6 banków zawiązało rezerwy na kredyty we franku szwajcarskim o wartości 1,35 mld zł
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 lut 2020, 09:30

PKO BP to szósty bank, który zawiązał rezerwy na kredyty we franku szwajcarskim. Łączna kwota to już blisko 1,35 mld zł

Do grona banków, które zawiązały rezerwy na kredyty we franku szwajcarskim dołączył PKO BP. Stworzenie rezerwy obciąży wyniki finansowe spółki za IV kwartał 2019 roku na kwotę 446 mln zł. Ponadto, Millennium poinformował, że zwiększył swoje rezerwy z blisko 150 mln zł do 223 mln zł. To oznacza, że łączna suma rezerw polskiego sektora bankowego to już 1,35 mld zł.

Ostatnio pisaliśmy o bankach, które już zawiązały rezerwy na kredyty walutowe i niejako przyznały w ten sposób, że będą najprawdopodobniej przegrywały sprawy sądowe o kredyty we franku szwajcarskim. Są to Millennium, Bank Ochrony Środowiska, mBank, Raiffeisen oraz Santander. Do tego grona dołączył właśnie PKO BP. Jak tłumaczy wiceprezes spółki, Rafał Kozłowski, rezerwa na hipoteczne kredyty walutowe została utworzona na 3 lata. Około 310 mln zł stanowi rezerwę portfelową na możliwe przyszłe sprawy sądowe, natomiast około 140 mln zł to rezerwa na toczące się obecnie sprawy indywidualne.

Banki przyznają, że mogą przegrywać część spraw o kredyt we franku szwajcarskim

Tłumacząc na ludzki język, banki poprzez zawiązywanie rezerw szacują ile mogą stracić z tytułu spraw sądowych o kredyty we franku szwajcarskim. Szacunki są wypadkową tego ilu kredytobiorców pójdzie do sądu i ile spraw dany bank przegra. Warto zaznaczyć, że wartości zawiązanych rezerw mogą się zmieniać w obliczu nowych doniesień i na razie nie są znaczące.

Przykładowo Bank Millennium poinformował o zwiększeniu zawiązanej rezerwy ze 150 mln zł do 223 mln zł. Jej wysokość jest zależna głównie od aktualnej liczby spraw sądowych. Jak podaje spółka w samym IV kwartale 2019 roku, do polskich sądów trafiło 200-300 spraw związanych z kredytami walutowymi udzielonymi przez Millennium. Portfel kredytów w CHF w banku Millennium to ponad 13 mld zł, więc zawiązana rezerwa stanowi ułamek wartości. W sumie bank przegrał do tej pory dwie sprawy, a posiada ponad 60 tysięcy klientów z tego rodzaju kredytami.

- Bank Millennium podejmuje szereg działań na różnych poziomach, wobec różnych interesariuszy, w celu zmniejszenia ryzyka prawnego i ryzyka postępowania sądowego w zakresie portfela walutowych kredytów hipotecznych. Bank jest otwarty na indywidualne negocjowanie korzystnych warunków przedterminowej spłaty (częściowej lub całkowitej) lub przewalutowania kredytów na PLN - napisano w komunikacie.

Zobacz także: Kredyty we franku szwajcarskim to coraz większy problem banków. Już pięć instytucji zawiązało rezerwy na toczące się pozwy

Coraz większe rezerwy na kredyty walutowe

Jeden z największych wartościowo portfeli kredytów w szwajcarskiej walucie ma PKO BP. W piątek, 31 stycznia spółka poinformowała o zawiązaniu rezerwy, która obciąży wyniki finansowe za IV kwartał kwotą 446 mln zł. Jak podaje spółka, 310 mln zł zostało przewidziane na możliwe przyszłe pozwy sądowe, natomiast 140 mln zł zostanie przeznaczone na obecne rozprawy. Pomimo to, spółka podtrzymuje swoją politykę dywidendową.

- PKO BP, pomimo zawiązania dodatkowych rezerw na walutowe kredyty mieszkaniowe, nie widzi powodów, by zmieniać cele ze strategii do 2022 roku. Bank nie zmienia także podejścia do planów dywidendowych - poinformował prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło.

Notowania PKO BP

PKO

Zobacz także: PKO BP podtrzymuje cele ze strategii, nie zmienia podejścia do planów wypłaty dywidendy (opis, aktl.)

Bank Millennium już wcześniej zawiązał rezerwy na poczet rozpraw sądowych dotyczących kredytów walutowych. Początkowo szacowano, że będzie to kwota w wysokości około 150 mln zł, jednak teraz podwyższono ją do 223 mln zł. Wyliczenia spółki są w głównej mierze oparte o liczbę aktualnych spraw, które toczą się przed sądem. Bank podał również, że na koniec 2019 roku posiadał ponad 2 tys. kredytowych objętych indywidualnymi postępowaniami dotyczącymi klauzul indeksacyjnych do walut obcych o łącznej wartości roszczeń zgłoszonych przez powodów w wysokości 203 mln zł. 

- Rezerwy dotyczą obecnych spraw sądowych oraz potencjalnych spraw, które mogą trafić do sądów w ciągu najbliższych dwóch lat. Myślę, że mamy podobne podejścia jak inne banki – podkreślił wiceprezes Millennium, Fernando Bicho.

Podsumowując, PKO BP jest 6. instytucją, która zawiązała rezerwy na kredyty walutowe, co obciąży wyniki finansowe spółki za IV kwartał 2019 roku. Już wcześniej dokonały tego następujące banki:

  • BOŚ: 19,9 mln zł;
  • mBank: 293 mln zł;
  • Millennium: 223 mln zł;
  • Raiffeisen: 47 mln EUR;
  • Santander: 176 mln zł.

Jak na razie Getin Noble Bank, który również ma duży odsetek kredytów walutowych w portfelu, nie informuje o możliwym zawiązaniu rezerwy.

Zobacz także: Wyrok TSUE, a banki - sprawdzamy poziom kredytów CHF w bankach notowanych na GPW

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.