9 spółek, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek w 2019 r.
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 sty 2019, 06:30

9 spółek, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek w 2019 r.

Debiut na rynku NewConnect w założeniu jest tylko przystankiem przed głównym rynkiem GPW. W tym roku 9 spółek może zmienić parkiet z małego na duży. Część z nich, przy okazji, przeprowadzi emisję akcji. Którymi warto się zainteresować? Na co zostaną spożytkowane pozyskane środki? Sprawdziliśmy to.

Zapytaliśmy zarządy 9 spółek z NewConnect o ich plany związane z wejściem na główny parkiet. Przygotowaliśmy zestawienie firm, które w tym roku prawdopodobnie zmienią parkiet z NewConnect na GPW.

Prospekt emisyjny pierwszym krokiem w stronę głównego rynku

Przed zmianą rynku spółki muszą złożyć prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Dopiero wtedy możliwe jest przeprowadzenie zmiany miejsca notowań oraz ewentualnej emisji akcji. Część spółek już złożyła odpowiednie dokumenty do KNF i czeka na ich zatwierdzenie. To właśnie ich debiut na głównym parkiecie jest najbardziej prawdopodobny jeszcze w tym roku.

CherryPick Games

Deweloper gier mobilnych już w dniu debiutu na NewConnect zapowiedział jak najszybszą zmianę rynku na główny. Jest to element strategii spółki. Ponadto jej wycena wahająca się w okolicy 100 mln zł na to pozwala. Spółka znana jest z gier My Hospital oraz My Beauty Spa.

Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF 8 stycznia. Niezwłocznie po jego zatwierdzeniu zamierza zmienić rynek na główny. Przy okazji zmiany rynku spółka nie zamierza emitować akcji.

- Od dawna nasze miejsce widzimy na rynku głównym wśród liderów polskiego gamingu i dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej tam się znaleźć, to naturalny etap rozwoju spółki. Dzięki temu zyskamy dostęp do szerokiej bazy inwestorów, którzy nie interesują się rynkiem NewConnect, co da nam możliwość rozwoju na jeszcze większą skalę – poinformował Marcin Kwaśnica, prezes CherryPick Games.

DataWalk

Nie tylko złożony, ale też zatwierdzony prospekt emisyjny ma DataWalk. Spółka już ogłosiła ofertę publiczną akcji, którą przeprowadzi pod koniec stycznia. Planuje pozyskać do 57,4 mln zł netto na rozwój działalności w USA oraz na dalszy rozwój platformy analitycznej DataWalk, ochronę własności intelektualnej oraz finansowanie działalności operacyjnej.

Podstawowym produktem DataWalk jest autorskie oprogramowanie do analizy połączeń pomiędzy ogromnymi zestawami danych. Jest to platforma pozwalająca na szybkie łączenie różnorodnych danych pochodzących z różnych, niezwiązanych ze sobą źródeł. Do tej pory spółka poświęciła kilka lat na stworzenie swojego autorskiego rozwiązania i rozpoczyna etap jego komercjalizacji. Rozwiązanie DataWalk już znalazło zastosowanie w zakresie analityki śledczej i pomaga walczyć z wyłudzeniami ubezpieczeń.

- Strategicznym, długoterminowym celem grupy jest osiągnięcie pozycji jednego z kluczowych światowych dostawców narzędzi klasy enterprise IT, służących do analizy dużych i bardzo dużych, zróżnicowanych zbiorów danych pod kątem analizy sieci powiązań. Średniookresowym celem jest pozyskanie do 4Q2021 – 1H2022 około 20 klientów wykorzystujących platformę DataWalk na zasadach komercyjnych, w toku bieżącej działalności operacyjnej – czytamy w prospekcie emisyjnym.

Na akcje DataWalk będzie można się zapisywać się od 24 stycznia do 31 stycznia 2019 r. W czwartek 24 stycznia spółka poda też cenę ostateczną za akcje nowej emisji. Od debiutu na NewConnect w 2012 r. kurs wzrósł o 511%.

Zobacz także: DataWalk rozpoczyna IPO i planuje debiut na GPW. Co warto wiedzieć o spółce

Ultimate Games

Na początku stycznia także spółka Ultimate Games złożyła prospekt emisyjny do KNF. Deweloper i wydawca m.in. gry Ultimate Fishing Simulator zamierza przejść na główny rynek w pierwszym półroczu 2019 r.

Dzięki zmianie rynku spółka ma zamiar skutecznie budować rozpoznawalność marki wśród inwestorów i graczy. Debiut na GPW jest także realizacją oczekiwań wobec głównego akcjonariusza, spółki PlayWay, a także pomoże w pozyskiwaniu kapitału i budowaniu relacji z funduszami inwestycyjnymi, które nie mogą angażować się w spółki notowane na NewConnect.

- Przejściu może towarzyszyć emisja akcji. Na razie nie podjęliśmy decyzji w tym zakresie. Ewentualna emisja będzie niewielka, kilka procent kapitału. Nowe środki zostaną przeznaczone na dalszy, dynamiczny rozwój i zwiększanie portfolio gier, nowe rynki zbytu, nowe konsole - wyjaśnia prezes zarządu Ultimate Games, Mateusz Zawadzki

Kurs spółki od debiutu na NewConnect wzrósł o 118%. Wartość Ultimate Games waha się w okolicach 85 mln zł.

Zobacz także: Ultimate Games podaje wstępne wyniki za 2018 rok i liczy na wysokie wzrosty w 2019

Columbus Energy

Columbus Energy, spółka zajmująca się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, tymczasowo zawiesiła proces przenoszenia na rynek regulowany do czasu zamknięcia roku 2018. Po publikacji raportu rocznego za 2018 będzie chciała wznowić proces i ma zamiar zadebiutować na głównym parkiecie jeszcze w tym roku.

- Nie postrzegamy rynku NewConnect jako miejsca docelowego dla Columbus Energy. Chcemy zainteresować inwestorów, również instytucjonalnych, do obserwowania i inwestowania w spółkę. Rozwijamy się w gigantycznym tempie i liczymy na to, że właśnie główny parkiet doceni pracę, jaką przez ostatnie lata wykonaliśmy. Chcemy, by giełdowa wartość spółki odzwierciedlała jej potencjał. Praktycznie rok do roku rozwijamy się skokowo, taki rozwój jest bardzo wymagający, ale też nagroda powinna być odpowiednia - powiedział Strefie Inwestorów Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.

Prospekt emisyjny Columbus Energy został złożony do KNF pod koniec 2017 r. Spółka nie planuje emisji akcji przy okazji zmiany rynku.

XTPL

Od maja 2018 roku XTPL, czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego. W opinii zarządu zmiana rynku notowań otworzy dostęp do szerszej bazy inwestorów instytucjonalnych, którzy z powodów ograniczeń statutowych mogą inwestować jedynie na rynkach regulowanych. Obecność na głównym parkiecie to również wzmocnienie wiarygodności spółki wśród potencjalnych partnerów biznesowych.

Ponadto spółka liczy, że dzięki dopuszczeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym otworzy się przed nią droga do ubiegania się o dual-listing. XTPL ma zamiar podjąć kroki, by być notowany także na rynku Open Market (Freiverkehr), działającym przy Deutsche Börse we Frankfurcie.

- Open Market to dynamiczny rynek dla małych i średnich podmiotów, obserwowany przez liczących się niemieckich inwestorów a zarazem nie objęty restrykcyjnymi regulacjami. Dual listing to nasz kolejny krok w budowie międzynarodowego ekosystemu inwestorskiego wokół XTPL – wyjaśnia dr Filip Granek, prezes i założyciel XTPL.

XTPL zadebiutował na rynku NewConnect we wrześniu 2017 r. pozyskując od inwestorów ponad 10 mln zł. Kurs od debiutu wzrósł o 200%. Obecnie kapitalizacja spółki wynosi ok. 320 mln zł, co bez problemów kwalifikuje spółkę na główny parkiet GPW. Spółka ma zamiar zadebiutować na rynku głównym jak najszybciej. Zmianie rynku notowań nie będzie towarzyszyć emisja akcji.

XTPL tworzy rozwiązania technologiczne ultraprecyzyjnego druku nanomateriałów: unikatową głowicę drukującą i kompatybilny z nią nanotusz. Komercjalizacja tej technologii odbywa się w szeroko rozumianym sektorze elektroniki drukowanej: m.in. wyświetlaczy, półprzewodników czy inteligentnego szkła.

Aktualizacja: KNF zatwierdziła prospekt emisyjny spółki w piątek 25 stycznia 2019 r.

Pharmena

Pharmena opracowuje bezpieczne, innowacyjne kosmeceutyki i farmaceutyki o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi. Spółka skupia się na prowadzeniu badań nad zastosowaniem wybranych soli pirydyniowych w medycynie w celu opracowania m.in. innowacyjnego w skali światowej leku przeciwmiażdżycowego, produkcji i sprzedaży innowacyjnych dermokosmetyków oraz wprowadzeniu na rynek innowacyjnego suplementu diety w profilaktyce miażdżycy.

W październiku 2018 r. spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF. Spodziewa się pozytywnej decyzji i rozpoczęcia procedury przeniesienia notowań w najbliższym czasie.

- Przeniesienie notowań na rynek regulowany otworzy nam drogę na nowych inwestorów, co w dłuższej perspektywie powinno pozytywnie przełożyć się na kurs oraz płynność akcji. Ponadto przejście na rynek regulowany jest związane z rozwojem naszej firmy – powiedział prezes Pharmena, Konrad Palka.

Spółka ma w planach wyemitować maksymalnie około 2,6 mln akcji. Będzie to oferta z prawem poboru. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 6 zł.

- Planujemy przenieść się na główny parkiet jeszcze przed rozpoczęciem oferty. Środki z emisji zostaną przeznaczone na dalszy rozwój biznesu, przede wszystkim w działalności dotyczącej suplementów diety. Poza tym chcemy zarejestrować cząsteczkę 1-MNA na innych rynkach świata. Na celowniku mamy tak duże kraje jak Chiny, Indie czy Japonia - dodaje prezes Palka.

Zobacz także: 13 spółek, które mogą zadebiutować na polskiej giełdzie w 2019 roku

Te spółki także mogą przejść na rynek główny w 2019 r.

Część spółek, które myślą o opuszczeniu NC, nie złożyła jeszcze prospektu do KNF. Ale ma zamiar to zrobić i zmienić rynek na główny jeszcze w tym roku.

InventionMed

Także technologiczna spółka InventionMed zamierza zmienić rynek na główny GPW i to już w pierwszej połowie 2019 r. Spółka kończy prace nad prospektem emisyjnym i zamierza niedługo złożyć go do KNF.

- Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, planujemy przejście na główny rynek giełdy. Pozwoli to nam na dotarcie do szerszego grona inwestorów i zwiększenie naszej rozpoznawalności wśród potencjalnych parterów biznesowych zarówno z Polski jak i z zagranicy – mówi Tomasz Kierul

Debiutowi na głównym rynku warszawskiej giełdy nie będzie towarzyszyć emisja akcji.

InventionMed jest polską spółką technologiczną działająca w segmencie medycznym, twórcą symulatora o nazwie TutorDerm. Jest to innowacyjny symulator medyczny, wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) a także podwójnej immersji. Za jego pomocą można odwzorować procedury i działania, jakie należy wykonać przed, w trakcie i po zabiegu dermatologicznym. Projekt ma służyć edukacji przyszłych profesjonalistów, między innymi lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej.

Obecnie firma pracuje nad udoskonaleniem swojego flagowego produktu i przy współpracy z uczelniami rozpoczyna programy pilotażowe. Masowa komercjalizacja pierwszego urządzenia InventionMed zaplanowana jest na koniec I kw. 2020 r. a uzyskanie progu rentowności projektu TutorDerm najpóźniej w 2021 r.

Voicetel Communications

Voicetel zamierza zmienić rynek na główny w 2019 r. Nie planuje pozyskiwania finansowania, choć nie wyklucza emisji akcji w przyszłości. Ponadto spółka myśli o dual listingu.

- Plany dotyczące przeniesienia notowań akcji na rynek główny pozostają w dalszym ciągu aktualne i będziemy się na nich koncentrować w 2019 roku. Z pewnością decyzja dotycząca dual listingu będzie miała istotny wpływ na zintensyfikowanie działań w tym kierunku. Jeżeli chodzi o zagraniczne rynki kapitałowe, to nie ukrywam, że w chwili obecnej przyglądamy się nie tylko Europie Zachodniej, ale także Skandynawii i Azji – wyjaśnił w rozmowie z ISBnews prezes Dawid Wójcicki.

Spółka planuje połączyć działania związane z dual listingiem - z działaniami eksportowymi, które będą intensywnie realizowane, od początku 2019 roku.

- W chwili obecnej prowadzimy obcojęzyczne testy naszych rozwiązań w zastosowaniach dla rynków zagranicznych – dodaje prezes.

Voicetel Communications działa na polskim rynku usług wspierających call center. Specjalizuje się we wdrażaniu technologii głosowych w automatycznej obsłudze klienta. Obecnie pracuje nad „Diallą”, docelowym produktem flagowym, opartym na stworzonej w spółce technologii rozumienia intencji - „Brilliance”.

Midven

Midven zapowiedział zmianę rynku już w 2017 r. oraz rozpoczął działania w tym kierunku. Spółka dalszym ciągu podtrzymuje chęć zmiany parkietu na rynek główny GPW, zwłaszcza, że zaszły w spółce zmiany obecnej koncentracji jej działalności w segmencie gier internetowych. Midven jest na etapie dopracowywania dokumentacji. Zamierza złożyć prospekt emisyjny do KNF w I półroczu 2019 roku.

Midven tworzy grupę kapitałową spółek technologicznych. Wspiera je w rozwoju produktów oraz usług również na rynki międzynarodowe. Posiada pakiet akcji spółki z rynku NewConnect Parcel Technik oraz inwestuje w spółki takie jak Bookre czy Medard. Ponadto Midven zaangażował się w spółki produkujące gry, takie jak PrimeBit Games (notowany na NC) czy Kool2Play (która planuje docelowo debiut na małym parkiecie w tym roku).

- Aktualnie Midven, niezależnie od posiadanego portfolio akcji spółek z obszaru technologii związanych z segmentem B2B, zaangażował się w spółki produkujące gry. Dodatkowo Midven, bazując na synergii spółek portfelowych w obszarze gier, planuje współfinansowanie ich produkcji oraz możliwe ich wydawanie na platformę Nintendo Switch. Zarząd Midven prowadzi także potencjalne rozmowy inwestycyjne z innymi spółkami z obszaru gier - powiedział dla Strefy Inwestorów prezes zarządu, Andrzej Zając.

Zarząd Midven nie podjął jeszcze decyzji, czy przejściu na rynek główny będzie towarzyszyć emisja akcji. Zależeć to będzie od koniunktury rynkowej, która ma przełożenie na możliwe pozyskanie środków finansowych.

Zmiana parkietu notowań jest dobrze postrzegana przez fundusze inwestycyjne. Świadczy o odpowiedniej wielkości i stabilności spółki. Ponadto jest szansą na pozyskanie dodatkowego kapitału na rozwój. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się niektórym z wyżej wymienionych spółek. Są to już spółki publiczne, a ich zaangażowanie w zmianę rynku na główny może świadczyć o tym, że zależy im na poprawie płynności akcji i większym zainteresowaniem funduszy. Obie te rzeczy zwiększają wartość dla akcjonariuszy.

Zobacz także: Debiuty, IPO – artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.