Rajd św. Mikołaja na giełdzie w grudniu wciąż możliwi - zdania analityków są podzielone
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 gru 2019, 07:00

Czy zobaczymy w grudniu rajd św. Mikołaja, bo na razie słabo to wygląda? Zdania analityków są podzielone

W ostatnich 6 latach rajd św. Mikołaja na GPW – czyli dynamiczne grudniowe zwyżki indeksów – widzieliśmy tylko w 2016 roku. Czy jest szansa, że tym razem zadzwonią dzwonki sań na warszawskim parkiecie?

Ten rok nie jest pomyślny dla polskich inwestorów giełdowych. Od początku stycznia do 5 grudnia większość głównych indeksów zniżkowała, wyjątkiem jest ten grupujący małe spółki:

WIG: -2,2%

WIG20: -8%

mWIG40: -2,6%

sWIG80: +12%


1. Notowania WIG (linia czarna) i WIG20 (czerwona) w 2019 roku

2019


Czy inwestorzy mogą liczyć na to, że może choć końcówka roku będzie pomyślna? Dawałby na to szansę tzw. rajd św. Mikołaja, zwany bardziej poważnie efektem grudnia.

Zobacz także: Fundusz inwestycyjny Esaliens Okazji Rynkowych zaorał konkurencję w ciągu ostatnich 3 miesięcy. W czym tkwi tajemnica sukcesu?

Co to jest rajd św. Mikołaja na giełdzie

Rajd św. Mikołaja to zjawisko regularnego cyklicznego wzrostu wycen spółek giełdowych w grudniu, co jest wynikiem poprawy nastrojów inwestorów indywidualnych. Zaczynają oni kupować akcje spodziewając się tzw. efektu stycznia – czyli „ustawiają się” pod wzrosty, które mają mieć miejsce za miesiąc. Z kolei inwestorzy instytucjonalni (np. fundusze inwestycyjne) w grudniu porządkują portfele, co jest okazją do zwiększonych zakupów (ale z drugiej strony do zwiększonej sprzedaży, m.in. ze względów podatkowych).

Patrząc na grudzień historycznie można się przekonać, że to rzeczywiście jeden z najlepszych dla inwestorów miesiąców. Od początku swojego istnienia w grudniu WIG20 rósł średnio o 3,79%. Niemal o tyle samo średnio szedł do góry indeks szerokiego rynku WIG. Dla WIG lepszym miesiącem jest tylko styczeń, a kwiecień i lipiec są na bardzo zbliżonym poziomie. Z kolei dla WIG20 grudzień jest najlepszym miesiącem, obok stycznia.

Z drugiej strony w ostatnich latach efekt grudnia jakby przestał działać, a na pewno znacząco złagodniał. Przed rokiem zarówno WIG, jak i WIG20 zamknęły ostatni miesiąc roku pod kreską. W 2017 roku wzrosły po około 2%, co trudno nazwać rajdem. Takowy miał miejsce w grudniu 2016 roku, gdy WIG poszedł w górę o blisko 7%, a WIG20 o 8,3%. Jednak ostatni miesiąc w latach 2013-15 kończył się olbrzymim rozczarowaniem inwestorów, główne indeksy GPW zamykały go zawsze pod kreską.

Zobacz także: Ostatnia szansa, aby w tym roku otrzymać dużą dywidendę w sam raz pod choinkę

Na troje babka wróżyła

Zapytaliśmy znanych polskich analityków giełdowych czy można spodziewać się w tym roku rajdu św. Mikołaja na GPW. Oto co nam powiedzieli:

Piotr Neidek (DM mBanku): „Raczej nie. Perspektywy realizacji zysków w USA oraz brak sygnałów końca bessy nad Wisłą jak na razie zobowiązują do bycia sceptycznie nastawionym do wzrostów”.

Michał Pietrzyca (DM BOŚ): "W tym roku mamy diametralnie różną sytuację od tej z poprzedniego. Wtedy walczyliśmy z falą spadkowa niesioną przez Wall Street. Teraz to amerykański rynek jest przy ekstremach rynku byka, a notowania WIG20 wywierają presję na 2-letnie minima i wsparcie 2100 - 2078 punktów. Do tego poziomy na WIG-u są nieco niższe wobec wartości r/r. Z tego względu wątpliwe byłoby szukanie drivera podbicia na GPW przez pryzmat krajowych blue chipów. A co gorsza, Donald Trump zaczął grudzień od kolejnego uderzenia nowymi taryfami, nie dając rynkom spokoju do końca 2019 r. Gdyż bardzo teraz trudno sobie wyobrazić, że nagle pokaże słabość i ugnie się przed drugą stroną negocjacyjnego stołu. Z powyższych względów uważam, że nie będzie rajdu Mikołaja ani na GPW, ani na NYSE."

Tomasz Hońdo (Quercus TFI): „Daję 60-70% szans na to, że efekt grudnia w tym roku będzie, ale być może raczej bliżej końca miesiąca, bo na razie jest ryzyko pogłębienia korekty na rynkach globalnych. Rynki, szczególnie rozwinięte, mocno urosły w ostatnim czasie. Pogorszenie retoryki handlowej wydaje się potencjalnym dobrym pretekstem do korekty”.

Grzegorz Zatryb (Skarbiec TFI): „Tak, do końca roku będziemy obserwować wzrosty. Będą one oparte na niskich wycenach i zsynchronizowane ze wzrostami na rynkach globalnych. Rajd nie będzie jednak imponujący, indeksy GPW w skali miesiąca urosną po około 3-5%”.

2. Notowania WIG na tle MSCI All Countries World Index – 2 lata

wig world


Zdania analityków co do tego, czy w grudniu zobaczymy rajd św. Mikołaja są więc mocno podzielone. Można by rzec, że na troje babka wróżyła. Jak na razie WIG od początku grudnia spadł już o 2,4%, więc św. Mikołaja ani widu, ani słychu...

Źródło grafik: MarketScreener.com

Zobacz także: Czy czeka nas w grudniu rajd Świętego Mikołaja? Nowa Analiza Wideo

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.