Zbyt wysoka dywidenda to sygnał ostrzegawczy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 sie 2019, 06:30

Dlaczego wysokie dywidendy często NIE są okazją inwestycyjną

Wiele osób śledzi wysokość dywidendy w odniesieniu do jej aktualnego kursu akcji. Jednak wysokie wartości tak obliczonego wskaźnika - zwanego stopą dywidendy - nie zawsze są pożądane. Wybór spółek do portfela dywidendowego nie może się opierać wyłącznie na nim. Zbyt wysoka dywidenda jest częściej sygnałem ostrzegawczym przed przyszłymi problemami spółki niż prawdziwą okazją inwestycyjną.

Jaki poziom dywidendy jest „za duży”

Popularnym wskaźnikiem atrakcyjności wypłacanej dywidendy jest jej wartość odniesiona do aktualnej ceny akcji. Innymi słowy wyliczamy ile procent otrzymamy w postaci dywidendy za zakupione dziś akcje. Stopa dywidendy, bo o niej mowa, potrafi czasem przyjąć naprawdę wysoki poziom. Ale co to znaczy „wysoki”? Jaki jest standardowy poziom dywidendy?

Sprawdźmy to na danych historycznych. Analizując wypłacone dywidendy w ostatnich pełnych 5 latach i wszystkie już wypłacone w tym roku, możemy zbadać jakie stopy dywidendy najczęściej występowały wśród spółek.

Od 2014 roku dokonano ponad tysiąca wypłat. Mediana stopy dywidendy obliczona w dniu przyznania prawa do dywidendy wyniosła 3,99%. Najwięcej dywidend wypłacano przy stopie dywidendy od 1% do 6%.

Rozkład stóp dywidend dla wypłat w latach 2014 – 2019

 

Zobacz także: 9 spółek, które płaci regularnie dywidendy od dekady i w tym roku również to zrobi

Czy dywidenda powyżej 6% jest już sygnałem ostrzegawczym

Na wykresie rozkładu stóp dywidend wyraźnie zakreśla się granica przy 6%. Stopy dywidendy powyżej tej wartości są bardzo rzadkie, więc także w pewien sposób "podejrzane". Pamiętajmy, że mowa tu o wartościach obliczonych już w dniu przyznania prawa do wypłaty zysków, a nie w dniu ogłoszenia takowej wypłaty. Oznacza to, że inwestorzy znali już od dawna wartość dywidendy, a mimo to kurs akcji nie wzrósł – nie kupowano akcji, by otrzymać wysoką dywidendę, co zmniejszyłoby jej stopę.

Pojawia się więc pytanie dlaczego inwestorzy - mimo obietnicy wysokiej dywidendy - nie byli zainteresowani kupnem akcji? Najczęstszym wytłumaczeniem jest obawa o pogorszenie przyszłych wyników spółki. Co z tego, że zgarniemy sowitą dywidendę, jak stracimy na kursie akcji?

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze spółek z wysoką dywidendą?

Jeśli chcemy zyskać na spółkach dywidendowych, powinniśmy wziąć - poza aktualną stopą dywidendy - więcej czynników pod uwagę. Przede wszystkim określmy kiedy obiecana dywidenda zostanie wypłacona. Jeśli jest to odległy termin, a samą dywidendę ogłoszono niedawno, to wysoka stopa dywidendy nie jest czymś niezwykłym. Rynek powoli dostosuje kurs i ją obniży, ale tylko jeśli spółka faktycznie jest zdrowa i ma przed sobą perspektywy.

Dlatego drugim ważnym czynnikiem jest sprawdzenie historii regularnych wypłat. Im dłuższa ta historia, tym lepiej.

Poza tym warto sprawdzić w jakiej branży działa spółka. Może wysokie stopy dywidendy są w tym roku dla danego sektora powszechne? Jeśli tak jest, to może oznaczać, że cała branża jest omijana przez inwestorów, którzy przewidują spowolnienie. W tym roku sektorem z wyjątkowo atrakcyjnymi dywidendami, często powyżej 10%, jest branża deweloperska.

Ostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić, jest wysokość dywidendy w porównaniu do poprzednich dywidend i oczywiście zysku za poprzedni rok. Jeśli dywidenda jest znacząco wyższa, to należy sprawdzić czy jej wzrost wynika z równie znaczącej poprawy zysków. Jeśli dywidenda przekracza zyski za poprzedni rok, oznacza to, że spółka wypłaca ją z kapitału zapasowego, a to nie jest dobra wiadomość dla inwestorów. Niestety, czasem się zdarza, że spółki tak robią, by podtrzymać ciągłość wypłat dywidend mimo pogarszającej się rentowności.

Podsumowując, wysokie stopy dywidend często nie są dobrym znakiem. Rzadko kiedy stanowią okazję inwestycyjną. Nieproporcjonalnie duża wypłata gotówki, w stosunku do bieżącego kursu akcji, nie powinna mieć miejsca. Warto sprawdzić co jest przyczyną takiej różnicy między dywidendą a ceną akcji. Może to uratować nasz portfel.

Zobacz także: Raport Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.