Czy zobaczymy w grudniu rajd św. Mikołaja, bo na razie słabo to wygląda? Zdania analityków są podzielone
W ostatnich 6 latach rajd św. Mikołaja na GPW – czyli dynamiczne grudniowe zwyżki indeksów – widzieliśmy tylko w 2016 roku. Czy jest szansa, że tym razem zadzwonią dzwonki sań na warszawskim parkiecie?
Ten rok nie jest pomyślny dla polskich inwestorów giełdowych. Od początku stycznia do 5 grudnia większość głównych indeksów zniżkowała, wyjątkiem jest ten grupujący małe spółki:
WIG: -2,2%
WIG20: -8%
mWIG40: -2,6%
sWIG80: +12%
1. Notowania WIG (linia czarna) i WIG20 (czerwona) w 2019 roku
Czy inwestorzy mogą liczyć na to, że może choć końcówka roku będzie pomyślna? Dawałby na to szansę tzw. rajd św. Mikołaja, zwany bardziej poważnie efektem grudnia.
Zobacz także: Fundusz inwestycyjny Esaliens Okazji Rynkowych zaorał konkurencję w ciągu ostatnich 3 miesięcy. W czym tkwi tajemnica sukcesu?
Co to jest rajd św. Mikołaja na giełdzie
Rajd św. Mikołaja to zjawisko regularnego cyklicznego wzrostu wycen spółek giełdowych w grudniu, co jest wynikiem poprawy nastrojów inwestorów indywidualnych. Zaczynają oni kupować akcje spodziewając się tzw. efektu stycznia – czyli „ustawiają się” pod wzrosty, które mają mieć miejsce za miesiąc. Z kolei inwestorzy instytucjonalni (np. fundusze inwestycyjne) w grudniu porządkują portfele, co jest okazją do zwiększonych zakupów (ale z drugiej strony do zwiększonej sprzedaży, m.in. ze względów podatkowych).
Patrząc na grudzień historycznie można się przekonać, że to rzeczywiście jeden z najlepszych dla inwestorów miesiąców. Od początku swojego istnienia w grudniu WIG20 rósł średnio o 3,79%. Niemal o tyle samo średnio szedł do góry indeks szerokiego rynku WIG. Dla WIG lepszym miesiącem jest tylko styczeń, a kwiecień i lipiec są na bardzo zbliżonym poziomie. Z kolei dla WIG20 grudzień jest najlepszym miesiącem, obok stycznia.
Z drugiej strony w ostatnich latach efekt grudnia jakby przestał działać, a na pewno znacząco złagodniał. Przed rokiem zarówno WIG, jak i WIG20 zamknęły ostatni miesiąc roku pod kreską. W 2017 roku wzrosły po około 2%, co trudno nazwać rajdem. Takowy miał miejsce w grudniu 2016 roku, gdy WIG poszedł w górę o blisko 7%, a WIG20 o 8,3%. Jednak ostatni miesiąc w latach 2013-15 kończył się olbrzymim rozczarowaniem inwestorów, główne indeksy GPW zamykały go zawsze pod kreską.
Zobacz także: Ostatnia szansa, aby w tym roku otrzymać dużą dywidendę w sam raz pod choinkę
Na troje babka wróżyła
Zapytaliśmy znanych polskich analityków giełdowych czy można spodziewać się w tym roku rajdu św. Mikołaja na GPW. Oto co nam powiedzieli:
Piotr Neidek (DM mBanku): „Raczej nie. Perspektywy realizacji zysków w USA oraz brak sygnałów końca bessy nad Wisłą jak na razie zobowiązują do bycia sceptycznie nastawionym do wzrostów”.
Michał Pietrzyca (DM BOŚ): "W tym roku mamy diametralnie różną sytuację od tej z poprzedniego. Wtedy walczyliśmy z falą spadkowa niesioną przez Wall Street. Teraz to amerykański rynek jest przy ekstremach rynku byka, a notowania WIG20 wywierają presję na 2-letnie minima i wsparcie 2100 - 2078 punktów. Do tego poziomy na WIG-u są nieco niższe wobec wartości r/r. Z tego względu wątpliwe byłoby szukanie drivera podbicia na GPW przez pryzmat krajowych blue chipów. A co gorsza, Donald Trump zaczął grudzień od kolejnego uderzenia nowymi taryfami, nie dając rynkom spokoju do końca 2019 r. Gdyż bardzo teraz trudno sobie wyobrazić, że nagle pokaże słabość i ugnie się przed drugą stroną negocjacyjnego stołu. Z powyższych względów uważam, że nie będzie rajdu Mikołaja ani na GPW, ani na NYSE."
Tomasz Hońdo (Quercus TFI): „Daję 60-70% szans na to, że efekt grudnia w tym roku będzie, ale być może raczej bliżej końca miesiąca, bo na razie jest ryzyko pogłębienia korekty na rynkach globalnych. Rynki, szczególnie rozwinięte, mocno urosły w ostatnim czasie. Pogorszenie retoryki handlowej wydaje się potencjalnym dobrym pretekstem do korekty”.
Grzegorz Zatryb (Skarbiec TFI): „Tak, do końca roku będziemy obserwować wzrosty. Będą one oparte na niskich wycenach i zsynchronizowane ze wzrostami na rynkach globalnych. Rajd nie będzie jednak imponujący, indeksy GPW w skali miesiąca urosną po około 3-5%”.
2. Notowania WIG na tle MSCI All Countries World Index – 2 lata
Zdania analityków co do tego, czy w grudniu zobaczymy rajd św. Mikołaja są więc mocno podzielone. Można by rzec, że na troje babka wróżyła. Jak na razie WIG od początku grudnia spadł już o 2,4%, więc św. Mikołaja ani widu, ani słychu...
Źródło grafik: MarketScreener.com