dzielą się zyskami

Gaming ratuje NewConnect

Wśród najbardziej płynnych walorów królują spółki produkujące gry. Na pierwszym miejscu jest The Farm 51 - deweloper, który w październiku wypuścił swoją flagową grę „World War III” w wersji early access. Wciąż utrzymuje się zainteresowanie spółką wśród inwestorów indywidualnych, mimo że wartość akcji od premiery gry sporo się zmniejszyła.

Na drugim miejscu jest spółka gamingowa Ultimate Games ze stajni PlayWay. W ciągu 2018 roku spółka wielokrotnie zwiększyła przychody i zyski. Kurs akcji przez ostatni rok wzrósł o ponad 100%.

SpółkaTickerŚredni obrót tygodniowy
The Farm 51 GroupF517,9 mln zł
Ultimate GamesULG3,5 mln zł
4Mass4MS3,2 mln zł
Parcel TechnikPTE1,9 mln zł
Forever EntertainmentFOR1,7 mln zł
InfoScanIST1,7 mln zł
CreativeForge GamesCFG1,4 mln zł
Bloober TeamBLO1,2 mln zł
Varsav Game StudiosVAR0,9 mln zł
Cherrypick GamesCHP0,6 mln zł

Na 5. pozycji zestawienia, z obrotami sięgającymi 1,7 mln zł, znajduje się spółka Forever Entertainment. Spółka z Gdyni jest twórcą gier m.in. Hollow czy Fear Effect Sedna, pomaga też innym polskim spółkom gamingowym wydawać gry na Nintendo Switch. Jej kurs urósł w rok o ponad 150%.

Zobacz także: Ultimate Games to PlayWay z NewConnect. Poznaj producenta gier z najbardziej zdywersyfikowanym portfolio na małej giełdzie

W zestawieniu spółek z wysoką płynnością znajduje się też inna spółka gamingowa, której niemal połowę akcji posiada PlayWay - czyli CreativeForge Games (wydawca gry Hard West). Powyżej miliona obrotów tygodniowo ma też Bloober Team, producent gry Layers of Fear.

Zobacz także: Ultimate Games i CreativeForge Games, podmioty zależne od PlayWay, z sukcesem zadebiutowały na New Connect. Ile spółek na giełdę może wprowadzić jeszcze PlayWay?

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy też dwie spółki z mniejszą płynnością, ale wciąż przyzwoitą. Do 0,5 mln zł tygodniowo obroty mają też Varsav Game Studios i CherryPick Games. Ten ostatni deweloper zamierza przejść na główny rynek jeszcze w tym roku.

Zobacz także: 9 spółek, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek w 2019 r.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.