17 spółek mniej wartych na giełdzie niż ich gotówka w kasie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 sie 2019, 06:30

17 spółek mniej wartych na giełdzie niż ich gotówka w kasie

Jak się dobrze poszuka, to można znaleźć na giełdzie spółki, których wycena jest niższa, niż ich najpłynniejsze aktywa. Sprawdziliśmy i znaleźliśmy na GPW kilkanaście takich spółek. Czy są one okazją, czy może pułapką inwestycyjną?

Cena akcji niższa od gotówki w kasie

Obecnie na GPW możemy znaleźć 17 spółek, których najbardziej płynne aktywa - czyli środki pieniężne i inne aktywa pieniężne, podane w ostatnim sprawozdaniu finansowym - są więcej warte, niż cena ich wszystkich akcji. Pełną listę przedstawiamy w tabeli poniżej.

Skoro ich wycena jest tak niska, czy stanowią okazję inwestycyjną? W większości przypadków - niekoniecznie. Warto przyjrzeć się każdej z osobna, sprawdzić płynność i obowiązujący na walorze trend oraz kilka innych ważnych czynników.

Zobacz także: 9 spółek, które płaci regularnie dywidendy od dekady i w tym roku również to zrobi 

Zyski, dywidendy i bezpieczeństwo majątku

Zacznijmy od zabezpieczenia. Jak mawiał mentor Warrena Buffetta, Benjamin Graham, w inwestycji kluczowe jest zabezpieczenie się przed najgorszym. Dlatego też Graham zdecydowanie preferował spółki, których najbardziej płynne aktywa są większe od ich zobowiązań. Dlaczego? Otóż w przypadku likwidacji spółki będzie można pokryć wszystkie roszczenia wierzycieli wyprzedając jej najszybciej zbywalny majątek i wciąż coś jeszcze zostanie dla akcjonariuszy. Z naszej listy ten wymagający warunek spełnia aż 8 spółek. Ich aktywa obrotowe podane w ostatnim raporcie są większe od zobowiązań.

Niestety, zabezpieczenie przed najgorszym nie oznacza, że mamy do czynienia z okazją inwestycyjną. Zbadany wyżej stan może okazać się ulotny. Jeśli spółka nie będzie w stanie generować zysków, szybko "przepali" gotówkę w kasie i zostaną tylko długi.

Dlatego też warto sprawdzić czy spółka jest rentowna. W naszej tabeli jest 8 spółek wykazujących zyski w ostatnich 12 miesiącach. Co ciekawe, są też takie, które wypłacają dywidendy dla akcjonariuszy. W ich przypadku odjęliśmy zapowiedzianą wypłatę od gotówki – mimo to wciąż ma ona większą wartość od giełdowej kapitalizacji.
 

Spółki, których środki pieniężne i inne aktywa pieniężne przewyższają ich aktualną wycenę na giełdzie

SpółkaTickerGotówka i środki pieniężneWartość rynkowaCzy aktywa obrotowe są większe od zobowiązańCzy spółka wykazuje zyskiCzy płaci dywidendę
ASBISc EnterprisesASB183 mln zł136 mln złTAKTAKTAK
Pragma FaktoringPRF79 mln zł33 mln złTAKTAKTAK
ED InvestEDI30 mln zł28 mln złTAKTAKTAK
Marvipol DevelopmentMVP235 mln zł143 mln złTAKTAK 
Pragma InkasoPRI90 mln zł24 mln złTAKTAK 
AgrotonAGT94 mln zł71 mln złTAKTAK 
ImpelIPL89 mln zł77 mln zł TAK 
Atlas EstatesATL84 mln zł80 mln zł TAK 
Soho DevelopmentSHD31 mln zł23 mln złTAK  
Ipopema SecuritiesIPE45 mln zł45 mln złTAK  
PBGPBG119 mln zł49 mln zł   
Action w restrukturyzacjiACT94 mln zł58 mln zł   
Interma TradeITM40 mln zł16 mln zł   
QumakQMK9 mln zł1 mln zł   
Vistal Gdynia w restrukturyzacjiVTL41 mln zł35 mln zł   
Interbud-LublinITB7 mln zł4 mln zł   
Mostostal WarszawaMSW81 mln zł80 mln zł   


W zestawieniu, które udało nam się stworzyć, po uwzględnieniu wszystkich opisanych parametrów, najlepiej wypadają spółki ASBISc Enterprises, Pragma Faktoring oraz ED Invest. Wszystkie wykazują zyski, wypłacają dywidendy, a ich majątek obrotowy jest większy od zobowiązań. Stabilne finansowo oraz rentowne są też spółki Marvipol Development, Pragma Inkaso i Agroton, choć nie dzielą się zyskami z akcjonariuszami.

Zobacz także: 7 grzechów głównych inwestora - oto lista najczęściej popełnianych błędów inwestycyjnych 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.