Debiuty i IPO 2019. Lista spółek, które mogą wejść na parkiet giełdę w przyszłym roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 lis 2018, 06:00

13 spółek, które mogą zadebiutować na polskiej giełdzie w 2019 roku


Od kilkunastu miesięcy niewiele się dzieje na rynku IPO. Zarówno ze strony inwestorów jak i samych spółek zainteresowanie debiutami giełdowymi jest niewielkie. Potwierdza to mała ilość oraz wielkość debiutów w 2018 roku. Jednak jest światełko w tunelu. Sytuacja może się odmienić bo dotarliśmy do 13 spółek, które są zainteresowane debiutem na polskiej giełdzie.


Kilkanaście spółek zapowiedziało IPO na GPW jeszcze tej zimy i na początku 2019 roku. Część z nich złożyła już prospekty do KNF. Ponadto możemy spodziewać się kilku przejść z rynku NewConnect na rynek główny GPW. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zapowiedzi spółek chcących zadebiutować na naszej giełdzie w najbliższym czasie.

Spółki, które złożyły prospekt - to połowa drogi na GPW

Do Komisji Nadzoru Finansowego spłynęły prospekty emisyjne kilku spółek. Po ich zatwierdzeniu rozpocznie się oferta akcji i debiut na GPW.

1C Entertainment – producent i dystrybutor gier wideo

Znany producent takich gier, jak Men of War, King’s Bounty i IL-2 Sturmovik, a zarazem dystrybutor gier (Cenega) i studio świadczące specjalistyczne usługi na rzecz niezależnych studiów deweloperskich. 1C Entertainment złożył pod koniec sierpnia prospekt emisyjny do KNF. 1c Entertainment planuje zadebiutować na giełdzie jeszcze w tym roku.

Spółka zamierza rozwijać wszystkie trzy segmenty działalności. Dzięki temu nie jest uzależniona od powodzenia jednego projektu i może korzystać w pełni z koniunktury na szeroko pojętym rynku gier wideo. Przy czym, w najbliższym czasie, największy nacisk położy na produkcję nowych gier.

- Pracujemy zarówno nad grami stanowiącymi kontynuację naszych znanych franszyz, jak i nad zupełnie nowymi pomysłami z obszaru free-to-play. Poza własnymi produkcjami rozwijamy również dynamicznie działalność wydawniczą (publishing), współpracując z szerokim gronem zewnętrznych deweloperów. Mówiąc w skrócie, mamy bardzo interesujący, zdywersyfikowany model działalności, co pozwala nam korzystać z pozytywnych trendów w branży gier komputerowych – powiedział Strefie Inwestorów Nikolay Baryshnikov, prezes zarządu 1C Entertainment SA.

Przy okazji debiutu studio planuje nową emisję akcji.

Zobacz także: Producent gier wideo 1C Entertainment wybiera się na GPW 

BoomBit – deweloper i wydawca gier na platformy mobilne

Także BoomBit - developer i wydawca gier z segmentu free-to-play - złożył prospekt do KNF. Spółka produkuje i wydaje gry mobilne od 2010 roku. Wydała do tej pory ponad 800 gier.

- Zgodnie z naszymi założeniami, debiutowi BoomBita będzie towarzyszyła emisja akcji. Uważnie przyglądamy się sytuacji na rynku i na tej podstawie podejmiemy decyzję o terminie debiutu na warszawskiej giełdzie – zapowiedział w rozmowie ze Strefą Inwestorów Marcin Olejarz, prezes zarządu BoomBit.

Spółka planuje przeznaczyć zgromadzone na IPO środki m.in. na pozyskiwanie użytkowników oraz projekty wydawnicze z zewnętrznymi studiami. Studio nie wyklucza też wykorzystania środków na przejmowanie innych, zewnętrznych projektów. Debiut BoomBit może być jednym z większych IPO spółek gamingowych na GPW.

Zobacz także: BoomBit złożył prospekt emisyjny do KNF i szykuje się na debiut. To może być największe IPO w historii polskiego gamingu 

Medical Finance Group – kredyty na leczenie

Od wakacji w KNF oczekuje na zatwierdzenie prospekt emisyjny spółki specjalizującej się w udzielaniu kredytów na leczenie. Medical Finance Group oferuje system system finansowania i płatności ratalnych za usługi usług stomatologiczne, medyczne i estetyczne. Drugim obszarem działalności MFG są pożyczki gotówkowe na cele związane z prowadzoną działalnością dla lekarzy z własną praktyką lekarską.

- MFG działa w oparciu o przekonanie, że klienci indywidualni powinni mieć większy dostęp do procedur medycznych, które pozwalają poprawić stan zdrowia, polepszyć komfort życia, czy po prostu wpłynąć na lepsze samopoczucie Polaków – powiedział Krzysztof Sokalski, prezes zarządu MFG.

Spółka zamierza umocnić swoją pozycję lidera, powiększyć portfolio współpracujących klinik i placówek health&beaute oraz wprowadzić nowe produkty finansowe dla klientów indywidualnych i dla kadry medycznej wszystkich szczebli.

Wejście na giełdę jest jedną z rozważanych opcji finansowania planów rozwoju działalności.

- Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, z jakiego źródła finansowania skorzystamy. Mamy do wyboru kredyt, dług lub rynek publiczny. Jak każda rozwijająca się firma, prowadzimy prace czy rozmowy w każdym z tych obszarów, a to jaka finalnie zapadnie decyzja jest uzależnione od wielu uwarunkowań, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – dodał prezes.

Zobacz także: Medical Finance Group udzielająca kredyty na leczenie planuje debiut na giełdzie. Spółka złożyła prospekt emisyjny w KNF 

Gaming wciąż na czasie czyli lista spółek, która dopiero planuje złożyć prospekt

W ostatnich latach mamy prawdziwy wysyp spółek z branży gier. Nie zabraknie więc i debiutantów z tego sektora w 2019 roku.

Klabater – wydawca i producent gier komputerowych i konsolowych

Klabater świadczy kompleksowe usługi marketingu, dystrybucji i doradztwa dla twórców gier. Ponadto jest też producentem gier pod własnym szyldem. Oprócz Polski, spółka działa na rynkach Europy, Ameryki Północnej i Łacińskiej. Zaś działalność wydawniczą prowadzi na rynkach globalnych, w oparciu o platformy cyfrowej dystrybucji, takie jak Steam, GOG, GreenMan Gaming czy Humble.

- Do końca roku planujemy wydać jeszcze dwa nowe tytuły. Jednocześnie nasze wewnętrzne studio developerskie – Kraken Unsleashed – pracuje nad grą Crossroads Inn. To jeden z naszych najważniejszych projektów w 2019 roku. Już w tym momencie mamy zapełniony harmonogram wydawniczy na najbliższy rok. Ale to nie oznacza, że nie jesteśmy otwarci na współpracę z nowymi studiami. W kolejnych tygodniach zamierzamy poinformować o kolejnych grach i projektach, które planujemy wprowadzić na rynek w najbliższych miesiącach –powiedział Michał Gembicki, prezes spółki Klabater

Klabater niedawno zakończył z sukcesem prywatną emisję akcji i pozyskał 4 mln zł na dalszy rozwój. Z pozyskanych środków kwotę 1,5 mln zł przeznaczy na zakup IP o już ugruntowanym globalnym potencjale rynkowym i zaprojektowanie na jej podstawie gry wideo. Kwotę 1,2 mln zł spółka zamierza przeznaczyć na rozwój własnego IP i zespołu pracującego nad projektem Crossroads Inn. Pozostałe 1,3 mln zł wzmocni spółkę w obszarze portingu gier (przeniesienie istniejącego kodu gry na inną platformę) i wydawniczym. W 2019 r. Klabater planuje debiut na NewConnect.

- Chcemy zadebiutować na NewConnect w I półroczu przyszłego roku. W najbliższym czasie nie planujemy przeprowadzenia emisji – dodał Michał Gembicki.

Carbon Studio – studio deweloperskie gier i aplikacji VR

Carbon Studio to niezależne studio deweloperskie tworzące gry i aplikacje VR (wirtualna rzeczywistość) na komputery osobiste, urządzenia mobilne oraz konsole. W tym roku premierę miała The Wizards: Trials of Meliora – samodzielny tytuł oparty na największym projekcie studia – The Wizards. Jest to czarodziejska gra VR, która zdobyła kilka nagród podczas branżowych eventów: na Indie Prize w Kolonii, Casual Connect w Azji,  Respawn 207. Tytuł był też kilkukrotnie nominowany do nagrody m.in. na Game Access w Brnie, czy White Nights w Pradze.

Obecnie spółka pracuje nad narzędziem, które pozwoli na dowolne projektowanie interakcji gracza z otaczającym go wirtualnym światem, w ramach formuły VR. 

- Gracze bardzo polubili naszą propozycję, dlatego zdecydowaliśmy, że wydamy grę także w wersji na PSVR, choć to bardzo skomplikowany proces i takich gier jest na rynku stosunkowo niewiele. W czwartym kwartale 2019 roku planujemy wydać kolejny tytuł przeznaczony na gogle VR. Na tę chwilę nie zdradzamy jeszcze szczegółów dotyczących nowego projektu - powiedział Błażej Szaflik, prezes Carbon Studio.

Za spółką są już dwie rundy finansowania na łączną kwotę 1,3 mln zł.

- Chcielibyśmy zadebiutować na NewConnect w I półroczu 2019 roku. Wcześniej, planujemy przeprowadzenie emisji akcji. Pozyskane środki, planujemy przeznaczyć na sfinansowanie nowego projektu. Jesteśmy na etapie rozmów z jedną z najbardziej rozpoznawalnych franczyz na świecie. Mamy nadzieję na szybkie sfinalizowanie umowy i rozpoczęcie pracy nad nowym tytułem – dodał Błażej Szaflik.

Ultimate Games – gry wideo

Ultimate Games jest producentem i wydawcą m.in. gry Ultimate Fishing Simulator, która w dniu premiery na platformach PC jako gra we wczesnym dostępie znajdowała się na 7 pozycji bestsellerów na Steam. Średnio utrzymuje się na 350 miejscu wśród najbardziej dochodowych aplikacji mobilnych.

W 2016 r. spółka pozyskała znaczącego inwestora: chodzi o firmę PlayWay notowaną na GPW. Zaś w czerwcu tego roku Ultimate Games zadebiutowała na NewConnect. Teraz zapowiada chęć przeniesienia się na rynek główny.

- Przenosimy się w I półroczu 2019 r. z NC na GPW parkiet główny. Debiutowi może towarzyszyć niewielka emisja akcji. Nowe środki, w kwocie do 5 mln zł, posłużą na dalszy dynamiczny rozwój, zwiększanie ilości produkcji i marketing – powiedział Strefie Inwestorów Mateusz Zawadzki, prezes zarządu Ultimate Games.

Obecnie kurs spółki jest o 70% wyżej od pierwszej sesji notowań, zaś jej wartość na rynku wzrosła do 68 mln zł.

CherryPick Games – gry mobilne free-to-play

Także CherryPick Games, deweloper notowany na NewConnect, zapowiada przejście na główny rynek. Niedawno miała miejsce dobrze przyjęta globalna premiera gry My Beauty Spa.

Spółka jest już na ostatnim etapie przygotowania do złożenia prospektu emisyjnego do KNF. Przejściu prawdopodobnie nie będzie towarzyszyć emisja akcji.

Zobacz także: Premiera My Beauty Spa od Cherrypick Games doceniona przez Amazona 

Nie tylko gaming planuje debiut na giełdzie

Oprócz spółek gamingowych, w najbliższych miesiącach zapowiadają też debiut spółki z branży handlowej, windykacyjnej, deweloperskiej, a także motoryzacyjnej.

eobuwie.pl – sklep internetowy

Spółka zależna od notowanej na giełdzie grupy CCC rozpoczęła działania przygotowawcze do przeprowadzenia pierwszej emisji akcji. Zamierza pozyskać środki na finansowanie dalszego rozwoju i ekspansję na nowe rynki i logistykę.

eobuwie.pl prowadzi znany sklep internetowy z obuwiem. W 2016 r. została przejęta przez CCC za 230 mln zł. Teraz zamierza złożyć prospekt do KNF. Od postępu prac zależy czas debiutu na rynku, lecz rok 2019 jest realną perspektywą.

Legimi – książki elektroniczne

Legimi jest spółką obecną od ponad dekady na rynku e-booków i audiobooków. Współpracuje z ponad 300 wydawcami oraz z markami - takimi jak Samsung, Play, Plus czy T-mobile - które preinstalują jej aplikacje na swoich urządzeniach mobilnych. W 2015 r. Spółka wprowadziła unikatową ofertę e-czytnik za 1 zł, dostępną w abonamencie na 24 miesiące, która skokowo zwiększyła przychody i liczbę klientów w Polsce.

Spółka zamierzała zadebiutować jeszcze w tym roku na NewConnect. Ten termin się przesunął.

- Na ten moment I kwartał 2019 wydaje się realistyczny po stronie Legimi. Natomiast przeprawy, jakie mamy z GPW przy wejściu na Catalyst, sugerują, żeby być bardzo ostrożnym w wyznaczaniu precyzyjnych terminów – powiedział Andrzej Tabaka, dyrektor finansowy Legimi.

Obecnie Legimi przeprowadza emisję obligacji o wartości 2,4 mln zł, której jednym z celów jest sfinalizowanie przejęcia niemieckiego Readfy. Jest to właściciel wiodącej na rynku niemieckim aplikacji do czytania e-booków w modelu freemium, która dysponuje umowami z ponad 300 wydawcami, oferując 180 tys. tytułów w modelu reklamowym.

Zobacz także: Legimi rozpoczyna publiczną emisję obligacji

Murapol – deweloper

Murapol specjalizuje się w budownictwie wielorodzinnym. Grupa działa już od 17 lat na polskim rynku mieszkaniowym. Spółka podtrzymuje plan debiutu na warszawskiej giełdzie w II połowie 2019 roku.

- Obecnie koncentrujemy się na procesach przygotowujących organizację do zaoferowania jej inwestorom jako klasycznego dewelopera mieszkaniowego, porównywalnego do innych podmiotów z branży, o jasnej i klarownej strukturze i finansowaniu. Mamy nadzieję, że systematycznie będziemy osiągać kolejne kamienie milowe w drodze do debiutu na warszawskiej giełdzie. Wiele jednak na tej drodze zależy od sytuacji na GPW oraz uruchomienia programu PPK – powiedział Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol.

Celem strategicznym spółki jest stabilny i zrównoważony rozwój core businessu, czyli działalności deweloperskiej. Właśnie na jego realizację spółka zamierza pozyskać środki z emisji akcji podczas IPO.

- Wierzymy, że kapitał ten, w połączeniu wypracowanym i sprawdzającym się od lat modelem biznesowym, oraz wymagającym, ale jednocześnie stwarzającym wiele interesujących okazji otoczeniem rynkowym, pozwoli grupie Murapol osiągnąć kolejne etapy rozwoju – dodał prezes.

Statima – windykacja należności masowych

Debiut na rynku NewConnect zapowiada spółka z branży windykacji należności masowych, Statima. Spółka jest już znana inwestorom z rynku obligacji.

- Podtrzymujemy plan wejścia na GPW, natomiast w pierwszej kolejności zamierzamy zadebiutować na NewConnect. Termin debiutu na rynku alternatywnym jest uzależniony od warunków rynkowych oraz spełnienia wszystkich wymogów formalnych. W rynku kapitałowym dostrzegamy doskonałe źródło finansowania naszego biznesu – powiedział Strefie Inwestorów Michał Konieczny, prezes Statima.

Spółka jest już obecna na rynku obligacji. Wyemitowała papiery dłużne o łącznej wartości 7,2 mln zł, które są notowane na Catalyst, a wartość wszystkich dotychczasowych emisji wynosi blisko 9 mln zł.

Braxx – producent Smart Kid Belt

Na przełomie I i II kwartału 2019 roku zamierza zadebiutować na rynku NewConnect producent urządzenia przytrzymującego do przewożenia dzieci Smart Kid Belt.

- Podtrzymujemy plany debiutu na rynku publicznym. Najpierw na NewConnect, a w nieodległej perspektywie myślimy o przeniesieniu spółki na rynek główny GPW. Planujemy niewielką emisję akcji. Środki z emisji przeznaczymy na budowę sieci dystrybucji i zakrojone na szeroką skalę działania marketingowe, które pozwolą na szybką ekspansję naszej firmy i sprzedaż naszego unikalnego produktu na rynkach światowych – zapowiedział w rozmowie ze Strefą Inwestorów Maciej Łuczak, wiceprezes Braxx.

Smart Kid Belt jest urządzeniem zaprojektowanym i produkowanym w Polsce i opatentowane na cały świat. Zastępuje tradycyjny fotelik samochodowy, jednocześnie osiągając lepsze wskaźniki bezpieczeństwa. Spółka kieruje obecnie sprzedaż na kilka rynków zagranicznych. Docelowo zdecydowana większość przychodów pochodzić będzie spoza rynku polskiego.

Triggo – motoryzacja

Także na NewConnect wybiera się spółka rozwijająca unikatową technologię w pełni elektrycznego polskiego pojazdu, łączącego najlepsze cechy jednośladów i małych samochodów. Projekt ten jest dedykowany głównie klientom usług typu car-sharing.

Spółka planuje przeprowadzenie emisji akcji I lub II kwartale 2019 r. Zamierza zaoferować inwestorom akcje o wartości do 2,5 mln euro.

- Potencjalnie pozyskane środki pozwolą na realizację i kontynuację szeregu inicjatyw operacyjnych i rozwojowych, zwłaszcza w zakresie wyprodukowania pierwszej dużej partii kilkudziesięciu pojazdów Triggo. Obecnie jesteśmy na etapie produkcji serii pilotażowej 9 jednostek – powiedział Rafał Budweil, prezes zarządu Triggo.

Inne cele emisyjne będą stanowić m.in. testy drogowe połączone z działaniami promocyjnymi. Spółka zakłada też, że część kosztów przygotowania wdrożenia produkcji także sfinansuje dzięki procesowi IPO.

Rok 2019 zapowiada się ciekawie i różnorodnie

Kilkanaście spółek już zapowiedziało wejście na giełdę. To z pewnością nie koniec deklaracji. W tabeli poniżej zebraliśmy najważniejsze zapowiedzi na 2019 r.:
 

SpółkaOpisPlanowany termin debiutuUwagi
1C Entertainmentproducent i dystrybutor gier wideow tym roku lub na początku 2019 r.złożony prospekt do KNF
BoomBitdeweloper i wydawca gier na platformy mobilnemożliwy debiut w 2019 r.złożony prospekt do KNF
Medical Finance Groupkredyty na leczeniemożliwy debiut w 2019 r.złożony prospekt do KNF
Klabaterwydawca i producent gier komputerowych i konsolowychw I półroczu 2019 r.debiut na NewConnect
Carbon Studiostudio deweloperskie gier i aplikacji VRw I półroczu 2019 r.debiut na NewConnect
Ultimate Gamesgry wideow I półroczu 2019 r.przeniesienie z NC na GPW
CherryPick Gamesgry mobilne free-to-playmożliwy debiut w 2019 r.przeniesienie z NC na GPW
eobuwie.plsklep internetowyw 2019 r.zamierza złożyć prospekt do KNF
Legimiksiążki elektroniczneI kwartał 2019 r.debiut na NewConnect
Murapoldeweloperw II połowie 2019 r. 
Statimawindykacja należności masowychmożliwy debiut w 2019 r.debiut na NewConnect
Braxxproducent Smart Kid BeltI lub II kwartał 2019 r.debiut na NewConnect
TriggomotoryzacjaI lub II kwartał 2019 r.debiut na NewConnect


Być może 2019 rok przełamie złą passę na GPW i znów ruszą debiuty spółek? Na razie mamy kilkanaście zapowiedzi, ale to dopiero początek. Powyższa lista nie jest kompletna i z pewnością dowiemy się o kolejnych spółkach chcących wejść na naszą giełdę.

Będziemy śledzić wszelkie doniesienia i uzupełniać informacje o debiutantach w ramach działu "IPO" na Strefie Inwestorów, który można znaleźć TUTAJ

Zobacz także: Wskaźnik Koniunktury IPO wyniósł od początku 2018 roku 32%. Tak złego półrocza dla debiutów nie było od dawna 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.