Millennium International Management ma dużą pozycję na spadek akcji Banku Millennium
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 maj 2020, 11:24

Millennium International Management ma dużą pozycję na spadek akcji Banku Millennium

Wygląda na to, że inwestorzy zagraniczni spodziewają się pogłębienia problemów polskiego sektora bankowego.

Od 22 maja globalna firma inwestycyjna Millennium International Management ma otwartą dużą pozycję krótką na akcjach Banku Millennium. Pozycja ta sięga 0,56% wartości netto akcji banku – wynika z Rejestru Krótkiej Sprzedaży KNF.

rks

Kłopoty polskich banków mogą się pogłębiać

Warto zauważyć, że od dłuższego czasu zagraniczni inwestorzy mają duże pozycje na spadek kursów akcji banków Alior i Idea Bank. Według nas – o ile te pozycje nie są wynikiem zabezpieczania portfela, tylko celowymi trade’ami – specjaliści mogą się obawiać pogorszenia wyników polskiego sektora bankowego, co oczywiście ma bezpośredni związek z koronakryzysem.

Oczywiście, wyceny banków już dość mocno spadły od końca lutego, więc sporo kłopotów jest już w cenach. Jednak WIG-Banki w tym roku zniżkuje już o 42% i nie podnosi się z podłogi, w odróżnieniu od wielu innych indeksów sektorowych. Dlaczego?

Rynek prawdopodobnie obawia się kilku rzeczy:

  • znacznego pogorszenia jakości portfeli kredytów, także korporacyjnych;
  • dalszych obniżek stóp procentowych, co wpłynie negatywnie na marże odsetkowe;
  • odpisów związanych z nietrafionymi inwestycjami na rynku obligacji korporacyjnych.

Notowania Millennium od 2020 roku

Millennium

Zobacz także: Firma inwestycyjna, która przewidziała bezbłędnie start ostatniej 11-letniej hossy, właśnie zmniejszyła znacznie udział akcji w portfelu

Bank Millennium pod ostrzałem analityków

Trzeba także pamiętać, że sytuacja samego Banku Millennium nie jest godna pozazdroszczenia. Ostatnio analitycy Haitong Banku obniżyli prognozę zysku netto dla Banku Millennium na lata 2020/21, odpowiednio o 87/54%, do 77 mln zł (spadek o 86% rdr) i 393 mln zł (wzrost o 412% rdr).

Analitycy Haitong Banku zwrócili uwagę, że w wyniku spadku kursu akcji Banku Millennium (-24,8% w ostatnim miesiącu, wobec zniżki indeksu WIG-BANKI o 12,8%) Millennium jest obecnie wyceniany na 2020 r. ze wskaźnikiem P/B na poziomie 0,3x, co daje znaczne dyskonto wobec konkurentów. Według ekspertów, to dyskonto jest usprawiedliwione, bo zaangażowanie banku w kredyty frankowe jest wysokie, a poza tym ma on niekorzystną strukturę finansowania i niższą od średniej rentowność operacyjną.

Wyniki finansowe Banku Millennium (w tys. zł)

wyniki millennium

Ostatnie rekomendacje dla Banku Millennium

millennium rekomendacje

Zobacz także: Biotechnologia kontra gaming na giełdzie - największe podobieństwa i różnice - Łukasz Kosiarski, Pekao Investment Banking

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.