Jak inwestować, gdy epidemia COVID19 się skończy?
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 maj 2021, 15:51

Krach na rynku kryptowalut, zadyszka spółek technologicznych. Jak inwestować, gdy epidemia COVID19 się kończy?

Czy nam się to podoba czy nie, epidemia COVID19 zdecydowanie słabnie, przynajmniej na jakiś czas. Nie do końca jest to jednak dobra wiadomość dla inwestorów, bo kończy się też szaleńczy okres pod względem inwestycyjnym. Rynek wraca do normy i staje się dużo trudniejszy. Kto szybko się nie dostosuje, może ponieść straty, jeżeli już ich nie ponosi.

To co działało się przez ostatnie 12 miesięcy na giełdzie powoli przestaje przynosić profity. Rynek zmienia się wszędzie i w każdym miejscu zmiany przybierają podobny charakter. Widać to chociażby na giełdzie w USA czy w Polsce, gdzie w obydwu przypadkach ma miejsce odwrót od spółek nowej ekonomii. Gwiazdy zeszłego roku złapały zadyszkę, a do łask wraca sektor spółek tradycyjnej gospodarki. Potężna przecena na rynku kryptowalut, krach na rynku spółek gamingowych w Polsce czy mocne odreagowania spółek z sektora produkcyjnego i budowlanego są widoczne właściwie wszędzie. Powoli wracamy do stanu rynku sprzed epidemii COVID19, ale ważną różnicą, od tamtego okresu, jest wysoka inflacja i rekordowo niskie stopy procentowe, na całym świecie. To oczywiście nie pozostaje bez wpływu na rynek.

Zobacz także: 10 trendów ekonomicznych tworzących okazje inwestycyjne na których można będzie zarabiać do 2030 roku

Skuteczne inwestowanie i przeciwdziałanie inflacji

To, że rynek się zmienił i nie jest tak „łatwy” jak jeszcze pół roku temu nie oznacza, że powinniśmy sobie z inwestowaniem dać spokój. Jest bowiem wprost przeciwnie. Wysoka inflacja i niskie stopy procentowe wręcz wymuszają na nas konieczność inwestowania.

Roczna inflacja CPI w Polsce (kolor czerwony) vs WIBOR 12 miesięcy (kolor czarny)

inflacja wibor

W tej chwili roczna inflacja w Polsce jest mniej więcej o trzy punkty procentowe wyższa niż stopy procentowe i nie zanosi się, żeby to się szybko zmieniło. Jednym z najlepszych miejsc do inwestowania w takim środowisku jest giełda, zwłaszcza spółki z tradycyjnych sektorów. Dlatego też to właśnie w tym obszarze widzimy najwięcej potencjału. Warto spoglądać zwłaszcza na te firmy, którym inflacja sprzyja. Naturalnym gronem reprezentantów tego sektora są małe i średnie spółki.

Notowania sWIG80 (góra) vs inflacja CPI w Polsce (dół)

sWIG80 vs Inflacja

Właśnie m.in. ze względu na rosnące ceny w Polsce, sektor małych spółek, reprezentowany przez indeks sWIG80, jest jednym z największych beneficjentów ostatnich wzrostów. Indeks małych spółek jest na dobrej drodze do tego, aby wyjść na historyczne maksima i przełamać rekordowe poziomy ustanowione w 2007 roku. Inflacja generalnie sprzyja wycenom na giełdzie, ale głównie sektorom reprezentowanym przez tradycyjne spółki wartościowe, a nie spółki wzrostowe.

Zobacz także: Najlepsze strategie inwestycyjne na czasy wysokiej inflacji – według specjalistów Man Group

Tylko do 27 maja trwa nabór do Strefy Inwestorów. Dołącz do nas!

Zaczynamy ostatni przed wakacjami nabór do Strefy Inwestorów. To jedyny moment, w którym do społeczności inwestorów mogą dołączyć nowe osoby, a byli użytkownicy wznowić członkostwo. Zapisy będą trwać do czwartku, 27 maja 2021 r. Więcej informacji na temat korzyści z członkostwa w Strefie Inwestorów można znaleźć w ofercie uczestnictwa.

Nabór do Strefy Inwestorów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.