+836% zysku w 10 lat na prowadzonym na żywo portfelu Siły Relatywnej
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 sty 2021, 06:45

+836% zysku w 10 lat na prowadzonym na żywo portfelu Siły Relatywnej

W części premium Strefy Inwestorów prowadzimy od lipca 2010 r. nieprzerwanie, na żywo w pełni automatyczny portfel Siły Relatywnej. W 2020 roku dał on wyjątkowo dobre wyniki i dodał do bardzo dobrego bilansu na koniec 2019 r. (+244%), kolejne 592 punkty procentowe.

Portfel oparty jest o naukowo potwierdzaną strategię inwestowania polegającą na doborze do portfela aktualnie najsilniej rosnących spółek. Przez 10,5 roku zainwestowane wirtualne 60 tys. zł zamieniły się w 562 tys. zł, co daje stopę zwrotu w wysokości 836%. Dla porównania WIG w tym czasie wzrósł o 44%, a mWIG40 o +70%. Przekłada się to na średnią roczną stopę zwrotu w wysokości ok. 22,5%.

Warto zauważyć, że ten wynik w większości został osiągnięty właśnie w jednym z najdziwniejszych okresów dla naszej giełdy, czyli roku 2020. Z drugiej strony, także inwestorzy w okresie przed koronawirusem nie mogą narzekać. Stopa zwrotu z portfela do końca 2019 r. była znacząca i wyniosła +244% przy jednoczesnym wzroście WIG o 45% i mWIG40 o 69%. Średnioroczny wzrost od połowy 2010 r. do końca 2019 r. wyniósł więc ok. +13,2%.

Zobacz także: 244% zysku na prowadzonym na żywo od ponad 9 lat portfelu Siły Relatywnej - bez kombinowania

Na czym polega inwestowanie Siłą Relatywną?

Strategia Siły Relatywnej nie jest czymś nowym. Znana jest od wielu lat i jest poparta wieloma badaniami na rynkach największych giełd światowych. Także my przebadaliśmy ją dla rynku polskiego. Najpierw na danych archiwalnych, a potem w praktyce - prowadząc portfel na żywo przez ponad dekadę (!).

Inwestowanie Siłą Relatywną jest sprzeczne z intuicją, ale, jak pokazują badania, przynosi efekty. Polega na dobieraniu do portfela spółek, które wykazują się szybszym wzrostem kursu od innych, czyli okazały się „silniejsze relatywnie”.

Jest to strategia długoterminowa, a wręcz można powiedzieć, bardzo długoterminowa. Została też opisana jako jedna z anomalii rynkowych, które najlepiej działają w okresach liczonych w latach, a nawet w dekadach. Siła Relatywna sprawdza się najlepiej w długotrwałych trendach. Zarówno w trendzie wzrostowym (strategia wykazuje szybszy wzrost od indeksu), jak i spadkowym (strategia wykazuje wolniejszy spadek od indeksu). Najgorzej strategia sprawdza się w okresach załamania się trendu i w długotrwałym trendzie bocznym. Przez większość czasu prowadzenia portfela sytuacja rynkowa nie sprzyjała tego rodzaju strategii, ale i tak przyniosła ona lepszy wynik w porównaniu do indeksów giełdowych.

Kryterium doboru spółek do portfela wybraliśmy po analizie historycznych danych i na podstawie opracowań dla rynku USA. Stosujemy dobór spółek, których różnica między aktualnym kursem akcji, a średnią 130-dniową kursu jest jak największa. Tak wybrana grupa spółek trafia do portfela. Następnie, po miesiącu weryfikujemy (rotujemy portfel), czy wciąż wybrane poprzednio spółki są najsilniejsze i ewentualnie zamieniamy maruderów na obecnie najsilniejsze walory. Takich miesięcznych rotacji przeprowadziliśmy i opisaliśmy w serwisie już 137.

Wyniki portfela Siły Relatywnej prowadzonego od 2010 r.

Co miesiąc sprzedawaliśmy z portfela spółki, które zachowywały się najgorzej (wzrost kursu spowalniał) i dobieraliśmy nowe – aktualnie najszybciej rosnące. Pomnożyliśmy wartość wirtualnego, prowadzonego na żywo portfela ponad 9-krotnie.

Taki dobór spółek jest sprzeczny z intuicją, ale, jak pokazują wyniki, działa. Spółki nie należą do żadnego konkretnego indeksu, ale spośród wybieranych spółek wyróżniają się walory należące do indeksów sWIG80 i mWIG40. Wynika to po części z dodatkowych kryteriów ograniczających wybór podmiotów do spółek płynnych. Dlatego też najlepiej porównywać wyniki portfela Siły Relatywnej do indeksów małych (sWIG80) i średnich spółek (mWIG40).
 

Porównanie wyników portfela Siły Relatywnej i indeksów mWIG40, sWIG80 i WIG (skala liniowa)

Wyniki portfela


W badanym okresie od lipca 2010 r. do stycznia 2021 r. największy wzrost zanotował indeks mWIG40 +70%. Także sWIG80 i WIG wykazały wzrost o odpowiednio +50% i 44%.

Ze względu na wyjątkowy wzrost wartości portfela w 2020 r. zamazują się wyniki wygenerowane na przestrzeni pierwszych 9 lat prowadzenia portfela. Są one istotne gdyż pokazują, że nie zawsze portfel wykazywał wzrost i były w jego historii okresy długotrwałych (nawet kilkuletnich) spadków. Dlatego też poniżej prezentujemy porównanie wyników portfela Siły Relatywnej od lipca 2010 r. do stycznia 2020 r. (bez uwzględnienia ostatnich 12 miesięcy z roku 2020).
 

Porównanie wyników portfela Siły Relatywnej (bez 2020 r.) i indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG (skala algorytmiczna)

Wyniki portfela siły relatynej do 2020 r

Siła relatywna nie jest dla wszystkich

Długoterminowy okres inwestycji i większe ryzyko sprawiają, że Siła Relatywna nie jest dla każdego inwestora. W prowadzeniu takiego portfela wymagana jest konsekwencja i chęć podjęcia zwiększonego ryzyka na przestrzeni wielu lat. To sprawia, że taki system, choć prosty w użyciu, nie jest wygodny dla wielu inwestorów.

Nie zawsze portfel wypada lepiej od indeksu, nie zawsze też rośnie. Strategia gorzej radzi sobie od średniej rynkowej w okresach zmiany trendu i w trendzie bocznym. Nie każdy może pogodzić się, z ryzykiem straty na portfelu na przestrzeni kilku lat i wytrwać w strategii mimo tego.

Do tej pory były trzy, bardzo długie okresy, kiedy wyniki portfela spadały i dopiero po wielu miesiącach powróciły na nowe szczyty. Pierwszy trwał przez niemal 2 lata, od połowy 2011 do połowy 2013 r. Wartość portfela spadła z 96,2 tys. zł do 70,5 tys. zł, po czym wróciła do poprzedniej wartości i kontynuowała wzrosty. W najgorszym momencie inwestorzy tracili nawet 26,7%.

W drugim przypadku, spadki rozpoczęły się na początku 2014 roku, a portfel powrócił do poprzednich poziomów dopiero pod koniec 2015 roku. Wartość portfela spadła ze 144 tys. zł do 117,8 tys. zł (-18,2%), by ponownie mozolnie wspiąć się na 144 tys. zł.

Ostatni okres spadków trwał bardzo długo. Rozpoczął się w marcu 2017 roku przy wartości portfela 206,9 tys zł. Po 2 latach i 9 miesiącach wrócił dopiero do poprzednich poziomów (na początku 2020 r). W najgorszym momencie tego okresu, wartość portfela spadła o 21,4%.

Podsumowując. Strategia Siły Relatywnej daje dobre wyniki zarówno w badaniu na archiwalnych danych, jak i na żywo. Jednak nie jest to strategia dla wszystkich inwestorów. Wielomiesięczne, a nawet wieloletnie, okresy spadków i odrabiania strat potrafią być wyjątkowo frustrujące. Trzeba pamiętać, że jest to strategia długoterminowa, co także ogranicza potencjalne grono inwestorów lub ich zaangażowanie w portfel. Wymaga cierpliwości i konsekwencji, ale daje w zamian prostotę zastosowania i nie wymaga wiedzy fachowej ani poświęcania dużej ilości czasu.

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2021 roku

Tylko do 21 stycznia trwa nabór do Strefy Inwestorów. Dołącz do nas!

Nabór do Strefy Inwestorów


Tylko do 21 stycznia 2021 r. trwać będzie nabór do Strefy Inwestorów. To jedyny moment, w którym do społeczności inwestorów mogą dołączyć nowe osoby, a byli użytkownicy wznowić członkostwo. W tym roku dla wszystkich dotychczasowych i nowych abonentów Strefy Inwestorów przygotowaliśmy szereg praktycznych i wartościowych bonusów. Wśród szeregu korzyści jest także prowadzony na żywo portfel Siły Relatywnej oraz raport i wideo na temat tej strategii. o szczegółach można dowiedzieć się z oferty członkostwa. Zapraszamy.

Zobacz także: Dołącz do Strefy Premium StrefaInwestorow.pl

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.