Dino i Kruk wolne od szortów. Zagraniczne fundusze inwestycyjne przestały grać na spadek
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 mar 2020, 15:39

Zagraniczne fundusze przestały grać na spadek akcji spółek Dino i Kruk

Zagraniczne fundusze inwestycyjne zlikwidowały znaczące pozycje na spadek ceny akcji Dino Polska i Kruk.

Akcjonariusze spółki windykacyjnej Kruk i sieć marketów Dino Polska z pewnością są ciekawi tych zmian. Agresywni zagraniczni inwestorzy instytucjonalni zamknęli swoje znaczące pozycje na spadek wyceny tych przedsiębiorstw.

Zagranica wycofała się z gry na spadek akcji

Gdy zerkniemy do Rejestru Krótkiej Sprzedaży KNF to zobaczymy, że zniknęły szorty na akcjach spółek Kruk i Dino Polska. Jeśli chodzi o Kruka, to 25 marca poniżej progu 0,5% netto akcji sprzedanych na krótko zszedł fundusz Thunderbird Partners. Dzień później to samo – tylko że w odniesieniu do Dino Polska - zrobił Silver Point Capital.

Mniej więcej w połowie marca zwracaliśmy już uwagę, że fundusz Thunderbird Partners zaczyna zamykać pozycję krótką na Kruku, którą trzymał niemal 2 lata i zarobił na niej co najmniej 65%, ale zapewne znacznie więcej, bo krótkie pozycje zazwyczaj są zlewarowane. Zwracamy uwagę, że 13 marca Krukowi „odpuścił” również fundusz Bybrook Capital. Oczywiście, te zejścia poniżej progu 0,5% nie oznaczają, że szorty zostały zupełnie zamknięte, ale jest to mocne wskazanie, że inwestorzy uznali, iż potencjał do spadków na tym walorze uległ już w znacznej mierze wyczerpaniu. Może to podpowiedź, że rynek już zdyskontował wszystkie problemy Kruka, zarówno te związane z włoską częścią biznesu, jak i ze zmianami w polskim prawie?
 

rks marzec 2020

Zobacz także: Zagraniczny fundusz wychodzi z gry na spadek akcji Kruk. W 2 lata zarobił na tym co najmniej 65%

Dino jak Walmart i Kroger

Nowością jest to, że inwestorzy instytucjonalni w marcu przestali „dusić” Dino Polska. 9 marca poniżej progu 0,5% zszedł fundusz AQR Partners znanego inwestora Cliffa Asnessa, a w ostatni czwartek podobnie uczyniła firma inwestycyjna Silver Point Capital.

Okazuje się, że Dino w okresie paniki i koronakryzysu zachowuje się jak spółka defensywna. Od początku roku zyskało 5,3%. Oczywiście, w okresie od połowy lutego do połowy marca wycena spółki Tomasza Biernackiego została na rynku mocno obniżona, ale w ciągu ostatnich 10 sesji odrobiła straty, rosnąc o około 12%. Sklepy Dino są otwarte, a ludzie mają obecnie skłonność do robienia dużych zakupów.

To, co dzieje się z Dino - zarówno w sferze fundamentalnej, jak i z notowaniami – przypomina sytuację amerykańskich spółek Walmart i Kroger, posiadających sieci marketów. Notowania Walmartu cechują się dużą zmiennością, ale od początku roku obsunęły się „tylko” o 7%. Nieco lepiej zachowuje się kurs spółki Kroger (+1% od początku stycznia), którą ma w swoim portfelu Warren Buffett.
 

Notowania Dino Polska, Walmart i Kroger w 2020 roku

dino kroger walmart

Źródło: MarketScreener.com

Zobacz także: Oto jak spółki giełdowe, mimo że same mają kłopoty, pomagają w walce z pandemią COVID-19 w Polsce

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.