Akcje CD PROJEKT najniżej od 2 lat. Cztery zagraniczne fundusze znowu obstawiają spadek notowań
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 kwi 2021, 15:22

4 duże szorty na CD Projekt. Twórcy Cyberpunka 2077 są dociskani do maty, bo rozczarowali nową strategią

Zagraniczne fundusze znów mocno szortują CD Projekt. Kurs spółki spada dziś o 4%.

Obrodziło w ostatnich dniach w dużych szortach, jak widać w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF. Co prawda pozycje zagranicznych funduszy nie są bardzo duże, ale przekraczają 0,5% wartości akcji netto producenta Wiedźmina. A już wydawało się, że szortujący odpuścili, bo pod koniec marca schodzili masowo poniżej progu 0,5%.

rejestr któtkiej sprzedaży

Cztery fundusze mają dużego szorta na akcjach CD Projekt. Są to Eminence Capital, Egerton Capital, Marshall Wace oraz słynny Citadel. Razem mają 2,26% akcji producenta Cyberpunka 2077 sprzedane na krótko. To oczywiście nie oznacza, że tylko tyle jest szortów na CD Projekcie, jest ich zapewne znacznie więcej, ale tylko te przekraczające próg 0,5% akcji są ujawniane w RKS KNF.

Zwróćmy uwagę, że te szorty są otwierane w bardzo ważnym momencie. Gdy spojrzymy na wykres CDR, to widać, że właśnie przełamywane jest bardzo ważne wsparcie na poziomie około 200 zł. Trzeszczy ono i ledwo się trzyma, a jeśli puści, to kurs ma otwartą drogę w okolice 140-150 zł, czyli dołka z IV kwartału 2018 roku. W ciągu ostatnich 5 miesięcy kurs CD Projekt spadł o 50%, a od premiery gry Cyberpunk 2077 o 60%.

CD PROJEKT Akcje

Zobacz także: Movie Games i Platige Image chcą razem wejść w segment gier AA i zawiązują spółkę Image Games

Nowa strategia CD Projekt przyniosła rozczarowanie

Przypomnijmy, że pod koniec marca - przed ogłoszeniem nowej strategii rozwoju przez CD Projekt - zagraniczne fundusze ograniczały szorty, schodząc poniżej progu 0,5% akcji netto sprzedanych na krótko. Obawiały się zapewne jakiejś pozytywnej „bomby”, która przyniesie zwyżki na kursie.

Ale tak się nie stało. Konferencja prezentująca nową strategię CD Projekt została odebrana chłodno przez rynek i komentatorów. Zwrócono uwagę, że zarząd CD Projekt nie zapowiedział żadnej nowej produkcji. Nie doszło do zmian w zarządzie spółki, mimo nieudanej (delikatnie mówiąc) konsolowej premiery Cyberpunka 2077. Spółka ma na razie skupiać się na wzbogacaniu posiadanych IP o elementy rozgrywki online, a równoległą produkcją dwóch gier AAA zająć się ma dopiero od 2022 roku (ale nie wiadomo dokładnie od kiedy). Tak naprawdę jedyną nowinką jest zakup przez CDR kanadyjskiego studia Digital Scapes i utworzenie na jego bazie oddziału CD Projekt Red Vancouver.

Naprawdę, można było zakładać, że Cyberpunk 2077 nieco rozczaruje, bo oczekiwania co do tej gry były niesamowicie wygórowane. Ale chyba ze świecą szukać inwestorów, którzy przewidzieliby taką degrengoladę kursu po premierze nowej gry AAA CD Projektu oraz tak radykalną zmianę w postrzeganiu spółki przez graczy i analityków w okresie ledwie kilku miesięcy.

Zobacz także: Nowa strategia CD PROJEKT zakłada mocniejsze wejście w online i tworzenie równoległe gier AAA od 2022 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.