Getin znów szortowany. Zagranica nie odpuszcza Leszkowi Czarneckiemu
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 gru 2019, 10:50

Getin znów szortowany. Zagranica nie odpuszcza Leszkowi Czarneckiemu

Kolejny londyński fundusz wziął na celownik kolejną spółkę ze stajni Leszka Czarneckiego. Tym razem padło na Getin Holding. Rok 2019 stoi pod znakiem gry na spadki wyceny spółek biznesmana z Wrocławia.

Dziś rano w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego pojawiła się informacja o dużej pozycji krótkiej na akcjach spółki Getin Holding. Firma GSA Capital Partners ma sprzedane „na krótko” 0,60% wartości netto papierów spółki Leszka Czarneckiego.

1

Zagranica już zarobiła w tym roku na spadkach Getinu

Wygląda więc na to, że zagranica nie odpuszcza Leszkowi Czarneckiemu. GSA Capital Partners to fundusz inwestycyjny z Londynu, który chwali się tym, że stosuje najnowsze metody ilościowe w inwestowaniu i oferuje świetne strategie absolute return – czyli że zarabia w każdych warunkach.

Obce fundusze inwestycyjne co i raz ujawniają się w rejestrze KNF jako szortujący spółki Leszka Czarneckiego, po przekroczeniu progu 0,5% akcji sprzedanych na krótko. Getin Holding był już w przeszłości szortowany przez brytyjski fundusz Marshall Wace. Ujawnił się z dużą pozycją krótką dnia 18 lutego 2019 roku i zwiększał ją skokowo do 21 lutego, aby później ją pomniejszać i zejść poniżej progu 0,5% dnia 9 maja. Zarządzający tego podmiotu mieli nosa, bo w tym czasie akcje holdingu zanurkowały o 25%!

getin

Przypomnijmy, że od 24 kwietnia do 17 czerwca tego roku londyński fundusz Marshall Wace utrzymywał dużą pozycję krótką również na akcjach Getin Noble Banku. Lubuje się on w grze na spadki cen akcji i robi to oczywiście nie tylko na polskim rynku. W tym okresie wycena banku spadła o 5,5%. Obecnie dużego szorta ma również polski Insignis FIZ, na akcjach Idea Banku.

Zobacz także: Fundusz z Londynu odkupuje akcje Getin Noble Banku i realizuje 24% zysku z pozycji na spadki

Getin Holding chce się pozbyć dobrze prosperujących spółek ukraińskich

Co słychać w Getin Holdingu? Czemu właśnie teraz zagranica zwiększa wartość krótkich pozycji na akcjach tej spółki?

Jeśli chodzi o wyniki, to zysk netto grupy Getin Holding przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w III kwartale 2019 roku wzrósł do 47,3 mln zł, z 15,2 mln zł rok wcześniej. Od początku stycznia do końca września tego roku zysk holdingu wyniósł 61,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa miała 144,3 mln zł straty. Poprawa wyników to efekt dobrej formy spółek zagranicznych oraz restrukturyzacji Idea Banku. Dzięki dywidendom ze spółek zagranicznych holding sukcesywnie zmniejsza swoje zobowiązania finansowe, które wynoszą jeszcze około 190 mln zł.

Dosłownie kilka dni temu Getin Holding podpisał list intencyjny dotyczący sprzedaży ukraińskich aktywów grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. Znalazł się fundusz chętny na 100% akcji Idea Bank z siedzibą we Lwowie, Ukraina oraz do 100% udziałów New Finance Service (spółki z siedzibą w Kijowie). Obecnie trwa due diligence tych spółek, a prognozowany termin zamknięcia transakcji to I kwartał 2020 roku. Wynik netto segmentu ukraińskiego Getinu, wypracowany w trzech kwartałach 2019 roku, to 71,5 mln zł (czyli 65% więcej, niż przed rokiem).

Notowania Getin Holdingu – 1 rok

Ticker

Zobacz także: Fundusz z UK przestał szortować Alior Bank, ale polskie banki pozostają na celowniku inwestorów lubujących się w spadkach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.