Wyniki Warrena Buffetta i Jima Simonsa pokazują co w inwestowaniu jest najważniejsze – przypomina Morgan Housel

Osiągnięcia Warrena Buffetta i Jima Simonsa pokazują jak ważny w inwestowaniu jest czas – przypomina Morgan Housel

Ludzie często lekceważą magię procentu składanego, bo ona wykracza poza ich zdolność pojmowania – uważa znany amerykański publicysta Morgan Housel.

Diabeł tkwi w szczegółach, szczególnie jeśli analizujemy czyjeś osiągnięcia inwestycyjne – przekonuje znany amerykański publicysta Morgan Housel na łamach Make It CNBC.

Inwestować trzeba zacząć odpowiednio wcześnie

Housel napisał niezwykle inspirujący tekst, który powinny przeczytać szczególnie osoby młode. Dlaczego? Bo z analizy przez niego przeprowadzonej wynika, że niezwykle ważne jest to, kiedy zaczniemy oszczędzać i inwestować. A dokładniej: jak dużo czasu damy sobie na oszczędzanie i inwestowanie, by móc korzystać z magii procentu składanego.

Housel wskazał na postać Warrena Buffetta, który mając 90 lat ma majątek rzędu 81 mld USD. Jednakże gros tego majątku wypracował po 50 roku życia! A aż 70 mld USD zarobił… po 65 roku życia! Mało tego, Buffett zaczął inwestować bardzo wcześnie. „Mogę się założyć, że gdyby zaczął po 30-ce, a skończył po 60-ce, to zostałby jednym z wielu amerykańskich inwestorów milionerów i niewielu by o nim słyszało” – zwrócił uwagę Housel.

Buffett zaczął inwestować gdy miał… 10 lat! Gdy miał 30 lat, jego majątek był wart już 1 mld USD, czyli około 9,3 mln USD w przeliczeniu na dzisiejszą siłę tej waluty. A co by było, gdyby przez całą trzecią dekadę swojego życia studiował, podróżował, szukał swojego miejsca na ziemi, próbował różnych zawodów? Co gdyby w wieku 30 lat miał „tylko” 25 tys. USD? Nawet jeśli założymy, że osiągałby ponadnormatywną stopę zwrotu rzędu 22% średniorocznie, to w wieku 60 lat wypracowałby majątek rzędu… 11,9 mln USD. Gdyby zdecydował się wtedy przejść na emeryturę, byłby – jak napisał Housel – jednym z wielu tysięcy bogatych Amerykanów, o których nikt nie słyszy.

BUFFETT1

Zobacz także: Warren Buffett był prawdopodobnie najmłodszym emerytem w historii

Nie lekceważmy siły procentu składanego

“Na przykładzie Buffetta widać, jak dużo daje siła procentu składanego stosowana w odpowiednio długim czasie. Buffett jest najbogatszym i największym inwestorem w historii nie dlatego, że jest najlepszym inwestorem, tylko dlatego, że inwestuje dobrze przez bardzo długi czas” – podkreśla Housel.

I przywołuje dla porównania przykład Jima Simonsa. Założyciel firmy Renaissance Technologies w swoim flagowym funduszu Medallion wypracowuje około 66% średniorocznej stopy zwrotu od 1988 roku. Buffett w trakcie swojej kariery wypracowuje 22% średniorocznie. Majątek Simonsa – mimo osiągania tej kosmicznej wręcz stopy zwrotu – sięga 23 mld USD, czyli jest o 72% mniejszy, od majątku Buffetta.

Gdyby zaś Jim Simons wypracowywał taką stopę zwrotu, jaką udaje mu się wypracowywać, od 70 lat – tak jak Buffett – to jego majątek byłby wart… uwaga… 63 900 781 780 748 160 000 USD. Tak mówi matematyka.

Housel wskazuje, że ludzie często lekceważą siłę procentu składanego, bo po prostu ona do nich nie dociera, nawet jeśli ją widzą pod postacią tabelki. Człowiekowi bardzo łatwo sobie wyobrazić, że 8+8+8+8+8+8+8+8+8 daje 72. Ale niezwykle ciężko jest mu przyjąć do wiadomości, że 8x8x8x8x8x8x8x8x8 to jest aż 134 217 728. „Siła procentu składanego nie jest intuicyjna, nie jest rozumiana i doceniana. Wydaje się wiele poradników dotyczących inwestowania, ale ten jeden najważniejszy powinien się nazywać: Oto jak korzystać na wzroście gospodarczym niemal nic nie robiąc. Mówiłby on o tym, żeby po prostu jak najdłużej inwestować w akcje” – podkreśla Housel.

Według Housela, dobre inwestowanie to nie jest takie, w ramach którego inwestor wypracowuje ponadnormatywne stopy zwrotu. „Dobre inwestowanie to takie inwestowanie, które trwa przez długi okres czasu i jest odpowiednio dobre. W takich warunkach magia procentu składanego zaczyna działać i dzieją się niesamowite rzeczy” – podsumowuje Housel.

A my przypominamy, że od 8 września jest dostępna w j. angielskim nowa książka Morgana Housela „The Psychology of Money”.

Zobacz także: Warren Buffett zainwestował 6 mld USD w japońskie spółki giełdowe. Między innymi w Sumitomo, które ma udziały w kopalni KGHM Sierra Gorda

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.