Selvita realizuje pierwsze i od razu z rozmachem. Nabyła chorwacką spółkę Fidelta od Grupy Galapagos
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 lis 2020, 22:53

Selvita realizuje pierwsze przejęcie i od razu z rozmachem! Nabyła chorwacką spółkę CRO Fidelta od Grupy Galapagos

Selvita, jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie, poinformowała w poniedziałek, 23 listopada o zawarciu z Galapagos NV umowy nabycia 100% udziałów w spółce Fidelta d.o.o. za 140 mln zł, której Galapagos jest obecnie jedynym udziałowcem.

„Fidelta jest wiodącym przedklinicznym CRO (ang. Contract Research Organization), świadczącym usługi w zakresie zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych, zatrudniającym ponad 180 pracowników, w tym ponad 150 wysoko wykwalifikowanych naukowców, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie projektów drug discovery” - czytamy w komunikacie spólki.

„Fidelta posiada kilkudziesięcioletnią historię działalności, najpierw w ramach Instytutu Badawczego PLIVA (obecnie część Grupy Teva Pharmaceutical), następnie centrum badawczo-rozwojowego Grupy GlaxoSmithKline, a od 2010 r. w Grupie Galapagos, w której rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w zakresie odkrywania leków na rzecz globalnych klientów zewnętrznych” - czytamy dalej.

Przejęcie Fidelity znacząco zwiększy, o prawie 6000 m2 powierzchnię laboratoryjną grupy Selvita. Zakres usług Fidelity pokrywa się w znacznej mierze z działalnością Selvity, co pozwoli grupie na zwiększenie wachlarza usług w obszarach farmakologii in vivo i toksykologii, a także powiększy ofertę i skali działalności w ramach pozostałych działów.

„Z największą przyjemnością ogłaszamy akwizycję Fidelty, która idealnie pasuje do Grupy Kapitałowej Selvita. Fidelta jest organizacją z bogatym doświadczeniem, szerokim spektrum możliwości z zakresu odkrywania leków „in-house” oraz z licznymi sukcesami  w wyłanianiu kandydatów klinicznych” – komentuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Zarządu Selvity.

„Dzięki tej akwizycji nie tylko realizujemy ogłoszoną w tym roku strategię, ale również robimy krok naprzód, zarówno pod względem portfolio naszych usług, jak i skali działalności. To przełomowy moment w historii Selvity” – dodaje Sieczkowski.

Fidelita osiągnęła w 2019 r przychody w wysokości 17,4 mln EUR (77,8 mln PLN), przy EBIT wynoszącym 1,7 mln EUR (7,6 mln PLN). Przychody za trzy kwartały tego roku wyniosły 17,2 mln EUR (76,9 mln PLN), przy EBIT 4,4 mln EUR (19,7 mln PLN). Selvita będzie konsolidowała spółkę w wynikach grupy od 2021 r.


Kurs akcji spółki Selvita od debiutu na GPW

Selvita (1)
 

To bardzo znacząca transakcja w stosunku do obecnych przychodów polskiej spółki. W pierwszych trzech kwartałach 2020 Selvita odnotowała 105,2 mln zł przychodu, co oznacza wycenę spółki na 8 krotność przychodów od początku 2020 roku. Transakcja przejęcia chorwackiej spółki jest w tym kontekście bardzo znacząca. Fidelita w tym samym okresie wygenerowała 76,9 mln zł przychodu i została kupiona za 140 mln zł co oznacza, że transakcja jest realizowana przy dużo lepszych parametrach wyceny bo za niecałą dwukrotność przychodu.

Zobacz także: Selvita przejmuje Fideltę od Galapagos i umacnia swoją pozycję wśród największych przedklinicznych CRO w Europie

Finansowanie transakcji przejęcia

Cena za 100% udziałów w spółce zależnej Galapagos została określona w wysokości 31,2 mln EUR (140 mln PLN) . Całość zostanie sfinansowana w 30% ze środków własnych spółki. Pozostała kwota pochodzić będzie z kredytu.

Całość transakcji ma być sfinalizowana do 4 stycznia 2021 r. Wtedy też nastąpi płatność i nabycie przez Selvitę udziałów.

W czerwcu tego roku Selvita pozyskała z emisji akcji 90,6 mln zł na realizację celów wskazanych w strategii przyjętej przez spółkę na lata 2020 – 2023. Ok. 70 mln z tej kwoty miało być właśnie przeznaczone na akwizycje europejskich CRO (ang. Contract Research Organization). Spółka celuje przede wszystkim w przedmioty ktore pozwolą jej zwiększyć skalę działalności. Czyli takie, które posiadają komplementarną ofertą usług i tym samym uzupełnią jej portfolio w obszarze Drug Discovery (odkrywania leków) oraz Regulatory Studies (usług regulacyjnych).

Prawdopodobnie nie będzie to ostatnia transakcja tego typu. Spółka zamierza do końca 2023 r. zrealizować trzy akwizycje. Zaledwie 30% wartości transakcji zakupu Fidelita jest finansowane z kapitału własnego spółki. Na przejęcia w ciągu trzech lat Selvita planuje wydać od 150 do 200 mln zł.

Zobacz także: „OATD-02 to kolejny projekt, który ma szansę na transakcję o porównywalnej strukturze do umowy z Galapagos” – rozmowa z zarządem OncoArendi

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.