Kupuj wartościowe spółki, a nie tylko tanie akcje
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 lip 2020, 06:30

Kupuj wartościowe spółki, a nie tylko tanie akcje, które mogą mocno odbić - mówi Chuck Akre

Jeśli chcesz inwestować w przecenione spółki, to musisz zwracać szczególną uwagę na ich wewnętrzną jakość – przekonuje znany inwestor Chuck Akre.

„Nawet w trakcie krachu i bessy nie można poluzowywać swoich zasad analizy fundamentalnej” – radzi znany inwestor Chuck Akre w najnowszym liście do inwestorów.

Poświęcaj czas na analizę fundamentalną, a nie czytanie prognoz

Właściciel firmy Akre Capital Management swój najnowszy list do inwestorów zaczął od przypomnienia, że nie powinni oni ufać prognozom. Ba, z jego słów wynika, że czytanie wszelakich rynkowych prognoz jest po prostu stratą czasu. „Rok 2020 powinien u każdego zabić skutecznie wiarę w prognozy analityczne. Kto przewidział pandemię koronawirusa? A kto przewidział, co się będzie działo na rynkach akcji w I połowie 2020 roku, gdy wirus już się pojawił? Gdybyś wiedział, że stopa bezrobocia w USA pójdzie w górę z poziomu 3,5% w lutym do 11,1% w czerwcu, to jaka byłaby Twoja prognoza dla rynku akcji? Spadek o 30%, czy może o 50%?” – zwraca uwagę Akre.

S&P500 - AT

spx

Źródło: Market Screener

Inwestor zapewnia, że w jego firmie najwyższą wagę przykłada się do analizy fundamentów spółek. „Patrzymy uważnie na jakość zarządu, wielkość rynku na którym działają, perspektywy rozwoju, posiadane technologie i prawa, sytuację finansową. Staramy się tak zarządzać pozycjami na poszczególnych spółkach, by decyzje co do zakupu i sprzedaży akcji wynikały z tego, co dzieje się z danym biznesem, a nie z ogólnej koniunktury na rynku akcji” – przyznaje Akre.

Zobacz także: Berkshire Hathaway zaczął skup akcji własnych. Warren Buffett wydał na to już około 5 mld USD

Podczas krachu też trzeba patrzeć na fundamenty

Akre podkreślił, że podczas marcowego koronakrachu nie szukał okazji wśród spółek najmocniej przecenionych, bez uważnego patrzenia na ich fundamenty. „Nie ma wątpliwości, że w takich sektorach, jak turystyka czy linie lotnicze pojawiły się w ostatnich miesiącach wielkie okazje inwestycyjne, bo spółki z tych sektorów zostały generalnie mocno przecenione. Jednakże my nie poluzowaliśmy naszych standardów w zakresie analizy fundamentalnej w tym okresie. Mamy cały czas w pamięci powiedzonko Warrena Buffetta: jeśli nie chcesz posiadać akcji jakiejś spółki w horyzoncie 10-letnim, to nie posiadaj jej nawet przez 10 minut. Warto inwestować w dobre biznesy, a nie w tanie akcje” – podkreślił Akre.
 

Notowania Dow Jones Travel & Leisure Titans 30 TR na tle DJIA TR

dow travel

Źródło: Market Screener

Wyniki Akre Focus Fund na tle S&P500 TR

wyniki akre

Źródło: Akre Capital Management

TOP10 pozycji w portfelu Akre Focus Fund

top10

Źródło: Akre Capital Management

„Pandemia COVID-19 nigdzie sobie nie poszła. Zbliżają się ważne wybory prezydenckie w USA. Trudno prognozować to, co będzie się działo w II połowie 2020 roku. Przyszłość, jak zawsze, pozostaje nieznana. A my jak zwykle pozostajemy rynkowymi agnostykami. To nie oznacza jednak, że nie mamy pewnych poglądów i przekonań, ale one dotyczą jakości spółek trzymanych przez nas w portfelu. Wydaje nam się, że z inwestycyjnego punktu widzenia nasz portfel jest gotowy na to, co nadejdzie” – podsumował swój list Akre.

Warto wziąć sobie do serca, jako inwestor, słowa Chucka Akre. Warto kupować do portfela tylko takie spółki, które mają mocne fundamenty. One sobie (prawdopodobnie) poradzą w najtrudniejszych czasach, lepiej czy gorzej. A nigdy nie wiadomo, kiedy kolejny „czarny łabędź” nadleci nad rynki akcji…

Zobacz także: To pasywne inwestowanie jest winne tego, że ceny akcji są absurdalnie wysokie - uważa Howard Marks

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.