W co inwestować w 2021? 7 spółek z giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w nowym roku
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
08 sty 2021, 08:45

7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2021 roku

Rok 2020 był jednym z najbardziej interesujących okresów na polskiej giełdzie w ostatniej dekadzie. Zaczął się od tsunami wywołanego przez pandemię COVID-19, aby następnie odrobić z nawiązką wszystkie straty. Przed nami jednak nowy rok, w którym należy poszukiwać kolejnych szans i możliwości zarobku. Wyselekcjonowaliśmy 7 spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów w perspektywie najbliższych kwartałów. Wyboru dokonaliśmy wśród spółek dużych i średnich.

Zobacz także: 9 kluczowych wykresów o tym jak inwestować na giełdzie w 2021 roku

PlayWay

Ten wybór nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. PlayWay jest w naszych corocznych zestawieniach od 2019 roku i nadal podtrzymujemy „stawianie” na tę spółkę. Kupując jej akcje na początku 2019 roku, dały one zysk ok. 350% przez dwa lata. 2021 rok będzie dla spółki poniekąd nowym otwarciem, gdyż wyjdzie ona na dobre poza segment symulatorów. Wśród premier zaplanowanych na ten rok, już 5 gier zgromadziło wishlisty w ilości ponad 100 tys., a ich wydane prologi mają wysokie oceny graczy. Grupa kapitałowa nadal szybko się rozwija, chociażby mierząc to przez ilość spółek zależnych (ponad 75 podmiotów bezpośrednio zależnych i ponad 30 w kolejnych liniach). Można spodziewać się też wkrótce zapowiedzi kolejnej odsłony największego hitu grupy – Car Mechanic Simulator w wersji 2021. Poza tym produkcje grupy coraz mocniej „atakują” segment konsol, a wisienką na torcie może być rozwój działalności w segmencie mobile.

PLW

Zobacz także: Robert Lewandowski razem z PlayWay zakłada spółkę produkującą gry. RL9Sport Games zapowiada swój pierwszy tytuł Football Coach

Famur

Dla wielu z Was wybór spółki związanej z górnictwem może być dużym zaskoczeniem. Jednak od strony fundamentalnej spółka pokazuje dobre efekty restrukturyzacji działalności, jest po dużych spadkach, nadal osiąga spore zyski, jest dobrze zarządzana i ma bardzo dużą pozycję gotówkową. Zarząd zapowiedział zamiar akwizycji w innych, perspektywicznych branżach, a ostatnio zakomunikował wraz z silnym partnerem możliwość realizacji wspólnego przedsięwzięcia w obszarze energetyki i energii odnawialnej. Potencjalna skala nowych inwestycji może być bardzo wysoka względem obecnej kapitalizacji spółki. Patrząc na wykres akcji, niedawno doszło do zakończenia półtorarocznego trendu spadkowego, a siła kupujących jest duża.

Famur

Zobacz także: Famur i TDJ chcą wspólnie zainwestować w obszarze OZE

Selvita

Branża biotechnologiczna ma się na całym świecie bardzo dobrze. Tempo jej rozwoju czy wielkość inwestycji angażowanych przez koncerny i fundusze w poszukiwanie nowych leków, rosną z roku na rok. Selvita jest dostawcą usług badawczych i laboratoryjnych, na których opierają się procesy wykrywania nowych leków. Spółka niedawno dokonała bardzo dużego przejęcia (chorwacka Fidelta), które niemal podwaja jej skalę działalności. Tempo wzrostu przychodów operacyjnych może oscylować wokół 30% rdr, a rentowność EBITDA jest na wysokim poziomie. Dodatkowo rynkowe wskaźniki dla Selvity są na niższym poziomie od zagranicznych spółek porównywalnych.

Selvita (1)

Zobacz także: Selvita realizuje pierwsze przejęcie i od razu z rozmachem! Nabyła chorwacką spółkę CRO Fidelta od Grupy Galapagos

CCC

Pierwsza połowa 2020 roku była dla CCC chyba najtrudniejszym okresem w historii spółki. Kurs akcji spadł nawet do poziomu 25 zł wobec ok. 300 zł na początku 2018 roku. Zamknięcia sklepów stacjonarnych początkowo mocno uderzyło w spółkę. Jednak wiele procesów restrukturyzacyjnych oraz przede wszystkim postawienie i dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej, stawia obecnie firmę w nowej rzeczywistości. W najbliższych miesiącach zależne eobuwie.pl ma pozyskać zastrzyk gotówki od nowych inwestorów, a wycena tej spółki zależnej może być wyższa od rynkowej wyceny całego CCC. Dodatkowo perspektywa kolejnych wyników kwartalnych grupy kapitałowej wygląda dobrze, ze względu na coraz lepsze dane sprzedażowe, słabość konkurencji oraz bardzo niską bazę porównawczą. Być może w 2021 r. ziści się też często wypowiadana teza prezesa CCC o monetyzacji wielu nowych projektów inwestycyjnych szczególnie w segmencie e-commerce. CCC jest drugą spółką, którą utrzymujemy z ubiegłorocznego zestawienia.

CCC

Zobacz także: Trigon DM podnosi cenę docelową dla CCC do 100 zł, podtrzymuje "kupuj"

Quercus

Ultraniskie stopy procentowe oraz praktyczny brak oprocentowania na lokatach w bankach, skłania Polaków do poszukiwania nowych inwestycji. Rynek finansowy może być właśnie takim pomysłem na lokowanie oszczędności. Podążając tym tropem upatrujemy dobrego czasu dla funduszy inwestycyjnych. Z dostępnych na GPW funduszy, nasz wybór padł na akcje Quercus TFI. Do rozwoju tego funduszu może przyczynić się domykane przejęcie Di Xelion. Dodatkowo Quercus regularnie kieruje niemal całość generowanych zysków do swoich akcjonariuszy.

Quercus

Zobacz także: Quercus się zbroi. 5 powodów dlaczego TFI ma szanse mocno skorzystać na tym, że Polacy znów zaczną kupować fundusze akcji

Kino Polska

Zapomniana spółka z regularnie rosnącymi przychodami i konsekwentnym rozwojem. Ma wysoką zdolność do generowania gotówki, co przekłada się na ciekawą historię dywidendową. Ze względu na obawy przed efektem pandemii, spółka nie zdecydowała się na wypłatę dywidendy za ostatni rok, za co inwestorzy mieli pełne usprawiedliwienie aby ją „pokarać”. Ostatnie wyniki kwartalne pokazały jednak dobre trendy. Optymistyczne wypowiedzi prezesa tworzą dużą szansa na ciekawe wyniki finansowe w kolejnych kwartałach oraz powrót do wypłaty dywidend.

Kino Polska

Zobacz także: Grupa Kino Polska TV z rekordowym wzrostem wyników po trzech kwartałach 2020 r.

R22

R22 to trzecia spółka, którą pozostawiamy z ubiegłorocznego zestawienia. W 2020 roku dała ona ok. 54% zysku swoim akcjonariuszom. Kolejne kwartały przynoszą konsekwentny wzrost przychodów grupy i pokazują rosnącą skalę działalności. Realizowana strategia rozwoju poprzez akwizycje oraz rozwoju operacyjnego jak dotąd przynosi dobre efekty. Planowany na I półrocze 2021 r. debiut na GPW zależnego Vercomu, może zasilić grupę w świeżą gotówkę na przejęcia, wyraźnie obniżyć jej zadłużenie oraz urealnić wycenę tej spółki zależnej. Grupa nadal może osiągać korzyści z osiągania synergii, crossowania usług oraz dosprzedaży usług. Wskaźniki rynkowe nadal pokazują niższą wycenę R22 na tle zagranicznych spółek porównywalnych.

R22

Zobacz także: Akcje R22 najwyżej w historii. Wycena rynkowa spółki po raz pierwszy przekroczyła 0,5 mld zł

Jakie rezultaty inwestycyjne przyniosły wytypowane przez nas spółki w ubiegłych latach? O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

Na koniec pragniemy podkreślić, że nie preferujemy strategii „kup i zapomnij”. Jesteśmy za to propagatorami edukacji inwestycyjnej, do czego bardzo mocno zachęcamy. Wykształcone umiejętności inwestowania mogą być źródłem nie tylko dodatkowych przychodów, ale również bardzo ciekawym hobby.

nabór

Zobacz także: 7 spółek z polskiej giełdy, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2020 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.