Najbogatsi szykują się na kryzys. Ograniczają wydatki i gromadzą gotówkę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 paź 2019, 07:12

Najbogatsi przygotowują się na kryzys bo gromadzą gotówkę i ograniczają wydatki, wynika z najnowszych danych

Najbardziej majętni ludzie na świecie już od kilku kwartałów gromadzą gotówkę i ograniczają wydatki, zarówno te na przedmioty luksusowe, na nieruchomości, jak i na papiery wartościowe. Wszystko wygląda na to, że szykują się na nadejście kryzysu, by w jego trakcie kupować aktywa po zaniżonych cenach.

42% family office na całym świecie zwiększa zapasy gotówki – wynika z badania przeprowadzonego przez bank UBS. Z wielu kierunków dochodzą sygnały, że najbogatsi ograniczają wydatki i kumulują gotówkę. To oznaka tego, że spodziewają się nadejścia kryzysu.

Gotówka jest królem w kryzysie

Z „2019 UBS Global Family Office Report” wynika, że większość ekspertów (55%) pracujących w family office spodziewa się nadejścia recesji i kryzysu najpóźniej do końca 2020 roku. Family office to instytucje zarządzające majątkiem bogatych ludzi. Raport został stworzony na podstawie ankiety wypełnionej przez 360 tego rodzaju instytucji z całego świata. Opiekują się one aktywami o wartości około 6 bln USD.

- Obligacje dają mało zarobić i tak będzie zapewne przez najbliższą dekadę. Na rynek akcji w końcu przyjdzie bessa. A jeśli chodzi o rynek venture capital i private equity to już w tej chwili zbyt dużo pieniędzy poszukuje okazji, które są nieliczne. To wszystko oznacza, że ucieczka w gotówkę i czekanie na rozwój wydarzeń jest obecnie najrozsądniejszą opcją – stwierdził Rick Stone, szef Stone Family Office, w rozmowie z serwisem Bloomberg.

- Najbogatsi wyraźnie boją się już inwestowania w akcje. Kierują swoje zainteresowanie i pieniądze na rynek private equity, inwestycji alternatywnych, albo po prostu uciekają w gotówkę – potwierdził Timothy O’Hara, prezydent Rockefeller Global Family Office.

1. Prawdopodobieństwo recesji w gospodarce USA w horyzoncie 12 m-cy

recesja

2. Family office: zmiana co do alokacji kapitału w wybranych klasach aktywów (2018-19)

zmiany

3. Family office: plany w zakresie ochrony kapitału

prep

Zobacz także: Nie ma sensu kisić gotówki w portfelu inwestycyjnym i czekać na kryzys i krach

Bogaci ograniczają wydatki

Warto zauważyć, że sygnały o rosnącym zaniepokojeniu najbogatszych zbliżającym się kryzysem widać nie tylko w takich raportach, jak ten dotyczący family office. Nadchodzą one również z rynku dóbr luksusowych i rynku nieruchomości.

W II kwartale tego roku w USA sprzedaż nieruchomości wartych ponad 2 mln USD spadła o ponad 5% r/r, po tym jak w I kwartale poszła w dół o 16% r/r – wynika z danych firmy Redfin. A jak zwracają uwagę niektórzy analitycy, rośnie liczba rezydencji wystawionych na sprzedaż, w takich prestiżowych lokacjach jak Aspen, Hamptons czy Colorado, a co za tym idzie spadają ich ceny.

4. Zmiana wolumenu sprzedaży istniejących domów w USA r/r

US-Existing-home-sales-YOY-2019-01

Poza tym bogaci coraz mniej wydają na drogie przedmioty. Obroty domu aukcyjnego Christie’s poszły w dół w I półroczu o ponad 20% r/r. Konkurencyjny Sotheby’s zanotował w tym okresie zniżkę o 10%, do 3,1 mld USD. Mało tego, nowojorski dom towarowy Barney’s ogłosił bankructwo na początku sierpnia. Na branżowych portalach zaczynają pojawiać się teksty radzące marszandom, galeriom i domom aukcyjnym jak mają przetrwać nadchodzący kryzys.

5. Przychody i zyski Sotheby’s w ujęciu kwartalnym

sothebys

Na koniec wypada jeszcze przypomnieć, że najważniejszy inwestor świata Warren Buffett ma obecnie największą pozycję gotówkową w historii. Na kontach Berkshire Hathaway kisi się około 122 mld USD pod postacią gotówki, bonów czy obligacji. Buffett jest przygotowany na wyprzedaż, na kupowanie po atrakcyjnych cenach.

6. Berkshire Hathaway: wartość gotówki i jej ekwiwalentów (mld USD)

bh cash

A co Wy robicie, aby przyszykować się na kryzys?

Źródła wykresów: 1. NY FED, 2-3. UBS, 4. WolfStreet.com, 5. Yahoo Finance, 6. ycharts.com

Zobacz także: Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.