43 spółki w trendzie wzrostowym, którym przychody i zyski rosną pomimo COVID19
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 paź 2020, 06:30

43 spółki w trendzie wzrostowym, którym przychody i zyski rosną pomimo epidemii COVID19

Pomimo epidemii COVID19 i kryzysu finansowego, na giełdzie można znaleźć grono zdrowych spółek, które nie tylko zwiększają przychody i zyski od kilku lat, ale też ich kurs akcji rośnie.

Giełda od czasu pandemii stała się niespokojnym miejscem, a główny indeks WIG wciąż nie podniósł się od marcowych spadków. Jest jednak grono spółek, które mimo kryzysu zwiększają przychody i zyski. Co więcej, wykazują poprawę wyników już od co najmniej 3 lat. Ponadto kurs ich akcji rośnie.

Wybraliśmy spośród kilku setek spółek notowanych na GPW, te które wykazały wzrost przychodów, mimo pandemii, za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy w stosunku do poprzedniego roku. Spośród nich skupiliśmy się na tych, które nie tylko w ostatnim roku poprawiły wyniki, ale też zwiększają przychody oraz zyski od połowy 2017 r., czyli przez ostatnie 3 lata. Wzięliśmy pod uwagę też dodatkowe kryterium: wzrost ich kursu akcji w ostatnich tygodniach. Mówi ono o tym, że inwestorzy wierzą w spółkę i uważają, że wzrost wyników nie jest przejściowy, ale może być kontynuowany w przyszłości.

W ten sposób wybraliśmy aż 43 spółki - całkiem spore grono ciekawych podmiotów do dalszej analizy.

Zobacz także: Osiągnięcia Warrena Buffetta i Jima Simonsa pokazują jak ważny w inwestowaniu jest czas – przypomina Morgan Housel

43 rosnące spółki poprawiające wyniki

Najszybciej rosnące przychody i zyski wykazuje producent gier Ten Square Games #TEN. Spółka osiąga niebywały wzrost rok do roku. Od 2017 r. zwiększyła przychody o ponad 1400% a zysk ze sprzedaży wzrósł o ok. 1000%. Także zysk netto wzrósł o czterocyfrowy procent: 1250%. Kurs akcji stale utrzymuje się w trendzie wzrostowym od początku 2019 r.

O ponad 100%, a nawet czasem o 200% wzrosły tez w ostatnich latach przychody spółek 11 bit studios #11B, Mercator #MRC, R22 #R22, Mobruk #MBR, Elemental #EMT, Dino Polska #DNP oraz Sunex #SNX. W tym gronie największy wzrost zysku wykazał Mercator, choć zdecydowana większość wzrostu przypadła na ostatnie kwartały. Stały, coroczny wzrost zysku wykazywały Mobruk, Dino, R22 oraz Sunex.

Z tej listy warte uwagi są też spółki Mercor #MCR, Newag #NWG i Autopartner #APR, które zwiększały zyski i przychody regularnie rok w rok przez ostatnie trzy lata, a sumaryczny wzrost zysku od połowy 2017 r. był kilkuset procentowy.

To nie koniec. Poprawę przychodów i zysków w ostatnich latach oraz rosnący kurs akcji wykazało jeszcze kilkadziesiąt spółek. Poniżej w tabeli opisaliśmy wszystkie znalezione spółki.
 

Spółki z rosnącymi przychodami i zyskami od trzech lat i z rosnącym kursem akcji

Nazwa spółkiTickerWzrost przychodów od połowy 2017 r.Wzrost zysku ze sprzedaży od połowy 2017 r.Wzrost zysku operacyjnego od połowy 2017 r.Wzrost zysku netto od połowy 2017 r.
TSGAMESTEN1 419%1 050%1 034%1 254%
11BIT11B287%279%317%445%
MERCATORMRC203%2 318%2 274%2 743%
R22R22163%153%165%294%
MOBRUKMBR151%826%819%1 257%
ELEMENTALEMT131%172%114%29%
DINOPLDNP129%173%176%194%
SUNEXSNX129%797%450%322%
IPOPEMAIPE95%127%139%178%
AUTOPARTNAPR88%109%103%102%
LIVECHATLVC75%61%60%83%
NEWAGNWG74%750%584%849%
VIGOSYSVGO72%21%41%31%
OPONEO.PLOPN70%73%93%115%
PGSSOFTPSW64%2%1%16%
ASSECOSEEASE63%101%104%84%
IFIRMAIFI62%5%3%2%
ASBISASB60%57%57%225%
ASSECOBSABS57%60%61%63%
PEKABEXPBX56%111%79%92%
UNIMOTUNT55%282%6%36%
TARCZYNSKITAR32%273%253%332%
MERCORMCR41%225%260%1 019%
NORTCOASTNCT20%173%441%591%
DECORADCR44%159%147%156%
COMARCHCMR34%155%81%29%
SONELSON44%150%153%99%
KRUSZWICAKSW16%108%13%6%
IMPELIPL2%83%19%17%
DELKODEL37%67%32%39%
KETYKTY32%65%62%44%
MLPGROUPMLG49%63%291%202%
NEUCANEU19%55%52%36%
ASSECOPOLACP38%51%50%25%
SNIEZKASKA45%47%40%29%
TOYATOA46%47%41%39%
FERROFRO36%44%45%30%
PLAYPLY11%41%33%42%
VOTUMVOT50%40%42%32%
SELENAFMSEL19%24%104%609%
AMBRAAMB28%21%39%50%
INTERCARSCAR35%15%13%9%
APLISENSAPN18%2%5%3%

Zobacz także: Finanse behawioralne – skąd się wzięły i co Benjamin Graham ma z nimi wspólnego? 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.