Roboty inwestycyjne mają już blisko 1 bln USD aktywów pod zarządzaniem. Naszymi pieniędzmi opiekują się już nie tylko ludzie
Wartość rynku robo-doradztwa inwestycyjnego mierzona aktywami wynosi już blisko 1 bln USD i jest najwyższa w historii. Coraz częściej naszymi pieniędzmi nie opiekują się ludzie tylko automaty. Które firmy dominują i z usług których warto skorzystać? Czy może z nich skorzystać polski inwestor?
Według portalu Statista aktywa w zarządzaniu robo-doradców wynoszą obecnie około 980 mld USD. Do roku 2023 mają rosnąć w tempie około 27% średniorocznie, by osiągnąć wartość około 2,5 bln USD. Jeszcze śmielszą prognozę przedstawia firma Deloitte. Podaje ona, że działa już około 100 firm robo-doradztwa w 15 krajach. Według niej w roku 2025 ich aktywa mogą sięgnąć 16 bln USD.
Robo-doradcy działają jako zautomatyzowane platformy internetowe. Klient musi wypełnić ankietę, na podstawie której tworzony jest jego profil inwestycyjny. Potem algorytmy konstruują odpowiednio portfel wybierając spośród szerokiej gamy produktów inwestycyjnych (głównie akcje, obligacje, fundusze ETF).
1. Aktywa w zarządzaniu robo-doradców (mln USD)
W USA robo-doradztwo rozwija się najprężniej
Zdecydowanie największym rynkiem robo-doradztwa są USA, które wyprzedzają znacząco resztę stawki. Według portalu Statista aktywa na tym rynku mają wartość 749 mld USD, czyli stanowią 2/3 całego światowego rynku. Z danych firmy doradczej Roland Berger wynika, że w 2018 roku rynek amerykański był wart 386 mld USD.
2. Największe rynki robo-doradztwa na świecie
Należy jednak podkreślić, że kilka lat temu spodziewano się o wiele szybszego wzrostu rynku robo-doradztwa. W 2016 roku firma KPMG wróżyła, że już w 2019 roku będzie on wart 1,5 bln USD. Z kolei firma analityczna Juniper Research przewidywała kilka lat temu, że aktywa robo-doradców sięgną w 2022 roku 4,1 bln USD – dziś wiadomo, że to niemal niemożliwe.
3. Prognoza Roland Berger dla rynku robo-doradztwa
Zobacz także: Nie ma sensu kisić gotówki w portfelu inwestycyjnym i czekać na kryzys i krach
Czy Polak może skorzystać z robo-doradztwa
Zdecydowanie największą firmą robo-doradztwa jest Vanguard Personal Advisory Service, która ma 140 mld USD aktywów. Druga na podium Schwab Intelligent Portfolios zarządza ledwie 41 mld USD – tak wynika z danych portalu Investopedia.
4. Największe firmy robo-doradztwa (aktywa w mln USD)
Pytanie – z usług której firmy najlepiej korzystać? Dwa szacowne portale dla inwestorów niedawno opublikowały rankingi, w których oceniają robo-doradców. Według Investopedii najbardziej godne polecenia są firmy Wealthfront, M1 Finance, Betterment, Personal Capital oraz Interactive Advisors. A dla początkujących inwestorów najlepsze są Betterment, Fidelity Go, Wealthfront, Merrill Edge Guided Investing oraz E*TRADE Core Portfolios.
Z kolei według ranking portal NerdWallet najbardziej godna polecenia na rynku firma to Wealthfront. Pobiera ona ledwie 0,25% opłaty za zarządzanie, a wpłacenie środków do 5 tys. USD oznacza zwolnienie z jakiejkolwiek opłaty.
Próbowaliśmy uruchomić sobie konto na portalu Wealthfront. Niestety, aby to zrobić trzeba mieć amerykański numer ubezpieczenia społecznego i amerykański numer telefonu oraz generalnie być rezydentem USA. Co ciekawe, nawet obywatele USA przebywający tymczasowo poza granicą USA nie mogą być obsłużeni przez Wealthfront. Jak jest w przypadku innych robo-doradców nie wiemy, ale podejrzewamy, że podobnie.
A wy drodzy czytelnicy Strefy Inwestorów zaufalibyście automatycznemu doradcy?
Źródła wykresów: 1-2. Statista, 3. Roland Berger, 4. Investopedia