Robo-doradcy pokazali w 2020 roku dobre wyniki, także działający w Polsce Finax
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lut 2021, 06:50

Robo-doradcy pokazali w 2020 roku dobre wyniki, także działający w Polsce Finax

Amerykańscy robo-doradcy pokazują dobre wyniki, zarówno na tle indeksów, jak i akcyjnych ETF-ów. Działający w Polsce Finax na ich tle nie ma się czego wstydzić.

SigFig to najlepsza firma robo-doradztwa inwestycyjnego w USA – wynika z najnowszego Robo Report za IV kwartał 2020 roku, opracowanego przez Backend Benchmarking. Dla polskiego inwestora najciekawsze są jednak generalnie wyniki całej branży robo-doradztwa, oraz to, jak wypada na tym tle działający od końca 2019 roku jedyny prawdziwy robo-doradca w Polsce, czyli słowacki Finax.

Przypomnijmy, że robo-doradztwo polega na „uszyciu” przez sztuczną inteligencję – na podstawie ankiety wypełnionej przez inwestora – portfela złożonego z ETF-ów (czyli funduszy pasywnych, notowanych na giełdzie). Portfel ten, odpowiadający profilowi inwestora, jest później automatycznie rebalansowany, czyli inwestor poza wypełnieniem ankiety nie musi nic robić. Portfele mają różny skład, od 100% akcji do 100% obligacji.

Robo-doradcy lepsi od największego ETF-a na S&P500

Wedle najnowszego Robo Report, firma SigFig jest najlepszym robo-doradcą w USA, biorąc pod uwagę różne kryteria (stopy zwrotu, wysokość opłat, transparentność, poziom obsługi klienta). Za nią w rankingu opracowanym przez Backend Benchmarking, znalazły się firmy SoFi i Fidelity Go. Dla przeciętnego polskiego inwestora nie ma to jednak większego znaczenia, bo i tak nie może on skorzystać z ich usług (trzeba mieć obywatelstwo amerykańskie).

Jednak z ciekawości możemy sprawdzić, jak spisują się firmy robo-doradztwa na tle indeksów giełdowych. W 2020 roku średnio zarobiły one 12,4%, a ich portfele 100% akcji zyskały 14,9%. Tymczasem S&P500 w 2020 roku urósł o 16,3%, a SPDR S&P500 ETF – najpopularniejszy ETF na wskaźnik szerokiego rynku amerykańskiego - zyskał na wycenie 9,2%. Wygląda więc na to, że w 2020 roku wybór robo-doradcy, zamiast ulokowania środków w ETF-ie, to był dobry krok.

Średnie stopy zwrotu robo-doradców działających w USA (powyżej jednego roku – średnioroczne)

robo średnia

Źródło: Backend Benchmarking

Zerknijmy jeszcze na dłuższy termin. Średnioroczna stopa zwrotu robo-doradców w terminie 3 lat (2018-20) wyniosła 7,8%, a dla portfela 100% akcji sięgnęła 9,4%. Tymczasem średnioroczna stopa zwrotu SPDR S&P500 ETF w tym okresie to 8,13%. I znów robo-doradcy wypadają całkiem nieźle na tle najpopularniejszego ETF-a na S&P500.

Zobacz także: Michael Burry jednak nie zbił kokosów na GameStop. Zarobił około 100 mln USD, a mógł ponad 1 mld USD

Finax nie ma się czego wstydzić

A jak na tym tle wypada działający w Polsce od jesieni 2019 roku Finax? Zaliczył już pełny rok kalendarzowy działalności inwestycyjnej, i to bardzo trudny rok. Okazuje się, że portfel Finax 100% akcji w ubiegłym roku zarobił 11,02%, tymczasem – przypomnijmy - średnia dla robo-doradców z USA, dla portfeli w 100% złożonych z akcji, wyniosła 14,9%. Tutaj Finax wypadł więc nieco słabiej od „konkurencji” zza oceanu.

Jednak Finax wypadł lepiej, jeśli chodzi o portfele obligacyjne. Finax 100% obligacji zarobił 9,71% w 2020 roku. Tymczasem portfele obligacyjne amerykańskich robo-doradców w tym czasie zarobiły przeciętnie 6,3%. Trzy punkty procentowe różnicy na portfelu dłużnym to naprawdę sporo.

Stopy zwrotu modelowych portfeli Finax (kolumna 1 rok = 2020)

finax 2020

Źródło: Finax

Ważniejsze jest jednak to, jak Finax wypadł na tle dostępnych poprzez rachunek maklerski funduszy ETF na mWIG40, WIG20TR czy S&P500. Otóż BETA ETF mWIG40TR zyskał w ubiegłym roku 10,91%, Beta ETF WIG20TR 0,92%, a Lyxor S&P 500 ETF 5,56%. To oznacza, że inwestorowi indywidualnemu, który lubi inwestowanie pasywne, najbardziej opłaciło się wpłacenie na początku 2020 roku pieniędzy na konto Finax, na poczet portfela 100% akcji. Choć najzyskowniejszym portfelem był 90% akcji, 10% obligacji – zarobił 11,32%.

Zainteresowanych szczegółami, takimi jak dane dotyczące odchylenia standardowego czy wskaźnika Sharpe, odsyłamy do raportu.

Zobacz także: Goldman Sachs radzi kupować CCC i Allegro, a rzadko się myli odnośnie polskich spółek

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.