W co inwestować podczas koronakryzysu - radzi Robert Kiyosaki
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 maj 2020, 06:30

Zakurzony coach bycia bogatym Robert Kiyosaki wieszczy koniec dolara i radzi kupować złoto, srebro i bitcoina

Zakurzony sprzedawca kursów, książek i live eventów dla marzących stać się bogatymi Robert Kiyosaki namawia na Twitterze do inwestowania w złoto, srebro i bitcoina. Wieszczy śmierć dolara.

Pamiętacie Roberta Kiyosakiego? Na przełomie lat 90-tych i 2000-nych był swego rodzaju gwiazdą biznesową. Radził ludziom na całym świecie jak zdobyć majątek. Zasłynął poradnikiem „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Sprzedawał obietnicę osiągnięcia wolności finansowej, dzięki czemu sam ją osiągnął, a jego czytelnicy i miłośnicy – niekoniecznie…

Teraz Robert Kiyosaki stara się wskrzesić swoją podupadłą markę. Doradza na Twitterze. Prowadzi także wciąż swój biznes pod marką Rich Dad.

5af3f81be717a

Zobacz także: Elon Musk się nie dywersyfikuje i stawia wszystko na akcje swoich spółek Tesla i SpaceX. Teraz sprzedaje nawet domy

Robert Kiyosaki namawia do inwestowania w złoto, srebro i bitcoina

W ciągu ostatnich kilku tygodni Kiyosaki wrzucił na swoim koncie na TT kilka postów z poradami inwestycyjnymi na czas kryzysu. Najnowszy pojawił się 12 maja:
 


Jak widać, Kiyosaki wieszczy śmierć „fejkowego” dolara drukowanego przez „kryminalistów” z Fed. Wskazuje, że Warren Buffett trzyma się z dala od rynku akcji. Przypomina, że niedawno legenda rynku inwestycyjnego Paul Tudor Jones wszedł w bitcoina. Namawia do zamieniania dolarów na srebro i złoto.

Jeśli przekopiemy konto Kiyosakiego, to zobaczymy, że zdradza on w detalach swoje posunięcia na rynku inwestycyjnym (o ile rzeczywiście ich dokonywał). Pod koniec kwietnia napisał, że przestał kupować akcje w 2015 roku, bo doszedł do wniosku, iż zarządy spółek giełdowych kreują sztuczną hossę prowadząc skup akcji własnych, często za pożyczone pieniądze.

W połowie kwietnia gorąco namawiał do zabezpieczania swojego majątku srebrem. Według niego jest to „najlepsza polisa ubezpieczeniowa przeciwko śmierci dolara”. Kiyosaki zwrócił uwagę, że jest łatwo dostępne, a jego cena urośnie nie tylko na skutek deprecjacji USD, ale też dzięki odmrożeniu działalności gospodarczej (srebro jest szeroko używane w przemyśle).

Pod koniec marca wskazywał zaś kogo uważa za doskonałych nauczycieli życia i inwestowania, których wykłady są za darmo dostępne w internecie. Wśród wymienionych znaleźli się m.in. Kyle Bass, Peter Schiff czy Ray Dalio.

Czy Robert Kiyosaki to oszust?

Wszystko fajnie, ale co do działalności i osoby Kiyosakiego można mieć wiele wątpliwości. Oto kilka nieprzyjemnych faktów z jego życia biznesowego:

  • Nigdy nie udowodnił, że dorobił się na rynku nieruchomości, jak to opisuje w swoim hicie „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Nigdy nie zdradził także, kto kryje się pod postacią bogatego ojca. Istnieją podejrzenia, że ją zmyślił.
  • Eksperci z rynku nieruchomości krytykowali wiele razy książkę „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. John T. Reed stwierdził w swojej analizie, że jest ona pełna błędów merytorycznych, zawiera wiele złych porad, a proponowane rozwiązania zazwyczaj nie są dostępne dla przeciętnego inwestora indywidualnego.
  • W 2012 roku zbankrutowała jedna z jego firm: Rich Global. Okazało się, że nie regulowała swoich zobowiązań, które urosły do kwoty 26 mln USD.

Robert Kiyosaki urodził się na Hawajach. Pracował m.in. w Standard Oil i Xerox. Był żołnierzem amerykańskich marine’s, służył na wojnie w Wietnamie. W latach 80-tych założył firmę szyjącą czapki i portfele, oraz firmę szkoleniową Excellerated Learning Institute. Zaczął inwestować na rynku nieruchomości wraz ze swoją drugą żoną, Kim. To wtedy napisał serię książek namawiających ludzi do inwestowania w nieruchomości, a zniechęcających do konwencjonalnej edukacji (studia). W 1997 roku Kiyosaki założył firmę Cashflow Technologies, przenosząc na nią prawa do marek Rich Dad i gier planszowych serii Cashflow. Co ciekawe, w 2012 roku zbankrutowała jedna z jego firm - Rich Global.

Jeśli ktoś chce pojąć filozofię inwestycyjną Roberta Kiyosakiego i ma 15 minut, to warto zerknąć na ten filmik:

Zobacz także: Bill Ackman, który zarobił 2,6 mld USD na koronakrachu, radzi jak inwestować i jak żyć

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.