Alior i Pekao Hipoteczny to kolejne banki, które zawiązały rezerwy
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 lut 2020, 06:35

Alior Bank i Pekao Hipoteczny dołączają do grupy banków, które zawiązały rezerwy

Do grona banków, które zawiązały rezerwy, dołączyły kolejne instytucje – Alior Bank i Pekao Bank Hipoteczny.

Alior Bank utworzył rezerwy w wysokości 186 mln zł w związku z tzw. małym TSUE, na zwroty dotyczące przedterminowych spłat kredytów detalicznych. Pekao Bank Hipoteczny zawiązał rezerwy na kredyty we franku szwajcarskim w wysokości 12 mln zł. To kolejne instytucje, które obawiają się rosnącej liczby pozwów sądowych.
 

BankWysokość zawiązanych rezerw
Alior Bank186 mln zł
Bank Ochrony Środowiska23,2 mln zł
mBank293 mln zł
Millennium223 mln zł
PKO BP446 mln zł
Pekao Bank Hipoteczny12 mln zł
Raiffeisen47 mln eur
Santander176 mln zł

Zobacz także: Kredyty we franku szwajcarskim to coraz większy problem banków. Już pięć instytucji zawiązało rezerwy na toczące się pozwy

Alior Bank obawia się tzw. małego TSUE

Alior Bank poinformował o utworzeniu rezerwy na zwroty dotyczące przedterminowych spłat kredytów detalicznych dokonanych przed 11 września 2019 roku. Ich wysokość wynosi 186 mln zł.

„Dokonany odpis dotyczy historycznych kredytów konsumenckich, spłaconych przedterminowo przed wyrokiem TSUE z 11 września 2019 r. Traktujemy go jako zdarzenie jednorazowe, którego wartość oszacowaliśmy według naszej najlepszej wiedzy, bazując na analizie zachowania klientów w ciągu ostatniego kwartału” - powiedział Tomasz Biłous, wiceprezes zarządu Alior Banku.

Przypomnijmy, że tzw. małe TSUE dotyczy wyroku Trybunału z 11 września 2019 roku. Wtedy też europejski sąd wydał orzeczenie dotyczące kredytów konsumenckich spłaconych przed czasem. Z wrześniowego wyroku wynika, że kredytobiorcy, który przed upływającym terminem spłacił swoje należności, należy się proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów.

Po ogłoszeniu tych informacji, notowania Alior Banku spadły o kilka procent, a obecnie cena za akcję wynosi około 25 zł.

„Alior Bank chce nadal być jednym z liderów na rynku w zakresie kredytów konsumenckich” - zapewnia wiceprezes zarządu Alior Banku.

Notowania Alior Banku

Alior Bank

Zobacz także: Alior Bank 28 lutego przedstawi strategię na lata 2020-2022

Pekao Bank Hipoteczny dokonuje odpisów i zawiązuje rezerwy

To kolejny bank, który obawia się rosnącej liczby pozwów dotyczących kredytów we franku szwajcarskim. Tym samym Pekao Bank Hipoteczny zawiązał rezerwy w wysokości 12 mln zł i dokonał również odpisy o wartości 35,4 mln zł.

„Odpisy dotyczą ekspozycji kredytowych udzielonych w latach 2004-2008. Dodatkowo Bank podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 12 mln PLN na ryzyko prawne związane z posiadanym portfelem kredytów denominowanych do CHF. Obie pozycje obciążą wynik Banku za rok 2019” - napisano w komunikacie spółki.

Zobacz także: PKO BP to szósty bank, który zawiązał rezerwy na kredyty we franku szwajcarskim. Łączna kwota to już blisko 1,35 mld zł

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.