Hossa na rynku NewConnect potwierdzona przez obroty - w kwietniu wzrosły o ponad 1000% w stosunku do 2019 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 maj 2020, 06:30

Hossa na rynku NewConnect potwierdzona przez obroty - w kwietniu wzrosły o ponad 1000% w stosunku do 2019 roku

W kwietniu 2020 roku inwestorzy rzucili się na akcje spółek z NewConnect - wartość obrotów na rynku alternatywnym wzrosła o ponad 1000% rdr i wyniosła 1,1 mld zł.

Kryzys związany z koronawirusem, nie jest straszny dla NewConnect. Już na początku tygodnia pisaliśmy, że NCIndex od początku 2020 roku wzrósł o 38%, gdy inne indeksy w tym samym czasie zniżkowały. Za sukces małej giełdy odpowiadają głównie spółki biotechnologiczne oraz gamingowe, które podczas obecnej pandemii odnotowują wzrosty.

„Wzmożoną aktywność inwestorów na giełdzie obserwujemy od wybuchu pandemii koronawirusa. Dotyczy to wszystkich rynków prowadzonych przez GPW. Największa jednak dynamika wzrostu obrotów miała ostatnio miejsce na rynku NewConnect. W kwietniu wartość obrotów akcjami na tym rynku przekroczyła 1 mld zł, co należy uznać za duży sukces tego rynku” – mówi Piotr Borowski, członek zarządu GPW.
 

obroty newconnect

Źródło: GPW

Zobacz także: NC Index od początku roku wzrósł o 38%. Trwa gamingowo-biotechnologiczna hossa na małej giełdzie, a sprzyja jej epidemia COVID-19

Obroty na małych spółkach mocno rosną 

W zeszłym miesiącu wartość średnich obrotów dziennych wzrosła o 1 176% względem kwietnia 2019 roku i wyniosła ponad 50 mln zł. Pomimo koronakryzysu, jaki pojawił się w marcu na warszawskiej giełdzie, rynek alternatywny pozostał odporny na spadki. Spółki, które generują największe wzrosty wśród tych notowanych na NewConnect są firmy biotechnologiczne oraz gamingowe.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że rynek gamingowy jest odporny na pandemię COVID-19, ponieważ społeczeństwo podczas przymusowego lock downu, szukają wszelkich form rozrywki. To właśnie gry zapewniają im tanią odskocznię. Natomiast spółki technologiczne w obecnym czasie poszukują rozwiązań, które pomogą zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
 


„Poza faktem, że rozprzestrzenienie się wirusa spowodowało dużą zmienność cen akcji na giełdach na całym świecie i zmobilizowało inwestorów do zwiększenia aktywności, w przypadku NewConnect powodem tak wysokich obrotów są również obszary działalności notowanych na tym rynku spółek. Pierwsze dziesięć spółek o najwyższych obrotach w kwietniu to podmioty działające w branży biotechnologicznej, gamingowej a także spółki, które informowały rynek o zaangażowaniu się w działalność związaną z walką z koronawirusem” - mówi Piotr Borowski, członek zarządu GPW.

To właśnie te dwa sektory stanowią motor napędzający wzrosty na rynku NewConnect. Warto podkreślić, że od początku roku indeks NCIndex wzrósł o 38%, podczas gdy WIG20 stracił aż 23%.

Na rynku NewConnect można znaleźć wiele spółek o małej kapitalizacji w porównaniu do tych największych, notowanych na GPW. Jak podkreśla Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, inwestorzy są rozczarowani zachowaniem kursów akcji spółek, które mają duży udział Skarbu Państwa i poszukują alternatywny w postaci prywatnych przedsiębiorstw.

„W ostatnich latach inwestorzy byli wielokrotnie rozczarowani perspektywami spółek z dużym udziałem Skarbu Państwa i dlatego też spora część inwestorów jest zainteresowana tylko w pełni prywatnymi firmami. Takich podmiotów w największych indeksach nie ma dużo, dlatego inwestorzy poszukują okazji wśród mniejszych spółek, również tych z NewConnect” - podkreśla Przemysław Kwiecień z XTB.

Zobacz także: Gaming i biotechnologia to lokomotywy NewConnect. Po 12 latach od powstania mała giełda przeżywa renesans

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.