Goldman Sachs radzi kupować akcje CCC, Allegro, LPP i Eurocash
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 lut 2021, 11:55

Goldman Sachs radzi kupować CCC i Allegro, a rzadko się myli odnośnie polskich spółek

Goldman Sachs sypnął rekomendacjami dla polskich spółek. Naszą uwagę przykuwają te dla CCC i Allegro. Obie są bardzo optymistyczne.

Analitycy Goldman Sachs podwyższyli rekomendacje dla Allegro, CCC i LPP do „kupuj”. Cena docelowa akcji Allegro została ustalona na poziomie 91 zł, dla CCC na poziomie 128 zł, a dla LPP na 10 tys. zł. To daje perspektywę wzrostu dla Allegro o 32%, dla CCC o 17,5%, a dla LPP o 22% (licząc od dzisiejszej sesji). Pojawiła się też rekomendacja dla zapomnianego nieco Eurocashu: „kupuj” i cena docelowa 20 zł (+50% potencjalnego zysku).
 

reko

Wycena CCC jest wspierana przez eObuwie

W raporcie dotyczącym polskich spółek analityk Maxim Nekrasov zwrócił uwagę, że polska gospodarka w IV kwartale radziła sobie o wiele lepiej, niż europejska (skurczyła się o -2,7%, podczas gdy unijna o -6,8%). Wedle prognozy Goldmana, Polskę czeka dynamiczne odbicie gospodarcze w tym roku, tempo wzrostu PKB może sięgnąć +5,9%. „Spodziewamy się, że te silne fundamentalnie spółki, które ucierpiały dość mocno podczas pandemii, będą mocno zyskiwały na wartości, gdy tylko zostaną do końca zdjęte lock-downy. Spodziewamy się, że sprzedaż w przypadku LPP i CCC przekroczy w 2021 roku poziomy z 2019 roku o dobre 10%, a w kolejnych latach może rosnąć po 13-14%” – stwierdzili autorzy raportu.

Według nich, ekspozycję na odradzający się polski sektor odzieżowy najlepiej przyjąć, kupując akcje CCC. „Wiemy, że wycena CCC mocno urosła od końca października 2020 roku. Jednakże spółka jest przed monetyzacją sukcesu eObuwie [chce sprzedać mniejszościowy pakiet – red.] oraz przed sprzedażą Swiss – biznesu na którym traci - co będzie wydatnie wspierało zachowanie kursu jej akcji” – stwierdzili.

Analitycy Goldman Sachs zwrócili uwagę, że sprzedaż CCC spadła w 2020 roku ledwie o 3%, mimo kilku okresów narodowej kwarantanny. Stało się tak, bo o 70% wzrosła sprzedaż online. „Gdy przez większą część roku 2021 sklepy stacjonarne będą otwarte, spodziewamy się wzrostu sprzedaży o 22% r/r oraz o 19% w stosunku do 2019 roku” – podkreślili analitycy GS.

Jeśli chodzi o waluację CCC, to obecnie spółka jest handlowana na poziomie 8,1x 2022E EV/EBITDA, tymczasem średnia z 3 lat to 11x. „Jeśli założymy, że eObuwie zostanie wycenione na poziomie podobnym do swoich konkurentów z Europy, to tak naprawdę reszta CCC jest wyceniona na poziomie zaledwie 5x 2022E EV/EBITDA” – zaznaczyli analitycy Goldmana.
 

CCC – sprzedaż i EBITDA

ccc sprzedaż ebitda

Źródło: Goldman Sachs

Wycena eObuwie (2022E EV/EBITDA)

eobuwie

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: „Sklepy CCC będą mniejsze, ale też bardziej cyfrowe” - relacja z czatu z prezesem Grupy CCC, Marcinem Czyczerskim

Świetny moment, by kupić akcje Allegro

Jak wskazali w raporcie dotyczącym Allegro analitycy GS, spółka została w ostatnich miesiącach przeceniona z uwagi na rosnące obawy o to, jak sobie poradzi z ostrym wejściem Amazona do Polski. „Według nas, wycena Allegro spadła zbyt mocno. Teraz widzimy atrakcyjny moment na wejście. Allegro to lider e-commerce w Polsce, który jest bardzo silny i ma mnóstwo zalet. Allegro jest w wielu punktach niedoceniane. Platforma jest, naszym zdaniem, dobrzez przygotowana na wejście Amazona, bo ma dobrą ofertę dla sprzedawców, ma silną pozycję rynkową (36% udziału w rynku e-commerce). Poza tym, jest mniej więcej 12 razy większe, niż przeciętny największy rywal Amazona z innych rynków” – stwierdzili. Zwrócili też uwagę, że na istotnych rynkach (np. Brazylia), na które wszedł Amazon, platformy które operowały już wcześniej, rosły.

Analitycy GS podkreślili, że Allegro wciąż inwestuje w logistykę, chce rozwijać sieć paczkomatów. „Spodziewamy się, że w 2022 roku Allegro będzie się mogło pochwalić ROI na poziomie 50-70%. Widzimy też duży potencjał rozwojowy przed Allegro Pay” – stwierdzili analitycy GS.
 

Allegro - wyniki finansowe i prognoza

allegro fin

Źródło: Goldman Sachs

Wskaźniki finansowe Allegro i estymacja

waluacja allegro

Źródło: Goldman Sachs

Goldman Sachs dobrze czuje polskie spółki

Chcemy podkreślić, że na prognozy Goldman Sachs dotyczące polskich spółek trzeba zwracać uwagę. Ma to mocne podstawy. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego kilka lat temu przez nasz portal, a dokładniej przez naszego analityka Piotra Kwestarza, Goldman Sachs ma świetną skuteczność rekomendacji, przoduje wśród domów maklerskich, o włos wyprzedzając Credit Suisse.

W badaniu, które obejmowało okres od początku 2013 roku do połowy 2016, Goldman Sachs na 26 badanych rekomendacji miał trafionych aż 21. Z tego 9 miało status „neutralna”, a 12 status „sprzedaj”. Cztery nietrafione rekomendacje były pozytywne (kupuj). Czyli szczególnie wysoką efektywnością Goldman mógł się pochwalić w zakresie rekomendacji negatywnych.

Zobacz także: Disney+ goni Netflixa. Akcje spółki Disney, dzięki platformie streamingowej, są najwyżej w historii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost