Fundusz z Londynu odkupuje akcje Getin Noble Banku i realizuje 24% zysku z pozycji na spadki
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 maj 2019, 11:01

Fundusz z Londynu odkupuje akcje Getin Noble Banku i realizuje 24% zysku z pozycji na spadki

Fundusz Marshall Wace z Londynu zaczął zamykać pozycję krótką na akcjach Getin Noble Banku. Od 7 maja ma sprzedanych mniej niż 0,5% papierów banku. Od kiedy zajął pozycję, wycena banku Leszka Czarneckiego poszła w dół o 24% czyli krótko mówiąc realizuje zyski.

Tak to się robi, Panie i Panowie! Tak się szortuje spółki w tarapatach. Fundusz Marshall Wace z Londynu otworzył krótką pozycję na akcjach Getin Noble Banku 24 kwietnia. Opiewała ona na 0,51% akcji, czyli na jakieś 5,3 mln papierów o wartości około 3,3 mln zł. Wtedy bank Leszka Czarneckiego był wart około 644 mln zł, a dziś jest wyceniany na około 490 mln zł.

Capture

W Londynie strzelają szampany

Z Rejestru Krótkiej Sprzedaży KNF wynika, że Marshall Wace 7 maja zszedł poniżej progu 0,5%. Zaczął więc zmniejszać pozycję krótką na Getin Noble Banku. Stało się to możliwe, bo mieliśmy ponadnormatywnie duże obroty i zmienność na akcjach spółki podczas sesji z 30 kwietnia (17 mln akcji), 2 maja (13,4 mln) i 6 maja (13,8 mln zł). Tymczasem średnie obroty na GNB wynoszą zwykle około 4,3 mln papierów.

Nie wiadomo, czy to oznacza, że fundusz zupełnie zamknął pozycję, czy tylko drastycznie ograniczył. W każdym razie chłopcy z Londynu mają wyczucie. W okresie w którym grali z rozmachem na krótko na Getin Noble Banku jego akcje potaniały o 24%!

Notowania Getin Noble Bank rok 2019

Getin Noble Bank

Marshall Wace szortuje jeszcze CD PROJEKT i Getin Holding

Warto zauważyć, że Marshall Wace ma kilka innych dużych pozycji krótkich na polskiej giełdzie. Szortuje 0,69% akcji CD PROJEKT oraz 0,58% akcji Getin Holdingu. Bóg wie ile jeszcze ma podobnych pozycji, bo KNF upublicznia tylko te, które przekraczają 0,5% udziału w spółce.

Co ciekawe, fundusz ostatnio nieco zmniejszył pozycję krótką na akcjach CD PROJEKT. Kurs spółki przygotowującej grę Cyberpunk 2077 tkwi w konsolidacji i nie może się zdecydować na obranie kierunku.

Inną firmą inwestycyjną, która z lubością gra na spadek wartości polskich dużych spółek jest AQR Capital Management. Ten fundusz szortuje CCC i Orange.akt

Zobacz także: Fundusz z Londynu gra na spadek kursu akcji Getin Noble Banku. Mamy już prawdziwy Big Short na spółkach Leszka Czarneckiego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.