W co i jak inwestować naprawdę długoterminowo - z perspektywą nawet 100 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 mar 2020, 08:32

W co i jak inwestować naprawdę długoterminowo - z perspektywą nawet 100 lat

Jak odpowiednio zdywersyfikować portfel inwestycyjny – podpowiedział ostatnio Ray Dalio. Jak skonstruować portfel w horyzoncie... 100 lat – doradził Chris Cole, szef Artemis Capital Management.

O konstrukcji portfeli inwestycyjnych napisano całe tomy. Wiadomo, że powinny zawierać co najmniej kilka składników i być zdywersyfikowane nie tylko sektorowo, ale nawet geograficznie. Powinny też uwzględniać różnego rodzaju ryzyko.

W portfelu najważniejszy jest stosunek zysku do ryzyka

W ramach kanału Investopedii na YouTube pojawił się Ray Dalio, miliarder, właściciel firmy inwestycyjnej Bridgewater. Przedstawił on swojego „świętego Graala” inwestowania, czyli portfel złożony z 15-20 nieskorelowanych (albo nisko ze sobą skorelowanych) aktywów.

„By stworzyć idealny portfel musisz zrobić prostą rzecz. Musisz znaleźć 12 do 20 nieskorelowanych ze sobą aktywów i w nie zainwestować. Nigdy nie wiadomo, czy dane aktywo da zarobić, ale ważne, żeby dawało spore prawdopodobieństwo zarobku. Ale nie to jest najważniejsze, aby znaleźć świetne aktywa które dadzą dużo zarobić, choć wielu tak właśnie rozumuje. Trzeba skonstruować portfel z dobrych aktywów, ale nieskorelowanych ze sobą. Bo chodzi o to, by w portfelu mieć jak najlepszą relację zysku do ryzyka” – stwierdził Dalio.

Inwestor wskazuje więc, że nikt nie jest w stanie idealnie dobrać do portfela samych zwycięzców - czyli aktywów, które będą 100-procentowo trafionymi inwestycjami - ale każdy jest w stanie skonstruować portfel tak, by miał zbilansowany stosunek zysku do ryzyka.

„Jeśli skonstruujemy portfel odpowiednio, z 15 do 20 nieskorelowanych aktywów, to będziemy mieli prawdopodobnie return-to-risk-ratio na poziomie 1,25. To oznacza, że prawdopodobieństwo zanotowania straty w ciągu 12 miesięcy będzie wynosiło ledwie 11%. To pokazuje potęgę mądrej dywersyfikacji” – podsumował Dalio.

1. Portfel z return-to-risk-ratio na poziomie 1,25 – św. Graal inwestowania wg R. Dalio

portfel dywersyfikacja ray dalio

Lekcję Raya Dalio można obejrzeć tutaj:

Zobacz także: Panika na rynku akcji to zazwyczaj świetna okazja do kupna – podpowiada historia

Jak zbudować portfel inwestycyjny na 100 lat?

Czy to możliwe, żeby zbudować stabilny portfel inwestycyjny w perspektywie 100-letniej? Ciekawe rozważanie na temat opublikował ostatnio Chris Cole, założyciel Artemis Capital Management. Raport pojawił się na portalu Real Vision.

artemis hawk serpent

Cole do wyjaśnienia swojej koncepcji użył alegorii jastrzębia i węża. Okresy węża to okresy wzrostu gospodarczego i wzrostu wyceny aktywów, takich jak akcje. Okresy jastrzębia to okresy w których wzrost gospodarczy zamiera, pojawia się wysoka inflacja albo deflacja, a na giełdach szaleje bessa. Portfel zaprojektowany na 100 lat powinien spisywać się jak najlepiej w okresach węża i nie tracić w okresach jastrzębia.

Wedle założyciela Artemis Capital Management zanim zacznie się konstruować portfel w perspektywie 100-letniej trzeba zrozumieć w jakim momencie odwiecznej walki jastrzębia z wężem się właśnie znajdujemy. Zdaniem Cole’a, rynek jest obecnie w późnym okresie węża, który zaczyna już zjadać własny ogon. Nadlatuje jastrząb – czyli nadchodzą wielkie zmiany w światowej gospodarce, wywołane m.in. zmianami pokoleniowymi czy polityką banków centralnych. Według niego, jeszcze przed 2030 rokiem zobaczymy kryzys, banki centralne uruchomią helicopter money (będą rozdawały pieniądze obywatelom w celu pobudzenia gospodarki) itd. „Nie chodzi o to, by się bać. Chodzi o to, by być przygotowanym. Trzeba dobrać do portfeli takie aktywa, które będą zyskiwać, podczas gdy akcje i obligacje będą tanieć” – wskazuje Cole.

Zdaniem Cole’a, podczas ostatnich 4 dekad inwestorzy mogli zarobić krocie na ryzykownych aktywach – takich jak akcje – ale ten okres się kończy. Historia uczy, że zarówno w środowisku deflacji jak i wysokiej inflacji rynek akcji nie spisuje się zbyt dobrze. Prezentują to poniższe wykresy:

2. Zachowanie wybranych rynków akcji podczas deflacji

akcje podczas deflacji

3. Zachowanie wybranych rynków akcji podczas wysokiej inflacji

akcje podczas wysokiej inflacji

To dlatego, według Cole’a, tradycyjne portfele złożone w 60% z akcji i w 40% z obligacji nie spiszą się zbyt dobrze, gdy nadejdzie okres jastrzębia. Ekspert Artemis Capital Management uważa, że w 100-letnim portfelu trzeba znaleźć balans między ryzykownymi i bezpiecznymi aktywami, ale nie mogą to być akcje i obligacje, które przecież – w jego opinii - mają zachować się w kolejnych dekadach znacznie gorzej, niż w ostatnich 40 latach.

4. Zachowanie portfela 60/40 na tle stopy dyskontowej

portfele 60 40 na tle stopy dyskontowej

Co więc zaleca wkładać do portfela Chris Cole w tak długim terminie? Wraz z ekspertami Artemis Capital Management dokonał analizy zachowania niemal wszystkich rodzajów aktywów inwestycyjnych od 1929 roku. Zespół pod jego wodzą skonstruował w ten sposób „portfel smoka”, w którym znaczącą rolę odgrywa złoto (19% udziału) oraz inne surowce (18%), a rola akcji (24%) oraz obligacji jest (18%) jest marginalna. Zwraca uwagę pozycja „long volatility” (21%), sugerująca, by wykorzystywać instrumenty pozwalające zarabiać na wzroście zmienności na rynkach.

5. Skład smoczego portfela zbudowanego w perspektywie 100-letniej

portfel smoka 100 lat

Portfel ten w latach 1929-2019 osiągnął 14,4% średniorocznej stopy zwrotu, chwaląc się przy tym niezwykle korzystną relacją zysku do ryzyka (0,98). To oznacza, że ten portfel wygenerował praktycznie takie same zyski, jak klasyczny portfel 60/40, ale przy dwukrotnie niższym ryzyku.

6. Zachowanie „smoczego portfela” firmy Artemis w perspektywie 100 lat na tle innych portfeli

100 lat portfel inwestycyjny wyniki

Jak wam się podoba taki portfel skonstruowany w perspektywie 100-letniej?

smok

Źródła wykresów: 1. Investopedia, 2-6. Artemis Capital Management

Zobacz także: Tesla za 10 lat będzie warta 1,5 bln USD – uważa legendarny zarządzający Ron Baron

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.