Nie zawsze w gospodarce musi wystąpić recesja aby na giełdzie zapanowała bessa
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 paź 2019, 07:02

Nie zawsze w gospodarce musi wystąpić recesja aby na giełdzie zapanowała bessa

Mniej więcej połowa okresów w których na giełdzie wystąpiła bess „rynek niedźwiedzia” nie ma nic wspólnego z recesją. Poza tym nie wiadomo kiedy kolejna recesja nadejdzie. Niektóre wskaźniki prognozują ją na 2020 rok, a inne na dalszą przyszłość. Okazuje się, że to nie jest jednak warunek konieczny do tego aby na giełdzie w USA pogorszyły się nastroje.

Inwestorzy obawiają się nadejścia recesji. Szczególnie tej w amerykańskiej gospodarce, bo jak wiadomo „gdy Ameryka ma katar, inni chorują na zapalenie płuc”. Problem w tym, że te obawy nie są do końca racjonalne, jeśli weźmie się pod uwagę historię.

Niedźwiedzie żerują i bez recesji

Naszą uwagę przykuł ostatnio artykuł na portalu edukacyjnym UPFINA, o przyciągającym uwagę tytule „Can Stocks Fall Without A Recession?” („Czy jest możliwa bessa bez recesji?”). Jego autorzy wyraźnie wskazują na fakt, iż 45% „rynków niedźwiedzia” na amerykańskiej giełdzie, począwszy od 1900 roku, nie miało żadnego związku z recesją w realnej gospodarce. Dokładnie: 16 spośród 36 bess nie zostało wywołanych recesją, ani nie miały one miejsca podczas recesji. Tak wynika z raportu firmy analitycznej Ned Davis Research. Poza tym w 30% przypadków recesja zaczynała się na 3 miesiące przed nastaniem „rynku niedźwiedzia”, a w 15% przypadków rozpoczynała się ponad 1 rok po jego nastaniu.
 

1. Rynki niedźwiedzia a recesja w USA

1


Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, w okresie 3 październik – 24 grudzień, indeks S&P500 zniżkował o 20%. Wedle niektórych definicji – np. tej z internetowej Encyklopedii Zarządzania – to była bessa (zniżka do 20% do korekta). Podobna zniżka miała miejsce na indeksie Dow Jones Industrial Average. Czy towarzyszyła jej recesja w amerykańskiej gospodarce? No oczywiście, że nie (choć zannualizowane tempo wzrostu PKB poszło w dół w tym okresie).
 

2. Indeks DJIA (linia czarna, skala lewa) na tle zannualizowanego tempa wzrostu PKB USA (linia niebieska, skala lewa)

djia 2018


Ba, podobną sytuację mamy w Polsce. Od połowy stycznia 2018 roku WIG poszedł w dół już o 14%. To już niemalże bessa. Oczywiście, recesji w polskiej gospodarce nie widać, choć tempo wzrostu PKB przestało rosnąć.
 

3. Indeks WIG (linia czarna, skala lewa) na tle zannualizowanego tempa wzrostu PKB Polski (linia niebieska, skala lewa)

wig

Zobacz także: Wartość Ubera i Lyfta od tegorocznych debiutów spadła o blisko 28 mld USD. Analitycy wierzą w przyszłość tych spółek, inwestorzy jakby mniej

Kiedy recesja? Nie wiadomo

Zresztą, obecnie trudno powiedzieć, czy recesja w USA i globalnej gospodarce naprawdę jest blisko, czy raczej trzeba będzie na nią poczekać. Rynek nieruchomości w Ameryce spisuje się całkiem nieźle, nie widać tam jakiegoś załamania cen. A jedne wskaźniki wróżą recesję w horyzoncie kilku kwartałów, podczas gdy inne raczej rozganiają ciemne chmury.

Za jeden z najważniejszych wskaźników wyprzedzających koniunkturę w USA jest uważany np. Conference Board Leading Economic Index (liczony na podstawie wskazań z najróżniejszych branż, więcej o nim TUTAJ). Podczas 3 poprzednich recesji w USA szczytował on na 17, 10 i 20 miesięcy przed rozpoczęciem złego okresu dla gospodarki. Twardy sygnał pokazania się recesji na horyzoncie to było zejście tegoż wskaźnika poniżej 0%. Niedawno wydawało się, że taki sygnał się pojawi, ale jednak wskaźnik zatrzymał się ponad tą granicą, a obecnie pokazuje 0,4%.
 

4. Notowania Conference Board Leading Economic Index na tle recesji w gospodarce USA

recesje


Mniej optymistycznie robi się, gdy zerkniemy na wskaźnik szacujący prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w amerykańskiej gospodarce, liczony przez nowojorski FED. Powstaje on na podstawie zachowania spreadów amerykańskich obligacji skarbowych. Obecnie ten wskaźnik mówi, że prawdopodobieństwo recesji w sierpniu 2020 roku wynosi blisko 38%. To jest dość wysoki poziom, bowiem w przeszłości – w przypadku ostatnich 7 recesji – za każdym razem przekraczał on poziom 30%, sygnalizując w ten sposób nadchodzące złe czasy dla gospodarki.
 

5. Prawdopodobieństwo recesji w gospodarce USA w horyzoncie 12 m-cy

5


To wszystko oznacza, że „niedźwiedzie” mogą zeżreć nasz kapitał ulokowany w akcjach, nawet jeśli nie będzie recesji – nawet na horyzoncie - w gospodarce USA, czy w polskiej. Inwestorzy wypatrują więc recesji nieco po próżnicy. Ci, którzy inwestują w bardzo długim terminie powinni się więc skupiać na wyszukiwaniu mocnych fundamentalnie spółek. A ci inwestujący w krótkim terminie po prostu muszą trzymać rękę na pulsie i obserwować na bieżąco zachowanie różnych wskaźników, nie tylko tych wyprzedających koniunkturę.

1. HulbertRatings.com, 2-3. TradingEconomics.com, 4. Advisor Perspectives, 5. NY FED

Zobacz także: Roboty inwestycyjne mają już blisko 1 bln USD aktywów pod zarządzaniem. Naszymi pieniędzmi opiekują się już nie tylko ludzie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.