Akcje Orlen i Rafako będą spadać? Dwa fundusze obstawiają taki scenariusz
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 sty 2021, 10:12

Dwa zagraniczne fundusze obstawiają, że akcje Orlen i Rafako będą spadać

Wielki koncern naftowy i producent kotłów – te spółki trafiły na celownik zagranicznych funduszy lubujących się w graniu na spadek ceny akcji.

Pojawiły się duże pozycje na spadek cen akcji spółek z tradycyjnej gospodarki. Chodzi o Orlen i Rafako. To nowość, bo w ostatnich miesiącach w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF można było zobaczyć duże szorty głównie na spółki odzieżowe, banki i CD Projekt.
 

rks knf

Czy Orlen może tanieć przy drożejącej ropie?

Niezwykle ciekawy fakt to duży szort brytyjskiego funduszu Marshall Wace na akcjach PKN Orlen. Tenże fundusz jest znany z zamiłowania do spekulacji nie tylko long, ale i short na akcjach europejskich spółek. Tymczasem Orlen od ponad dwóch miesięcy jest w dziennym trendzie wzrostowym, a w ciągu 3 miesięcy zyskał niemal 50%.

Trudno zakładać, że w średnim i długim terminie akcje Orlenu będą tanieć. Ropa raczej powinna drożeć, wraz z wychodzeniem gospodarki światowej na prostą po pandemii. Być może Marshall Wace zabezpiecza w ten sposób jakąś inną dużą pozycję? Na razie szort na Orlenie ma wartość 0,5% akcji netto.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne akcji i surowców notują coraz większe wpływy. Grudzień 2020 okazał się fenomenalny dla polskich TFI

Producent kotłów w finansowych tarapatach

Drugi nowy szort to pozycja krótka Silver Point Capital na akcjach Rafako. Przypomnijmy, że spółka projektuje i produkuje kotły i urządzenia ochrony środowiska oraz oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi.

Spółka jest w procesie restrukturyzacji (sąd niedawno zatwierdził układ w uproszczonym postępowaniu). Szuka inwestora (z akcjonariatu ma wyjść PBG, które ma 6% akcji). Poza tym Gaz-System odstąpił w grudniu od umów z Rafako na budowę gazociągu Goleniów-Płoty i budowę tłoczni Kędzierzyn oraz naliczył 54,43 mln zł kary. Trzeba nadmienić, że w 2019 roku spółka straciła 473 mln zł. W 2020 również miała duży problem z zarabianiem, bo w pierwszych trzech kwartałach ub.r. straciła łącznie około 260 mln zł.

Jak widać, jest pod co szortować akcje Rafako. Choć należy zauważyć, że ostatnio kurs spółki wszedł w dzienny trend wzrostowy, a w ciągu 3 miesięcy zwiększyła ona swoją wycenę o 55%.

Zobacz także: „Czekam na kolejną falę hossy na NewConnect i małych spółkach z GPW” - Maciej Nowak, inwestor indywidualny i prezes zarządu Road Studio

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.